Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Izotonický nápoj. Kedy ho piť a ako ovplyvňuje výkon

Izotonický nápoj je jeden z typov iontových nápojov, ktorých ponuku určite nemôžete prehliadnuť v žiadnom súčasnom fitness centre. Veľa ľudí ich prijíma, hoci často ani len netušia, čo vlastne iontové nápoje sú.

Izotonický nápoj. Kedy ho piť a ako ovplyvňuje výkon
13. MÁJ 2017

Pozrime sa najskôr na hlavné úlohy iontových nápojov počas fyzického výkonu:

  • dopĺňanie strateného množstva tekutín,
  • udržanie konštantnej hladiny výkonu,
  • dopĺňanie minerálov a iónov, ktoré sú z tela vyplavované vo forme potu,
  • zabraňovanie vzniku kŕčov,
  • ...

Počas fyzickej záťaže dochádza k veľmi veľkým stratám tekutín a tým aj strátam iónov. Organizmus sa tým dostáva do nerovnováhy, čo môže viesť až ku vzniku kolapsu. Ak si totiž vaše telo predstavíte ako akýsi motor, ktorý sa neustále štartuje, treba ho aj dostatočne ochladzovať, pretože inak bude dochádzať k jeho prehrievaniu. Dá sa tomu však pomerne ľahko zabrániť a to príjmom dostatočného množstva tekutín. A to aj vo forme iontových nápojov.  

Rozlišujeme tri základné typy iontových nápojov

  1. Hypotonické – ich koncentrácia osmoticky aktívnych látok je nižšia, ako ich koncentrácia v krvnej plazme. Používajú sa vtedy, ak vykonávate aktivitu, pri ktorej z vás tečie pot, hlavne vo forme vody (je to málo koncentrovaný pot, ktorého majoritnou zložkou je voda), napríklad pri bicyklovaní alebo behu.
  2. Izotonické – koncentrácia osmoticky aktívnych látok v nich je rovnaká, ako ich koncentrácia v krvnej plazme. Tieto sa zaraďujú vtedy, ak sa síce potíte, ale výkon netrvá dlhšie ako hodinu (športy, pri ktorých je treba veľa svalovej sily – je tu potrebné veľké množstvo iónov: K, Ca, Na, Mg, ale vy sa až toľko nepotíte napr. tenis, basketbal, posilňovanie).
  3. Hypertonické – tieto sú už tak koncentrované, že sa pri športoch ani nepoužívajú, ale majú skôr liečebné účinky.

Kedy užívať izotonické nápoje

Izotonické nápoje sa užívajú po tréningu, pretože obsahujú hlavne aminokyseliny a minerálne látky, potrebné na rýchlu regeneráciu svalov po záťaži. Okrem toho sa v nich nenachádza kofeín a ani iné povzbudzujúce látky.

Pri užívaní iontových nápojov je treba si uvedomiť, že to nie sú žiadne malinovky. Užívať by ste ich mali iba pri situáciách na to určených. Ak to totiž s týmito nápojmi preženiete, môžu priniesť aj negatívne následky. 

Odporúčame: Das gesunde Plus izotonický nápoj s cukrom a sladidlami s príchuťou citróna a grapefruitu, 750 ml. Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt.

izotonicky napoj dm

Foto: dm drogerie markt

Zdroj titulnej fotky: Pixabay, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Izotonický nápoj. Kedy ho piť a ako ovplyvňuje výkon

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.