Cviky na balans, ktoré posilnia aj telesné jadro

Trénovaním rovnováhy môžete predísť zraneniu, závratom, skvelo posilniť svaly a zlepšiť si držanie tela. 

Cviky na balans, ktoré posilnia aj telesné jadro
28. JUL 2016

Balans si môžete trénovať v bežnom živote pri vykonávaní rôznorodých činností, ako napríklad pravidelne si umývať zuby alebo zaväzovať šnúrky na topánkach v stoji na jednej nohe, v hromadnej doprave cestovať bez držania a podobne. Takisto môžete rovnováhu precvičovať počas tréningu – pri cvičení začnete používať balančné pomôcky v podobe bosu či fitlopty, alebo si zvolíte cviky, ktoré sú zamerané na zlepšenie rovnováhy a navyše precvičia aj stred tela. Ktoré stoja za vyskúšanie a oplatí sa ich zaradiť do tréningu?

Cvik číslo 1

Prvý cvik sa vykonáva v stoji – mierne zodvihnite pokrčenú ľavú nohu (špička smeruje k zemi) a takisto ľavú ruku vzpažte. Následne sa snažte ľavou rukou dotknúť podlahy pri pravom členku tak, aby ste zachovali polohu ľavej nohy.


Zdroj video: www.youtube.com

Cvik číslo 2

Pri vykonávaní druhého cviku si zaspomínate na obdobie školy, pretože týmto cvikom je lastovička. Najprv sa postavte, ruky upažte a jednu nohu mierne pokrčte vzad tak, aby bola niekoľko centimetrov nad zemou. Následne sa pomaly predkláňajte a zároveň pokrčenú nohu vystierajte dozadu. Pri vykonávaní cviku si dajte pozor na to, aby ste sa neprehýbali, chrbát musí byť vystretý.

Cvik číslo 3

Tento cvik je výborný na posilnenie rovnováhy i stredu tela. Zároveň ho môžete vykonávať vždy, keď cítite preťaženie a bolesť v oblasti chrbtice. Ako vykonať vzpor so zanožením a predpažením? Z pozície na štyroch vystrite ľavú ruku a pravú nohu a chvíľu v tejto pozícii vydržte. To isté vykonajte aj s druhou rukou a nohou.


Zdroj video: www.youtube.com

Cvik číslo 4

Výhod pravidelného cvičenia dosky je niekoľko – posilňuje svaly takmer celého tela, zlepšuje rovnováhu, má množstvo variácií a je pomerne bezpečným cvikom pre všetkých. Pre zlepšenie balansu môžete dosku skombinovať so striedavým zdvíhaním nôh alebo rúk alebo vykonávať bočnú dosku.


Zdroj video: www.youtube.com

Zapojenie bosu do bežného tréningu

Ak radi a pravidelne cvičíte, určite nevynechávate cviky, ako napríklad overené drepy, výpady či kľuky. V prípade, že si chcete dať viac do tela a zároveň zapracovať na svojom balanse, vyskúšajte ich cvičiť práve s pomocou bosu.

Kľuky na bosu


Zdroj video: www.youtube.com

Výpady s bosu


Zdroj video: www.youtube.com

Drepy na bosu


Zdroj video: www.youtube.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10-minútový hiit, ktorý môžete robiť kdekoľvek10-minútový HIIT, ktorý môžete robiť kdekoľvek

Kedy je tréning najúčinnejší na spaľovanie tukov? 

 

Kruhový tréning s vlastnou váhou pre ženyKruhový tréning s vlastnou váhou pre ženy

Na tento tréning nepotrebujete žiadne vybavenie, takže výhovorky sú vylúčené!

 

Drep je náročný, ale účinnýDrep je náročný, ale účinný

Drep vždy bol, je a bude dokonalým cvikom. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cviky na balans, ktoré posilnia aj telesné jadro

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 1915
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.