TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

Najúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tuku

Ak sa potrebujete zbaviť prebytočného tuku, určite poznáte rôzne diéty. Ich veľkou nevýhodou však je, že sa vám síce podarí schudnúť, ale ohrozujete nimi svoje zdravie. Keď ich ukončíte, tak väčšinou dochádza k tzv. jojo efektu a vy ste na tom horšie, ako ste boli.  

Najúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tuku
15. FEB 2016

Existuje však niekoľko možností, ako sa prebytočného tuku zbaviť:

Využívajte všetky možnosti denného života k pohybovej aktivite

Nie je trochu hlúpe ísť do posilňovne autom a potom tam šliapať na stacionárnom bicykli 60 minút, ak môžete prísť pešo alebo na bicykli? Podľa mňa je. Skúste sa nad tým zamyslieť aj vy. Výťah sa snažte obmedziť na minimum (ak napríklad vážite 100 kg a bývate na piatom poschodí a vyšliapete si to dvakrát denne, tak dokážete spáliť aj 130 kcal navyše). Takto by sa, samozrejme, dalo pokračovať ďalej.

V posilňovni cvičte aj s ťažkými váhami

Ťažké činky a nízke počty opakovaní (6-8 v sérii) a zaradenie viackĺbových cvikov zabezpečí nárast sily a svalovej hmoty. Viac svalovej hmoty predstavuje rýchlejší metabolizmus a viac spáleného tuku.

Venujte pozornosť pitnému režimu

Táto skutočnosť sa veľmi často podceňuje. Avšak je treba piť pred tréningom, v jeho priebehu a, samozrejme, aj po ňom. Pomocou vody sa z tela vyplavujú rôzne toxíny a škodlivé látky a už pri miernej dehydratácii si telo ukladá vodu do zásoby, čím objem tela narastá (tým aj hmotnosť). Dokonca platí aj skutočnosť, že vypitím 0,5 l studenej vody zvýšite metabolizmus až o 30 %.

Správne načasovanie aeróbnej aktivity

Veľmi vhodnou dobou na aeróbnu aktivitu je čas po anaeróbnom tréningu (posilňovacom), keď k efektívnemu spaľovaniu tukov stačí kratšia doba 20-30 minút, pretože svalový glykogén ako zdroj energie je vo veľkej miere vyčerpaný a v krvnom obehu koluje veľké množstvo mastných kyselín, uvoľnených z tukových zásob a čakajú, že ich využijete.

Doprajte si dostatok spánku

Podceňovanie potreby spánku je veľmi veľkou chybou, avšak v dnešnej dobe veľmi častou. Spánok je síce iba nečinnosť, ale počas tejto doby prebieha v tele veľmi veľa anabolických, ale aj katabolických procesov. Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje produkciu viacerých hormónov (klesá hladina anabolických hormónov: rastového hormónu a testosterónu, stúpa hladina katabolického hormónu: kortizolu). Málo spánku má tiež veľmi úzku spojitosť s produkciou dvoch ďalších hormónov, a to leptínu a grelínu. Leptín je vylučovaný tukovými bunkami a signalizuje stav nasýtenia, ale nedostatok spánku môže znížiť jeho hladinu až o štvrtinu. Opačné účinky ako leptín má grelín, ktorý je vylučovaný v tráviacom trakte. 

Prijímajte zdravé tuky

Ak sa snažíte chudnúť, vyradiť tuky zo svojho jedálnička je veľkou chybou. Zdravé tuky, ako napríklad omega-3, omega-6 a omega-9 vám, naopak, pomôžu s redukciou tuku. Tučné ryby ako losos, pstruh alebo orechy a ľanové semiačka sú veľmi dobré zdroje mononenasýtených tukov.

Občas porušte zabehnutý stravovací režim

Je veľmi ťažké, povedal by som až nemožné, zbaviť sa tuku bez dodržiavania vyváženej stravy. Platí však aj to, že ak občas zhrešíte, môže vám to pri úbytku tuku pomôcť. Určite to neznamená, že máte celý deň jesť jedlá z fast foodu, ale skôr ide o to, že si v určitý okamih dňa, napr. na obed môžete dopriať zvýšený príjem kalórií (dáte si hamburger s hranolkami, pizzu a pod.). 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako dosiahnuť sexy a pevné lýtka cvičenímAko dosiahnuť sexy a pevné lýtka cvičením

Veľmi často sa hovorí, že „aké lýtka má tvoja matka, také budeš mať aj ty." 

 

Útok na brucho. spaľujeme brušné tuky!Útok na brucho. Spaľujeme brušné tuky!

Pomerne málo ľudí sa môže pochváliť krásne vypracovaným bruchom. Zaberie to veľmi veľa času a vyžaduje pevnú vôľu. Dáte sa na to? 

 

Krátky anaeróbny tréning na spaľovanie tukovKrátky anaeróbny tréning na spaľovanie tukov

Veľmi dobrou voľbou na spaľovanie tukov je okrem správneho stravovania aj zaradenie dobrého anaeróbneho tréningu. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tuku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.