Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Dámy, hitom je pevné a vyformované telo. Posilňujte!

Stále mnoho žien verí mýtu, že silový tréning z nich urobí mužatku. 

Dámy, hitom je pevné a vyformované telo. Posilňujte!
4. AUG 2015

Naháňa vám strach silový tréning, z ktorého majú muži objemnejšie svaly? Máta vás predstava, že ak budete posilňovať, dopracujete sa k výzoru mužatky? Vaše obavy sú neopodstatnené a to hneď z niekoľkých dôvodov. Muži, ktorí chcú získať objem, venujú sa objemovému tréningu, teda posilňujú s ťažkými váhami a robia menší počet opakovaní. Navyše majú upravenú stravu, spravidla užívajú špeciálne doplnky výživy a podstatnú rolu hrá mužský hormón testosterón. Potvrdzujú to aj slová fitnes trénera. „Ženy sa často boja zobrať do ruky väčšiu ako 2-kilovú činku. Môže za to istý predsudok, že veľké váhy patria veľkým a svalnatým mužom. Ženy chcú byť skôr ,toned᾿, teda spevnené. Je to však mrhanie možnosťami, ktoré im ich telo dáva. Ženy nemôžu vďaka hormonálnemu profilu nabrať toľko svalovej hmoty ako muži,“ vysvetľuje fitnes tréner Michael Achberger.

Čím viac svalov, tým menej tuku?

Ženy často držia nezmyselné diéty a trávia hodiny na kardio strojoch pri cvičení v rovnakej intenzite v presvedčení, že iba tak získajú ladné krivky. Zabúdajú však na to podstatné. Diéty sú stresujúce a zdraviu neprospievajú. Po ich ukončení skôr či neskôr nastúpi jojo efekt. Jedinou správnou cestou k príťažlivému telu je zdravý a vyvážený jedálny lístok.

Čo sa týka kardio aktivity, tá je dôležitou súčasťou tréningového plánu rovnako ako posilňovanie. Lenže silovému tréningu sa stále mnohé ženy vyhýbajú, pretože sa boja výzoru kulturistky. Ide však len o ďalší mýtus. Silový tréning má zásadný vplyv na vyformovanie tela, ale aj rýchlosť metabolizmu. Ako to funguje? Zjednodušene povedané, čím viac máte svalov, tým viac ubúda z tukov a zvyšuje sa množstvo spálených kalórií počas dňa, aj keď necvičíte. „Na to, aby bolo telo pevné, treba mu dať dostatočne silovo zabrať. Je jedno, či ide o ženu alebo muža. Vďaka tomu sa ženám zvýši bazálny metabolizmus, ľahšie spália tuky a ukážu svoje ,toned᾿ telo. Viac svaloviny totiž spáli viac tukov. Jediný problém je, ak si žena zvolí nesprávny jedálny lístok a okrem svalovej hmoty naberie aj tukovú hmotu. Vtedy áno, žena môže zbytočne narásť,“ upozorňuje osobný tréner.

Pravidelným posilňovaním získate nielen svaly, pevnú a vyformovanú postavu, ale aj ďalšie výhody. Silový tréning zlepšuje flexibilitu, silu a energiu, zrýchľuje látkovú výmenu, kladne vplýva na držanie tela, správne fungovanie hormonálnej sústavy, posilňuje kosti, kĺby a väzivá, je prevenciou osteoporózy, zvyšuje sebavedomie atď.

Vyberte si správne!

Akými pravidlami sa riadiť pri voľbe typu silového tréningu? Pre ženy sú vhodné najmä posilňovacie cviky s vlastnou váhou alebo s ľahšími závažiami a väčším počtom opakovaní. Príjemným spestrením posilňovacieho tréningu sú aj cvičebné pomôcky, ako napríklad závesný systém TRX, kettlebells, bosu, fitlopta a pod. Tiež je dôležité vyberať si také cviky, pri ktorých je zapojených viac svalových skupín, teda komplexné cviky (drepy, výpady, plank). Naopak, nevhodné sú izolované, resp. jednokĺbové cviky, zamerané na konkrétny sval (biceps, triceps). „Silový tréning odporúčam ženám určite aspoň 2 razy týždenne buď v každom tréningu celé telo, alebo tréningy rozdelené na vhodné splity,“ odporúča Michal Achberger.

Tipy na silový tréning pre ženy začiatočníčky

Alebo to skúste takto

Zdroj foto: flickr.com, Richard foster

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako posilniť a vypracovať štíhle stehnáAko posilniť a vypracovať štíhle stehná

Tréning stehien patrí k najťažším, pretože ide o pomerne náročné cvičenie a to z dôvodu zapájania veľkého počtu svalových skupín. 

 

Posilňovanie šikmých svalov. ako na to? prečo ich vôbec posilňovať?Posilňovanie šikmých svalov. Ako na to? Prečo ich vôbec posilňovať?

Pri posilňovaní sa na šikmé brušné svaly často zabúda. Je to veľká chyba. 

 

Tréningový plán pre brucho, chrbát a bokyTréningový plán pre brucho, chrbát a boky

Kto z nás by netúžil po plochom brušku, pevnom chrbte a bokoch? 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 288

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dámy, hitom je pevné a vyformované telo. Posilňujte!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.