Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Karpálny tunel – čo je to a aké cviky pomôžu?

Syndróm karpálneho tunela je zdravotný problém, ktorý sa v poslednej dobe objavuje u viac a viac ľudí. 

Karpálny tunel – čo je to a aké cviky pomôžu?
7. MAR 2017

Výhodou však je, že sa mu dá účinne predchádzať a to iba vďaka vykonávaniu jednoduchých cvičení aj počas pracovnej doby.

Čo je to syndróm karpálneho tunela?

Ide o veľmi nepríjemné poškodenie zápästia, šliach a nervov. Prejavuje sa brnením alebo mravčením prstov a môže spôsobiť až ich znecitlivenie. Okrem toho sa pri ňom objavuje bolesť v zápästí, lakti alebo v ramene.

Dochádza k nemu tak, že vám začnú opúchať preťažené šľachy, ktoré prechádzajú cez karpálny tunel (malá štrbina v zápästí). Tým sa vytvára tlak na mediálny nerv, ktorý tadiaľto tiež prechádza. Jeho úlohou je prenos vzruchov z mozgu do prstov ruky. To má za následok, že mozog nevie komunikovať s prstami a vy neviete hýbať prstami, alebo aj celou rukou.  

Ako sa vyhnúť liečbe syndrómu karpálneho tunela

Najlepšou formou liečby je vôbec ju nepotrebovať. To sa vám môže podariť, ak budete venovať aspoň každú hodinu minimum času pretiahnutiu svalov zápästia, ramien a krčných svalov.

Veľmi vhodné sú napríklad tieto jednoduché cviky. Každú hodinu v práci, alebo aj doma (ak sedíte dlho pri počítači) vykonajte jeden z nich v dĺžke 20 sekúnd oboma rukami.  

Natiahnutie zápästia

Dajte si ruky do pästí, pričom palce si zovrite dovnútra. Natiahnite paže pred seba a striedavo preťahujte päste von a dovnútra.

Natiahnutie prstov

Natiahnite pravú pažu pred seba tak, ako keby ste sa chceli oprieť o stenu (prsty smerujú nahor). Ľavou rukou si chyťte prsty a ťahajte ich smerom k predlaktiu, pričom spodok dlane pravej ruky tlačte pred seba.

Natiahnutie predlaktí

Spojte si pred hrudníkom dlane, pričom ich tlačte do seba. Spodky dlaní dostaňte do jednej roviny s predlaktiami a následne posúvajte spojené dlane doľava od stredu tela, pričom tlak vykonáva spodok pravej dlane.

Natiahnutie ramien a paží

Natiahnite si ramená pred seba s rukami v pästiach a s palcami v zovretí. Striedavo kývajte zápästiami zhora nadol.

Natiahnutie trupu a ramien

Prepleťte si prsty medzi sebou, pričom dlane smerujú von. Paže natiahnite pred seba, tak aby boli pred hrudníkom rovnobežne so zemou. Snažte sa pretlačiť spodok dlaní smerom dopredu (prsty sa vám nesmú oddeliť).

Natiahnutie šije

Chyťte si oboma rukami hlavu v zátylku a ťahajte ju smerom k zemi. Chrbát je vystretý.

Natiahnutie mediálneho nervu

Zdvihnite ľavú pažu do výšky ramena a otočte dlaň smerom od tela (prsty smerujú k zemi). Nakloňte hlavu k pravému ramenu.

Ako jednoducho zistiť, či máte problém s týmto syndrómom?

Dajte si ruky k sebe, ako keby ste sa modlili, spustite ich do polohy s predlaktiami vodorovne s podlahou a otočte špičkami prstov k sebe. Ak cítite mravčenie v prstoch alebo v zápästiach je tu možnosť, že vás ohrozuje syndróm karpálneho tunela. Tu by ste to nemali riskovať iba s cvičením, ale mali by ste pre istotu navštíviť lekára.

Zdroj foto: pixabay.com

Ak je vaše povolanie náchylné na ochorenie karpálneho tunela môžete sa, okrem cvikov počas práce, chrániť aj poistením. V tomto prípade si môžete zvoliť špecializované životné poistenie pre povolania. Poistenie vám zabezpečí finančnú stabilitu v prípade, že vás takéto ochorenie vyradí z pracovného kolobehu.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice pre každéhoCviky na uvoľnenie krčnej chrbtice pre každého

Bolesti v oblasti krku sa objavujú čoraz častejšie. 

 

Cviky, ktoré si môžete zacvičiť už ráno v posteliCviky, ktoré si môžete zacvičiť už ráno v posteli

Veľa ľudí sa často vyhovára, že nemôžu cvičiť, pretože nemajú čas, alebo keď prídu domov z práce, tak sú už veľmi unavení. 

 

3 náročnejšie varianty planku, ktoré si zamilujete3 náročnejšie varianty planku, ktoré si zamilujete

Plank je podľa mňa jeden z najlepších cvikov, pomocou ktorého precvičíte takmer celé telo. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Karpálny tunel – čo je to a aké cviky pomôžu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.