Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Očakávané výsledky pri cvičení

Veľakrát, keď ľudia začnú cvičiť predpokladajú, že výsledky sa prejavia veľmi rýchlo. Do istej miery to môže byť aj pravda, pretože po cvičení sa budete určite cítiť lepšie, čo má za následok vylučovanie endorfínov, ale väčšina športovcov baží po niečom dlhodobom a viditeľnom. Najčastejšie ide o zoštíhlenie siluety, stratu tuku a zosilnenie svalov.

Očakávané výsledky pri cvičení
23. MÁJ 2014

Je zrejmé, že druhy výsledkov, ktoré chcete docieliť budú závisieť od typu cvičenia, ktoré budete pravidelne vykonávať. Dnes vám uvediem rozpis, ako dlho od začatia tréningu, v závislosti od vašich cieľov, by ste mohli očakávať viditeľné zmeny na vašom tele.

Po akej dobe od začatia cvičenia sa objavia svaly

Existuje veľmi veľa premenných, ktoré vplývajú na to, ako rýchlo získate svalovú hmotu alebo silu, od kedy začnete usilovne posilňovať. Medzi základné premenné patrí genetika, strava, špecifické tréningové metódy, pohlavie, vek. Všeobecne však platí, že muži môžu pribrať 0,6 -1,1 kg svalov za mesiac. Ženy môžu, samozrejme, priberať svalovú hmotu iba pomalším tempom ako muži (hlavne kvôli nižšej hladine testosterónu) a vo väčšine prípadov to predstavuje polovicu množstva ako u mužov teda 0,3-0,55 kg svalov za mesiac.

Po akej dobe od začatia cvičenia sa začne chudnúť

Pri implementácií pravidelného cvičebného programu, môžete vidieť malé rozdiely už po týždni. Ak spojíte fyzickú aktivitu so zmenou stravovacích návykov (teda, že váš energetický výdaj bude vyšší, ako energetický príjem) môžete ľahko schudnúť aj 0,9 kg za týždeň. Z počiatku môže byť strata kilogramov aj vyššia, ale nebuďte sklamaní, keď sa neskôr zníži, pretože počiatočná rýchla strata mohla byť zapríčinená zvýšeným odvodňovaním. Taktiež záleží na počiatočnej váhe, pretože oveľa viac kilogramov stratí osoba s 100 kg ako osoba s 50 kg.

Po akej dobe od začatia cvičenia sa zvýši kardiovaskulárna vytrvalosť

Vďaka pravidelnému a intenzívnemu kardio tréningu môžete očakávať mierny rozdiel vo vašej vytrvalosti už počas prvého týždňa. Ak budete pokračovať s kardio tréningom ďalej a budete ho zaraďovať do tréningu 4-5 krát za týždeň začnete pozorovať veľmi veľké zmeny v pľúcnej kapacite. Odporúčam vám vykonávať rôzne typy kardio tréningov, čím zabránite nude a budete zvyšovať úroveň zdatnosti. Napríklad kombinujte kardio tréning so silovým tréningom, cvičte kruhové tréningy alebo HIIT.

Odporúčame prečítať: HIIT - efektívny tréning pre každého

Po akej dobe sa stanete pružnejší

Čo sa týka elasticity vášho svalstva, nejde o záležitosť, ktorá by vám zabezpečila viditeľne krajšiu postavu, ale napriek tomu je veľmi podstatná, pretože bez nej ľahko dochádza k úrazom alebo k preťaženiu. Strečing je však dlhodobou záležitosťou a chcieť od tela veľmi rýchle zlepšenie môže viesť ku zraneniu. Preto sa nenúťte do rozsahov, na ktoré ešte nie ste pripravení a svoju pružnosť si radšej zlepšujte po milimetri. Ak budete vykonávať strečing po každom tréningu výrazné výsledky sa môžu prejaviť po mesiaci.

Po akej dobe sa začnú svaly rysovať

Ak vykonávate pravidelné cvičenie zamerané na rysovanie (väčší počet opakovaní s nižšou váhou), prvé výsledky môžete vidieť už po troch týždňoch. Najlepšie je odcvičiť si cviky s činkami max. hodinu a potom vykonať max. 20 min. aeróbnej aktivity. Pri rysovačke je tiež najlepšie cvičiť 6-krát do týždňa, pričom 4-krát by ste mali cvičiť kombináciu (činky + aeróbny tréning) a 2-krát iba aeróbny tréning.

Odporúčame prečítať: Ako zlepšiť spaľovanie tukov pri cvičení


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Očakávané výsledky pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.