Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Doplnky na cvičenie, ktoré musíte skúsiť

Advertoriál

Pre dosahovanie športových cieľov je nevyhnutný poctivý tréning, vyvážená strava a regenerácia. Nápomocné, a bezpečné, však môžu byť aj výživové doplnky na cvičenie. Niektoré pomôžu v situáciách, keď nie je celkom možné dodržať jedálniček, iné sú vhodné pri regenerácii alebo zvýšení výkonu.

 
Zena_Protein_Svaly
Zdroj: PR, Seocentrum, Shutterstock
26. JUL 2023

Aké doplnky na cvičenie by ste rozhodne mali vyskúšať?

Proteín — stará známa klasika

Proteín je asi najznámejší a najvyhľadávanejší doplnok pre športovcov. Spájaný je najmä s podporou naberania a udržania svalovej hmoty, pričom nápomocný môže byť aj pri chudnutí, zlepšovaní kondície a urýchlení regenerácie svalov. Nakoľko sa ale v našom tele neukladá ako iné látky, je potrebné ho organizmu doplniť.

Veľké množstvo proteínu nájdete v strave. Jednoduchým a rýchlym spôsobom, ako pridať do svojho jedálnička túto dôležitú zložku, sú aj výživové doplnky na cvičenie so zvýšeným obsahom bielkovín. Najčastejšie používaný je napríklad srvátkový proteín, ktorý je dobre stráviteľný a obsahuje esenciálne aminokyseliny. 

Odporúčaný denný príjem proteínu pri naberaní svalovej hmoty je 1,4 – 2 g na 1 kg telesnej hmotnosti, pričom konkrétne výživové doplnky s obsahom proteínu je dobré vyberať aj na základe rozdelenia pre ženy a mužov. 

BCAA — aminokyseliny pre lepšiu regeneráciu

BCAA predstavujú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré sa skladajú z valínu, izoleucínu a leucínu. Sú nápomocné pri raste svalovej hmoty a dobrým zdrojom energie počas náročných tréningov. Okrem toho môžu mať BCAA aminokyseliny pozitívny vplyv aj na spaľovanie tukov a regeneráciu. Odporúčané dávkovanie je 5 – 10 g, pričom užívať sa môžu pred, počas aj po tréningu. 

Kreatín pre zvýšenie sily a objemu svalov

Doplnky na cvičenie, ktoré môžu byť pre športovcov nápomocné, zahŕňajú aj kreatín. Ide o látku, ktorá sa vyskytuje v tele prirodzene, pričom jej najväčšia časť je uložená v kostrovom svalstve. K hlavným výhodám kreatínu patrí zlepšenie regenerácie svalov, krátkodobej fyzickej sily, zvýšenie objemu svalov, oddialenie svalovej únavy a zlepšenie funkcie mozgu. Približná denná potreba kreatínu je na úrovni 2 – 3 g, používať ho môžu muži aj ženy.

Beta-alanín pre zníženie únavy svalov

Beta alanín patrí medzi doplnky na cvičenie, ktoré sú obľúbené najmä medzi kulturistami a fanúšikmi fitness. Ide o neesenciálnu aminokyselinu, ktorá pomáha zvyšovať koncentráciu svalového karnozínu, čo je silný antioxidant a peptid. Jednoducho povedané, beta alanín napomáha zvyšovať svalovú hmotu, anaeróbnu aj aeróbnu vytrvalosť, výkon, výbušnú svalovú silu a fyzickú zdatnosť.

Citrulín zvýši prietok krvi do svalov

Výživové doplnky na cvičenie pre silových a vytrvalostných športovcov by mali zahŕňať aj citrulín malát. Je to zlúčenina aminokyseliny l-citrulín a malátu a používa sa pre zlepšenie výkonu u mužov aj žien. Športový výkon zlepšuje citrulín aj tým, že môže mať pozitívny vplyv na prekrvenie svalov. 

Glutamín pre lepšiu regeneráciu a imunitu

Glutamín je aminokyselina, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie v ľudskom tele. Pri vysokej záťaži ju telo spotrebuje až päťkrát rýchlejšie ako v pokoji. Naopak, ak je glutamínu v svaloch nedostatok, znižuje sa regenerácia organizmu a celková imunita. 

Vysokú záťaž predstavuje aj náročné cvičenie, takže aj táto aminokyselina sa zaraďuje medzi užitočné doplnky na cvičenie. Okrem iného glutamín napomáha odstraňovať únavu a stres, prispieva k podpore rastu svalovej hmoty, k lepšiemu spánku a lepšiemu vstrebávaniu kreatínu. 

Kofeín ako nakopávač k vyšším výkonom

Aj kofeín patrí medzi výživové doplnky na cvičenie. Jeho asi najznámejšími zdrojmi sú káva, čierny čaj či guarana. Dostupný je aj vo forme tabliet alebo prášku, ktoré sú vhodné najmä ako doplnky pre ženy aj mužov pri športovom výkone. Kofeín dodáva energiu a podporuje bdelosť, napomáha zvyšovať športový výkon a podporuje telo pri zbavovaní sa prebytočnej vody a soli.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Doplnky na cvičenie, ktoré musíte skúsiť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.