Ria Hrušovská: Crossfitu sa nebojte. Je náročný, ale stojí za to

redakcia

Bývalá body fitneska Ria Hrušovská nám porozpráva o svojich dvoch športových láskach, ktoré jej ovplyvnili život. Čo hovorí na crossfit a LES MILLS?

Ria Hrušovská: Crossfitu sa nebojte. Je náročný, ale stojí za to
1. MAR 2016

Ako si sa dostala ku crossfitu?       

Predtým som súťažila v body fitnes. Počas tohto obdobia mi kamarát navrhol, aby som vyskúšala crossfit. Nechala som sa nahovoriť a úplne som tomu prepadla. Nikdy predtým som nič podobné nerobila. Venovala som sa len aerobiku a dvíhala činky. Crossfit bola láska na prvý pohľad. Hneď som vedela, že je to môj šport a začala som naň chodiť pravidelne. Neskôr som sa dopracovala aj k nejakej tej súťaži. Vtedy som sa ešte stále robila aj body fitnes, a tak som sa snažila venovať obom športom.

Čo ti najviac učarovalo na crossfite?        

Veľmi sa mi páčil pocit súdržnosti. V body fitnes je človek len sám za seba, dodržiava tvrdé diéty, sám dvíha činky, no pri crossfite je dôležitá komunita ľudí, s ktorými tento šport zdieľate. Bol to pre mňa super pocit, keď prídete na hodinu a máte sa s kým pozdraviť. Tiež mi na crossfite učarovala kombinácia silovej zložky tohto športu, s dynamickosťou, atletickosťou a rýchlosťou.

Ria hrušovská
Zdroj foto: Štefan Drgoň, StevieD Photography

Aké boli tvoje crossfitové začiatky?  

Športovala som celý život, napríklad som sa stále venovala tancu. Nikdy som ale nešplhala a švihadlo som prvýkrát preskočila až na hodine crossfitu. Moja technika bola nula bodov – také veci ako skills, hrazda a príťah mi nič nehovorili. Nebola som schopná urobiť ani jeden striktný príťah. Nevedela som vlastne nič. Ale vedela som, že keď budem drieť a trénovať, že sa to postupne naučím. Ľudia ma vzali medzi seba a učila som sa to s nimi za pochodu, na hodine. Netrénovala som nikdy sama. Postupne, ako som sa crossfitu venovala dlhšie a dlhšie, som zistila, že toto je šport na celý život, nie body fitnes. Preto som sa crossfitu rozhodla obetovať úplne všetko.

Čo by si poradila čitateľom, ktorí už dlhšie pokukujú po crossfite, ale nemajú odvahu? 

Rozhodne by sa toho nemali obávať. Vyzerá to náročne, čo síce aj je, ale nikdy nie je neskoro začať. Dokonca je vhodný aj pre ľudí, ktorí predtým nešportovali. Musia však rátať s tým, že to bude náročnejšie, ale postupne si kondíciu aj silu vybudujú. Napríklad ku mne na hodiny tiež chodia ľudia, ktorí nikdy predtým nešportovali a všetko zvládajú. Samozrejme, iné je to s takými, ktorí aktívne športovali už predtým, ako začali s crossfitom. Nik sa však nemusí báť. Všetko ide, pokiaľ je človek k cvičeniu pozitívne nastavený.

Okrem crossfitu sa venuješ aj LES MILLS. Ako si sa dostala k tomuto športu?       

To je dlhý príbeh, ktorý sa so mnou ťahá už od šestnástich. Bola som vtedy na kongrese vo Švédsku a tam som tento program uvidela. Hneď ma očaril. Do tej doby som precvičovala iba aerobik, ale toto bolo pre mňa niečo úžasné. Začala som sa postupne o to zaujímať viac a rozhodla som sa, hoci naivne, keďže som mala len nejakých osemnásť, že tento program prinesiem k nám. Dvakrát som o tento program úporne bojovala, ale nepodarilo sa. Vyšlo to až na tretíkrát a som veľmi šťastná, že ho teraz môžeme cvičiť tu.

