VIDEO: Pole dance – elegancia, za ktorou je veľké množstvo driny

Veronika Shoebridge

Pole dance je šport a umenie v jednom a môže ho robiť každý bez rozdielu pohlavia veku či hmotnosti. Dokonca dokáže pomôcť aj pri bolestiach chrbtice. 

Pole Dance – elegancia, za ktorou je veľké množstvo driny
27. OKT 2016

O pole dance sme sa porozprávali s inštruktorkou a majiteľkou pole dance štúdia Polinou z Ukrajiny, pre ktorú sa Slovensko stalo jej druhým domovom.

O čom a pre koho pole dance je?

Je to mladý typ tanca kombinujúci akrobatické a gymnastické pohyby. Môže to byť akýkoľvek typ tanca, či už moderný, alebo národný. Je to vlastne kombinácia športu a tanca. Je vhodný tak pre deti ako i dospelých. Pre každého vo veku od 6 rokov až po 99. Môžu to vyskúšať ako ženy tak i muži.

Pole dance a kilá navyše? Žiaden problém

Pole dance je skvelou cestou, ako sa stať viac fit a schudnúť, čiže je vhodný i pre ľudí s nadváhou.

Dokáže totiž precvičiť všetky hlavné svalové kategórie, ako sú horná časť tela, hrudník, dolná časť tela. A ak sa pri tom aj usmievate, tak precvičíte aj svaly na tvári.

Prečo je pole dance dobrý pre zdravie?

V Polinom štúdiu sa pripravujú lekcie od úplných začiatočníkov až po takzvanú elitu, čiže úplne pokročilých. Aj pre chlapcov a dievčatá, ktorí nikdy žiaden šport nevyskúšali. Začína sa so základnými pohybmi a trikmi a zameriavajú sa na to, či a aké má človek schopnosti a následne sa tréningy snažia individuálne nastaviť.

„Mám napríklad študentku z Ukrajiny, ktorá pred pár rokmi utrpela autonehodu. Nebola to síce vážna nehoda, ale mala po nej veľké problémy s chrbticou. Začala chodiť na hodiny a po roku za mnou prišla a povedala mi: ,Ďakujem, Polina, pomohla si mi s mojou chrbticou,᾿” hovorí o svojej skúsenosti s jednou zo svojich študentiek Polina.

Toto je skutočný príklad, že hodiny pole dance a flexibility skutočne pomáhajú. Základom je zdravotný problém oznámiť trénerovi, a ten následne buď nastaví individuálny tréning, alebo povie, že človek by tento kurz nemal absolvovať, poprípade by mal trénovať na nižšej úrovni.

Študenti do štúdia prichádzajú s menšou, alebo žiadnou silou. Sila sa následne buduje na tréningoch. Čiže nie je potrebné na kurz prísť v kondícii body buildera.

pole dance

Foto: Cvičte.sk

Pole dance je vhodný takmer pre každého. I pre mladé mamičky, ako dokazuje študentka Kristína:

„Ja som sa k pole dance dostala vďaka tomu, že som si pozerala videá na You Tube z nejakej americkej súťaže. Chcela som to vyskúšať. K Poline chodím zhruba jeden rok. Predtým som tiež chodila, ale mala som viac ako rok prestávku, pretože som bola tehotná. Čiže hneď, ako som sa dozvedela, že som tehotná, s pole dance som prestala. Po asi 4 až 5 mesiacoch, ako sa mi narodila dcérka, som znova začala. Cvičím  1 až 2-krát do týždňa podľa toho, ako sa mi podarí.“

Ďalšia študentka Miška dopĺňa:

„Pole dance ma prvýkrát zaujal, keď som žila v Španielsku. Kamarátka ma zobrala so sebou, nech to idem vyskúšať aj ja, lebo ona to videla na internete. No po prvej hodine som odchádzala veľmi sklamaná, lebo sa mi to zdalo veľmi ťažké, že sa mi to nikdy nepodarí. Povedala som si však, že sa to chcem naučiť .

Je to náročné, hlavne na flexibilitu a na silu. Keď človek nemá nejaký športový základ, tak je veľmi ťažké na tú tyč vyliezť. Je to teda veľmi motivujúce, že človek sa vlastne neustále a s každým tréningom zlepšuje.

Pole dance a súťaže

Na Slovensku sa 29.10.2016 bude konať národný šampionát v pole dance. Polina je členkou svetovej federácie a spolupracuje so svetovou federáciou pre pole dance. Ich spoločným cieľom je rozvinúť pole dance ako šport vo všetkých európskych krajinách tak, aby sa tento šport stal olympijským. Snažia sa vytvoriť pravidlá, ktoré budú pre všetky krajiny rovnaké.

