Katka má o 10 kíl menej! Baby, čítajte, čo vám radí
„Je to o prioritách. Aj keď sa vám akokoľvek nechce, vždy si treba spomenúť na to, prečo sme začali, aký je náš cieľ a čo sme zatiaľ dosiahli,“ hovorí čitateľka Katarína.
Jedného dňa sa Katka rozhodla, že chce schudnúť. Vzala si do hlavy, že by chcela mať o 10 kíl menej. Jednoducho si stanovila číslo na váhe, pri ktorom sa pred rokmi cítila veľmi dobre, a išla na to.
Zaujímavé na tomto príbehu je práve to, že pes bol zrejme zakopaný v strave a športových obmedzeniach kvôli kolenu, pretože Katka posledné štyri roky veľmi intenzívne cvičila, ale nedarilo sa jej schudnúť. Pozitívne však bolo to, že nabrala svalovú hmotu a zlepšilo sa držanie jej tela.
Zlomom bola operácia kolena a kontaktovanie trénera
Pri tejto premene sa však rozhodla kontaktovať trénera Juraja Vesela, ktorý jej vytvoril tréningový plán. „Pred šiestimi mesiacmi som začala intenzívne chudnúť, pretože som bola na operácii kolena a v dôsledku toho som už nemala v športe žiadne obmedzenia. Jedná sa najmä o beh, ktorý som pred operáciou vôbec nemohla vykonávať,“ upresňuje svoju situáciu Katka a dodáva, že pred operáciou využívala rôzne formy kardio tréningu, ako je jumping, aeróbne aktivity pod vedením trénera. „Momentálne sa snažím kombinovane spájať behy do kopca so silovými cvikmi, ktoré mi určuje tréner,“ hovorí mladá žena. Beh do kopca odporúča, pretože práve u nej naštartoval celý proces chudnutia a takisto si ním spevnila svaly zadku a nôh.
Pýtate sa, ako Katka získala také sexi brucho? Verte, či nie, nie je to iba výsledok „brušákovania“ do odpadnutia, aj keď Katka precvičuje brušné svaly i izolovanými cvikmi pre tieto partie. Avšak na posilnenie a vytvarovanie bruška odporúča hlavne komplexné cviky, ako sú kľuky, drepy, burpees, ale aj behy a šprinty, cviky na posilnenie hlbokých stabilizačných svalov na balančných pomôckach (bosu, fit lopta).
Zdroj foto: Katarína Otto Žabková
Najťažšie boli zmeny v stravovaní
Aj v tomto prípade sa potvrdilo, že ak chceme zmeniť svoje telo, tak 70 – 80 % úspechu tvorí strava a zvyšok cvičenie. Aj pre Katku bolo najťažšie nastaviť si jedálny lístok a hlavne vyradiť sladkosti. „Najviac mi pomáhalo to, že posledné jedlo som mala o 16 – 17-tej hodine. Na mne to fungovalo, ale viacerí tréneri by s tým zrejme nesúhlasili. Snažím sa jesť veľa najmä dopoludnia, cca každé dve hodiny. Potom zvyknem mať okolo 11-tej tréning a obed medzi 12- 14-tou hodinou. Nuž a o 16-tej posledné ľahké jedlo,“ prezrádza svoje stravovacie finty Katka a dodáva, že konzumuje veľa bielkovín, ako napríklad jogurty a tvaroh. Samozrejme, nechýba veľa ovocia a to najmä dopoludnia. Zároveň si uvedomuje, že stále má nedostatky v konzumácii zeleniny – mala by jej jesť viac.
Ako vyzerajú Katkine raňajky? Pečivo vyradila a namiesto neho si dopraje rôzne kaše z ovsených vločiek, orechov, semiačok, kokosového a mandľového mlieka, medu, kakaa, ovocia. Čo sa týka živočíšnych zdrojov bielkovín, z mäsa je iba kuracie a ryby.
Zdroj foto: Katarína Otto Žabková
Kto vytrvá, ten vyhrá
Presne takto odpovedala Katka na otázku, čo by poradila tým, ktorí chcú schudnúť. „Začiatky sú veľmi ťažké, najmä keď nevládzete a nevidíte žiadny úspech, je to demotivujúce. Ja som si zvolila šport ako životný štýl, ktorého benefitom bolo sekundárne chudnutie a vypracovanie tela. Keď sa začali dostavovať výsledky, bola to hnacia sila – chcela som ísť ďalej,“ vraví Katka.
Napriek tomu, že dosiahla to, čo chcela, dodržiava svoj stravovací režim i tréningový plán. Športuje 6-krát týždenne a jeden deň si dopraje odpočinok aj s nejakou sladkou dobrotou. Šport sa jednoducho stal neodmysliteľnou súčasťou jej života. „Je to ako droga, ktorá vás pochytí a nepustí... a neskutočný pocit po výkone vás nakopne a povzbudí do ďalších tréningov,“ hovorí a priznáva, že nie vždy to je bez problémov. „Niekedy mám toho aj ja dosť. Lezie mi na nervy, keď vidím, ako je vonku škaredo a zima a podľa tréningového plánu mám ísť behať. Musím sa neskutočne premáhať. Je to o prioritách. Aj keď sa vám akokoľvek nechce, vždy si treba spomenúť na to, prečo sme začali, aký je náš cieľ a čo sme zatiaľ dosiahli,“ dodáva na záver.
Zdroj foto: Katarína Otto Žabková
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
FOTO: Účinný tréning pre ženy zameraný na boky
Za to, že sa tuk u žien ukladá na bokoch a zadku, môže hlavne genetika, ale aj nevhodné stravovanie.
FOTO: Prečo a ako využívať bosu pri cvičení?
Ak je vaším cieľom precvičiť v pomerne krátkej dobe všetky svaly vášho tela, mali by ste do svojho tréningu zapojiť cvičenie s bosu.
Koľko krokov by ste mali denne urobiť, aby ste sa udržali fit? V najnovších štúdiách sa uvádza, že by malo isť o 10 000 krokov, čo predstavuje približne päť kilometrov.