Kedy cvičiť kardio? Na začiatku, alebo na konci cvičenia?
Veľa ľudí si myslí, že ak vykonajú kardio tréning hneď na začiatku, potom ich už čaká iba tréning s činkami.
Samozrejme, aj toto je jedna z možností, ale čo sa týka spaľovania tukov určite nie tá účinnejšia.
Ako to v tele funguje
Kardio tréning pred silovým tréningom
Pri fyzickej záťaži môže telo čerpať energiu zo sacharidov (nachádzajúcich sa v krvi a vo svaloch), tukov alebo z proteínov (svalov). Najjednoduchším zdrojom sú pre telo sacharidy, ktoré vždy po začatí tréningu začne premieňať na energiu. Najskôr minie tie, ktoré sa nachádzajú v krvi a následne glykogénové zásoby nachádzajúce sa vo svaloch. V tomto prípade je teda jedno, ktorým tréningom začnete, vždy to bude prebiehať, ako som popísal vyššie.
Problém nastáva, ak chcete zaradiť iný typ tréningu. Hlavne, ak po kardio (aeróbnom) tréningu budete vykonávať anaeróbny. Anaeróbny tréning sa totižto vyznačuje veľkými výkyvmi tepovej frekvencie, a preto si vyžaduje veľké množstvo energie, ktorú telo nevie čerpať z tukov, a preto prichádzajú na rad ťažko vybudované svaly.
Kardio tréning po silovom tréningu
Ak však začnete s posilňovacím tréningom (počas neho miniete zásoby sacharidov) a potom vystúpite na pás, telo dokáže spaľovať tuky. Je to vďaka tomu, že počas aeróbneho tréningu nedochádza k veľkým výkyvom tepovej frekvencie. V podstate ide o vykonávanie cyklickej činnosti pri zhruba rovnakej tepovej frekvencii.
Kedy môžeme tréning ešte označiť ako aeróbny (kardio)
Jednoduchou pomôckou na stanovenie vám môže byť to, že intenzita je približne taká, že ste schopní hovoriť plynule bez toho, aby ste lapali po dychu. Druhou možnosťou je výpočet tepovej frekvencie pomocou jednoduchých vzorcov. A to, že aeróbny tréning predstavuje 40 až 60 % z maximálnej tepovej frekvencie (MTF). (MTF sa pre ženy vypočíta ako rozdiel 210 - vek a pre mužov 220 - vek).
Výhody kardio tréningu
- znižuje kľudovú tepovú frekvenciu
- pomáha spaľovať tuk
- zvyšuje metabolizmus
- znižuje stres
Kardio tréning ma viacero výhod, ktoré súvisia s fyzickým, ale aj psychickým zdravím človeka. Nebojte sa tohto tréningu. Nemusí to totižto byť iba monotónne a nudné cvičenie. Je veľa možností (skákanie na švihadle, beh na páse, stepper). Najdôležitejšie je, aby ste si vybrali aktivitu, ktorá vás najviac baví a vyhovuje vám. Vďaka tomu pri nej vydržíte čo najdlhšie a budete sa do posilňovne vždy tešiť, či už na tréning s činkami, alebo na kardio tréning.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako si dobre zacvičiť, aj keď sa mi veľmi nechce?
V tréningu by sa mali nachádzať hlavne cviky, pomocou ktorých precvičíte maximálny komplex svalov, ktoré sa dajú začleniť do 4-minútovej tabaty.
Stres sa ukladá v krčnej chrbtici. Cviky, ktorými ju uvoľníte
Bolesti v krčnej chrbtici vznikajú najčastejšie v dôsledku toho, že sa sval dostane do spazmu.
VIDEO: Pole dance – elegancia, za ktorou je veľké množstvo driny
Pole dance je šport a umenie v jednom a môže ho robiť každý bez rozdielu pohlavia veku či hmotnosti. Dokonca dokáže pomôcť aj pri bolestiach chrbtice.