Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

7 benefitov silového tréningu pre ženy: Dvíhať činky sa oplatí!

Redakcia

Dvíhanie činiek vás neurobí objemnými, je to mýtus. Naopak, zdvíhanie závaží vám na vašej fitnes ceste výrazne pomôže. Kardio je fajn spôsob ako spáliť kalórie, avšak, začlenenie silového tréningu do vašej rutiny ponúka úplne nový svet výhod, ktoré siahajú ďaleko za rámec vyrysovania svalov. S čím všetkým vám pomôže?

silový tréning
Zdroj: AdobeStock
18. JUL 2023

Okrem toho, že silový tréning prospieva hormonálnej rovnováhe, zrýchľuje tiež metabolizmus, vplýva na zdravie kostí, dokáže zmeniť kompozíciu tela a ovplyvňuje aj vašu myseľ. Kým kardio cvičenia prospievajú kardiovaskulárnemu zdraviu, redukujú stres a podporujú vytrvalosť, výhody v oblasti hormonálnej rovnováhy vám poskytne najmä silový tréning.

1. Hormóny uvádza do rovnováhy

Na rozdiel od kardio cvičení kladie silový tréning väčšie nároky na vaše telo. Tento fyzický stres spúšťa celú vlnu hormonálnych reakcií, ktoré pozitívne vplývajú na vašu hormonálnu rovnováhu. Konkrétne: jedným z primárnych ovplyvnených hormónov je estrogén, hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu v reprodukčnom zdraví a podieľa sa na celkovej pohode ženy. Bolo preukázané, že silový tréning reguluje hladiny estrogénu a zmierňuje symptómy spojené s hormonálnou nerovnováhou. Ukázalo sa tiež, že silový tréning zvyšuje citlivosť na inzulín, vďaka čomu ho vaše telo efektívnejšie využíva.

2. Zrýchľuje metabolizmus

Chcete naštartovať metabolizmus? Dvíhajte činky! Zatiaľ čo kardio je skvelé na spaľovanie kalórií počas cvičenia, silový tréning pomáha budovať svalovú hmotu, čo zase zvyšuje rýchlosť metabolizmu – dokonca aj v čase, kedy ste v absolútnom pokoji. Spomalenie metabolizmu vedie k priberaniu, strate energie a zhoršeniu nálady. Dobrou správou však je, že pridanie silového tréningu pôsobí práve proti spomaleniu metabolizmu zachovaním a budovaním svalov, čo vedie k zvýšenému spaľovaniu kalórií a zlepšeniu stavby tela.

3. Formuje a spevňuje telo

Pre ženy je dosť ťažké získať svalovú hmotu bez špecifického tréningového a výživového režimu. Môže za to nižšia hladina testosterónu v porovnaní s mužmi. Silový tréning nebude viesť k zväčšeniu vášho objemu ale pomôže vám rozvíjať svalovú hmotu, čo vedie ku vyformovanejšej a pevnejšej postave.

Prečítajte si aj: VIDEO TRÉNING: Vyformujte si ukážkové nohy vďaka tomuto cvičeniu

4. Zlepšuje zdravie kostí

Osteoporóza a strata hustoty kostí sú u žien častým problémom, preto namáhanie kostí počas záťažového cvičenia pomáha stimulovať produkciu nového kostného tkaniva, čo v konečnom dôsledku zvyšuje hustotu kostí. Tá znižuje riziko zlomenín a osteoporózy, podporuje dlhodobú pevnosť kostí a celkovú pohodu.

5. Posilňuje sebavedomie

Namiesto toho, aby ste sa zameriavali na chudnutie, presuňte svoju pozornosť na zosilnenie. Keď vaša fyzická sila vzrastie, zvýši sa aj vaše sebavedomie a sebadôvera.

6. Znižuje stres a zlepšuje náladu

Endorfíny, ktoré sa uvoľňujú počas cvičenia zmierňujú stres a navodzujú pocit relaxu.

7. Skvalitňuje spánok

Výhodou zdvíhania závaží je schopnosť zlepšiť kvalitu a dĺžku spánku, podľa viacerých štúdií sa zdá byť silový tréning ešte účinnejší ako aeróbne cvičenie.

Od hormonálnej rovnováhy, zrýchlenia metabolizmu až po zlepšenie zdravia kostí a spevnenia tela je preukázané, že silový tréning poskytuje ženám širokú škálu výhod. Najlepšie na tom je, že nielen zvyšuje fyzickú silu a kondíciu, ale podporuje aj duševnú pohodu, kvalitu spánku a zlepšuje náladu. Vezmite si pár činiek a poďte si s nami zacvičiť!

Efektívny silový tréning s činkami

Desiatky silových cvičení nájdete aj v našom online fitku. V rámci Supershape Premium členstva získate neobmedzený prístup k desiatkam hodín profesionálnych video tréningov, vedeným výzvam a jedálničkom od výživových špecialistov. Účinné silové tréningy, cvičenia na spaľovanie tuku a spevnenie tela, taktiež všetky programy na domáce cvičenie, máte k dispozícii v online fitku Supershape.

Supershape Premium


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 benefitov silového tréningu pre ženy: Dvíhať činky sa oplatí!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.