Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ako často meniť tréningový plán?

Veľkou výhodou cvičenia je, že môžete vyskúšať množstvo cvikov a techník. Tak zistíte, čo vás najviac baví, resp. čo na vás najlepšie zaberá. 

Ako často meniť svoj tréningový plán
27. JAN 2017

Na jednej strane ste vďační, keď sa vám podarí zostaviť optimálny tréning a nechcete ho meniť. Na druhej strane viete, že rozmanitosť tréningu udržuje rast svalov. Dá sa však urobiť oboje. Základom je to, že vyskúšaný tréning zachováte. Vykonáte iba jemnú zmenu, buď to bude v zmene záťaže, počte opakovaní, alebo v poradí cvikov. A hneď máte nový tréning, pričom je to vlastne ten starý len s malými zmenami.

Zmeny, ktoré vám pomôžu premeniť starý tréningový plán na „nový“

Uhol pohybov

Mierne variácie pracovného uhla svalov môžu spôsobiť výrazné rozdiely. Ak napríklad robíte tlak v ľahu na mierne naklonenej lavici, možno si myslíte, že ste iba zmenili uhol o niekoľko stupňov, avšak vaše prsné svaly si "myslia", že cvičíte úplne nový cvik. Váš hrudník bude tým pádom stimulovaný novým spôsobom, pretože bude dochádzať k odlišným kontrakciám, ako boli svaly zvyknuté. Vždy, keď zmeníte šírku úchopu, postavenie chodidiel, sklon lavičky alebo nahradíte cvik s činkami cvikom na stroji, otvárate svalom výraznejšie možnosti k rastu.

Opakovania a záťaž

Na šokovanie svalov skúste raz za čas veľmi ťažké váhy. Držte sa opakovaní v rozmedzí 3 až 5 a nezabudnite medzi sériami o niečo viac odpočívať. Druhou možnosťou je záťaž znížiť a zvýšiť počty opakovaní na 17 – 20. Zmena vás osvieži a vaše unavené telo nižšiu záťaž uvíta.

Poradie cvikov

Zmena poradia cvikov teoreticky neprináša ozajstnú zmenu tréningu, pretože vykonávate tie isté cviky a robíte rovnaké počty opakovaní. Avšak zmena poradia cvikov mení spôsob vyčerpania svalov a stresuje ich inak. Napríklad, ak vždy robíte ako prvý cvik na chrbát zhyby na hrazde, pri ďalšom cviku ste určite slabší. Nabudúce skúste ako prvý cvik odcvičiť príťahy veľkej tyče v predklone a následne prejdite na zhyby na hrazde.

Možno vás ešte napadnú aj iné modifikácie tréningu bez zmeny základnej kostry. Pri vypracovávaní nových tréningov však vždy myslite na to, že vás tréning musí baviť.

Zdroj titulnej fotky: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fitnes tréning, ktorý zvládnete aj domaFitnes tréning, ktorý zvládnete aj doma

Pripravili sme pre vás fitnes tréning, ku ktorému potrebujete iba posilňovaciu lavicu a činky.

 

 

Spevnite si celé telo tréningom na gymnastickej lopteSpevnite si celé telo tréningom na gymnastickej lopte

Cvičenie s gymnastickými loptami pomáha spevniť svaly a naučiť sa správnym pohybovým návykom. Je vhodné pre každého. 

 

Ako na pevný chrbát? stavte na extenzie chrbticeAko na pevný chrbát? Stavte na extenzie chrbtice

Extenzie chrbtice predstavujú izolovaný cvik pre vzpriamovače chrbtice, ktorý je veľmi dobrým doplnkom pre každého cvičiaceho, teda pre pokročilých a aj začiatočníkov.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako často meniť tréningový plán?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.