Výhercovia prvých 3 priečok sa zúčastnia svetových majstrovstiev v pole športe v talianskej Florencii, ktoré sa budú konať 10.12.2016.

pole dance

Foto: Cvičte.sk

Študentka Miška, ktorá sa práve na jednu takúto súťaž pripravuje, dodáva:

Keď som s pole dance prvýkrát začínala, nevedela som sa na tyč ani vyšplhať, ale časom, keď človek trénuje, silu naberie. Ja trénujem rok a pol. Čo sa súťaží týka, tak je viacero kategórií. Deti, adolescenti, amatéri, profesionáli a elit kategória je úplne tá najvyššia. Ja idem do amatérskej kategórie. Závisí to aj od toho, či človek v minulosti už nejakú súťaž vyhral a aké má schopnosti, ktoré triky ovláda, keďže sú tam aj nejaké povinné prvky, hodnotené od 1 po 10 bodov a pre každú kategóriu sú iné povinné prvky.”

Pole dance na olympiáde?

„Pracujeme na tom, aby sa pole šport stal oficiálnym športom na olympiáde. Oficiálny znamená, že bude braný ako akýkoľvek iný šport. Na tomto sa musí zhodnúť približne 40 krajín. Zatiaľ je ich asi 20, takže je to stále ešte málo. Gymnastika je skvelým príkladom, pretože taktiež dlho nebola oficiálnym olympijským športom a stala sa ním až časom. Prvý šampionát v pole dance sa konal v Austrálii v roku 2006, čiže tento šport je stále ešte v štádiu rozvoja,“  vysvetľuje svoje plány s pole dance Polina.

Polinine začiatky

Polina je vyštudovanou lekárkou – reumatologičkou a zároveň univerzitnou profesorkou. Je pre ňu veľmi zaujímavé, ako je možné skombinovať pole dance a medicínu.

„S pole dance som začala pred 5 a pol rokmi. O chvíľku to bude už 6 rokov. Narodila som sa a pochádzam z Ukrajiny, konkrétne z oblasti Doneck. Keď som bola malá, vyskúšala som mnoho tanečných štýlov: hip hop, moderný tanec, balet, ako i akrobaciu a gymnastiku. Potom som ale objavila pole dance a začala sa mu venovať a rozvíjať ho. Pozerala som jedno video na internete, konkrétne video z majstrovstiev v Austrálii a veľmi ma to zaujalo. Pýtali ste sa prečo? Pretože je to skvelé. Kombinujú sa tu silové cviky a tanec. Je to zaujímavé. Zamilovala som sa do toho," dodáva.

pole dance

Foto: Cvičte.sk

Prečo Bratislava?

Bratislavu si vybrala najmä kvôli tomu, že na Ukrajine momentálne zúri vojnový konflikt. Preto sa spolu s manželom rozhodli presťahovať na Slovensko.

„Želám si, aby všetci ľudia žili v mieri. Štúdio som otvorila pred rokom v júli, čiže teraz je to už niečo vyše jedného roka. Rýchlo som začala pracovať na jeho rozvíjaní, pretože pole dance, ako i pole šport, je mojou súčasťou a chcem ho rozšíriť do celého sveta.“

Ak sa rozprávame o jej kariére v pole dance, zistíme, že je medzinárodnou rozhodkyňou, choreografkou, prezentérkou kurzov a workshopov pre lektorov. Doteraz učila viac ako 700 akreditovaných lektorov. Pred pol rokom napísala metodické manuály pre lektorov a je hlavným organizátorom a tvorcom kurzov pre lektorov pole dance, ktorí sa chcú stať profesionálmi.

„V nedeľu som bola na Mallorke, kde som sa umiestnila na 3. mieste na medzinárodnom šampionáte. V júni som vyhrala európske majstrovstvá, takže som momentálna európska šampiónka. Bolo to v Chorvátsku. Samozrejme, v elite kategórii," menuje len zopár zo svojich úspechov v pole dance.

„Som veľmi pyšná na mojich študenov, rada ich učím. Teším sa, keď sa neustále zlepšujú a dosahujú úspechy. Myslím si, že keď sa moji študenti neustále zlepšujú, to znamená, že ja som pre nich dobrou učiteľkou,“ dodáva Polina na záver.

Ukážky pole dancu s Polinou i pozvanie na sobotňajšiu súťaž si môžete pozrieť v tomto videu:


Zdroj: youtube.com

Páči sa vám pole dance? Pozrite si fotky v našej fotogalérii TU


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - VIDEO: Pole dance – elegancia, za ktorou je veľké množstvo driny

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

mepo-forever@rambler.ru
mepo-forever
 1.11.2016 1:16

Wow! Cool Studio) je Veľký šport. Krásne a štýlové!

 

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.