Ria hrušovská
Zdroj foto: cvicte.sk

V čom ťa očarilo LES MILLS?     

Opäť je to o komunite, ktorá sa LES MILLS venuje. Ak ste inštruktor, ste prepojený so všetkými inštruktormi LES MILLS na svete. Aj keď tých ľudí vídam napríklad len raz za rok na nejakom kongrese, mám pocit, akoby som ich poznala celý život. Rovnako je to aj pri crossfite. Sú to komunity ľudí, ktoré vám rozumejú.

Ktorý program LES MILLS ti vyhovuje najviac?         

Od začiatku som sa učila všetky programy. Ale keďže som celý život tancovala, milujem BODY JAM. Aktuálne je to aj BODY PUMP. V tomto programe sa cítim výborne, keďže som najmä silový typ a technika tohto programu má presné pravidlá. Ale tiež ma veľmi baví BODY COMBAT. Je to oproti iným programom zmena choreografie – trénuješ údery, keďže je inšpirovaný bojovými umeniami. No mám rada aj jogu, takže BODY BALANCE je pre mňa rovnako zaujímavý program a skvelý doplnok k joge.

Ria hrušovská
Zdroj foto: cvicte.sk

Čo nám poradíš, keď chceme vyrysovať postavu? Crossfit, alebo LES MILLS?          

Crossfit je silovejší, musíte tam podať nejaké výkony. Ale môžete si vybrať, ktoré chcete. Postavu dokážete vyrysovať na oboch programoch. Úspech však závisí práve od stravy. Môžete cvičiť, koľko chcete, ale nikdy nebudete mať vyrysované telo, ak nebudete dodržiavať správny jedálniček.

Nedávno si sa zúčastnila súťaže Central Europe Throwdown, ktorá sa konala v Bratislave. Aké máš z toho pocity, si so sebou spokojná?         

Pred súťažou som mala poradu s mojím trénerom Jakubem Hanzlíkem. Povzbudzoval ma, že už dostať sa na takúto súťaž, je v mojom prípade úspech. Preto som sa uspokojila a nemala som žiadne veľké očakávania. Podľa Jakuba bude skvelé každé miesto, ktoré ma bude deliť od posledného. Bola som rozhodnutá bojovať, nech by to stálo čokoľvek. A nakoniec som bola veľmi spokojná. Samozrejme, že ma ešte čaká mnoho driny a mnoho vecí, na ktorých potrebujem pracovať –  dokonca života mám čo robiť. Po prvom WOD som získala 9. miesto, po druhom 18. a po treťom 11. miesto. Je to pre mňa úspech, pretože celkovo som sedemnásta  z 30 zúčastnených. Som veľmi spokojná. Moji tréneri Jakub Hanzlík a Michal Bohumel sú spokojní tiež. Mám opäť veľkú motiváciu pracovať na sebe a už mám, samozrejme, v pláne ďalšie závody. 

Zdroj foto: Štefan Drgoň, StevieD Photography

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Postava sa nezmení zázrakom, odkazuje timea trajteľováPostava sa nezmení zázrakom, odkazuje Timea Trajteľová

 „Pokiaľ mi v živote naozaj na niečom záležalo, svedomito som k tomu pristupovala a snažila sa to dosiahnuť.“

 

Ich životy spojilo fitnes a dnes sú motiváciou pre tisíce ľudíIch životy spojilo fitnes a dnes sú motiváciou pre tisíce ľudí

Patris a Stanley zo Žiliny majú spoločnú vášeň a tou je fitnes. Výnimoční sú v tom, že cvičia vo dvojici a niektoré kúsky naozaj stoja za to.

 

Jana earl: malé zmeny robia veľké rozdielyJana Earl: Malé zmeny robia veľké rozdiely

Stále je mnoho tých, ktorí športujú kvôli štíhlej postave. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ria Hrušovská: Crossfitu sa nebojte. Je náročný, ale stojí za to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2257
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.