Iveta Hauserová: Cvičenie mi pomohlo prekonať veľa ťažkých životných situácií
Ivetka je vo svete fitnes už viac ako 20 rokov. Snaží sa ľudí k cvičeniu motivovať i kvôli tomu, že zlepšuje nielen stav tela, ale aj duše.
Je trénerkou 2. triedy pre kulturistiku, fitnes a silový trojboj. Venuje sa fitnes i naturálnej kulturistike. Ako vníma cvičenie a úroveň dnešných trénerov? A plánuje sa ešte niekedy postaviť na súťažné pódium?
Tréner je zároveň aj psychológ
Väčšina z nás cvičí preto, aby získala zdravé a pevné telo. No pravidelný šport je aj o nadobudnutí sebavedomia a o relaxe. Čo si o cvičení myslí skúsená trénerka? „Momentálne využívam to, čo som si zamilovala, na to, aby som odovzdala svoje skúsenosti ďalej. Ako trénerka učím ľudí aj to, aby vnímali cvičenie ako relax od práce a životného kolotoča. Takisto je cvičenie liekom. Tým, že človek sa dostáva do rozličných životných situácií, tak tým, že má trénera, môže ho motivovať natoľko, že si vylieči vnútorné bôle práve cvičením. Tréner je zároveň aj psychológ. Aj mne samotnej pomohlo cvičenie prekonať veľa ťažkých životných situácií,“ hovorí Ivetka.
Napokon, Ivetka vie, čo hovorí, veď takouto zmenou si prešla na vlastnej koži. Začínala ako predavačka v obchode a popritom začala cvičiť. Tvrdí, že cvičenie zmenilo jej myslenie a posunulo ju ďalej. „Postupne, ako sa mi menilo telo, menili sa aj myšlienkové pochody a začala som si veriť. Kládla som si otázky, že prečo by som mala napríklad pracovať v obchode. Tam, kde som vyrastala, boli možnosti pracovného postupu veľmi obmedzené. Čiže som začala chodiť do fitcentra, ľudia chválili môj výzor a vtedy som si začala uvedomovať, že chcem viac,“ spomína. V tom čase si bola vedomá aj toho, že sa chce venovať športu i v budúcnosti, len ešte nepoznala presnú formu. Avšak onedlho ju zobrali na výpomoc do fitcentra, čo ju naštartovalo a začala konať. Odsťahovala sa do Bratislavy, kde boli oveľa väčšie možnosti ako v rodnej Banskej Štiavnici.
Cesta do cieľa nebýva ľahká
Hoci Ivetka prišla do hlavného mesta preto, aby sa živila ako trénerka, nakoniec istý čas robila v stánku s liečivými kameňmi. Pracovala od rána do večera a nemala čas na cvičenie. Preto sa rozhodla nájsť fitcentrum, ktoré je otvorené večer, a cvičiť aspoň tri razy týždenne. Keďže hľadala, tak ho aj našla. Práve tam sa stretla so známym z mesta, odkiaľ pochádza, a ten jej pomohol stať sa inštruktorkou pod podmienkou, že si musí urobiť potrebný kurz.
Mnohí tréneri nevedia, ako cvičiť
Už vtedy bola rozčarovaná z toho, že kurz bol pre ňu iba „papier“. Nepriniesol jej nič nové, keďže sa v oblasti fitnes predtým sama vzdelávala a mala prax. Tento problém vníma pomerne intenzívne aj dnes. „Neverím tomu, že sa ľudia dokážu za takú krátku chvíľu naučiť, ako správne cvičiť a robiť trénera. Je to z môjho pohľadu veľký problém. Prídu za mnou tréneri s kurzom a nevedia to, čo by mali vedieť. Osobne by som tlačila skôr na prax ako teóriu,“ hovorí Ivetka. S tým sa viaže aj jeden z jej cieľom do budúcnosti – rada by vybudovala základňu dobrých trénerov a nebráni sa ani tomu, že sa opäť postaví na súťažné pódium.
Zdroj foto: Iveta Hauserová
Zdroj foto: Iveta Hauserová
Zdroj foto: Iveta Hauserová
Čo si myslí o funkčných tréningoch?
Aktuálne sú veľmi populárne funkčné tréningy a mnohí ľudia sa odkláňajú od cvičenia so závažiami. Ako sa na to pozerá trénerka a rozhodkyňa vo fitnes súťažiach? „Nikdy ma to nelákalo. Som zástanca posilňovania, ale časom som našla spôsob, ako si to osvojiť a zapojiť do tréningov, avšak aj funkčný tréning musí mať hlavu aj pätu, byť vedený správne, s rozhľadom a byť adekvátne prispôsobený možnostiam klienta, aby bol klient nasmerovaný správne. Napokon, aj v tomto smere sa dá človeku uškodiť. V konečnom dôsledku musí byť každý vedený tréning, či už funkčný, alebo v posilňovni, prispôsobený klientovi – treba brať ohľad aj na jeho zdravotný stav, aby sme mu pomohli, splnili jeho predstavy a zlepšili zdravie,“ dodáva Ivetka na záver.
Zdroj foto: Iveta Hauserová
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Katka má o 10 kíl menej! Baby, čítajte, čo vám radí
„Je to o prioritách. Aj keď sa vám akokoľvek nechce, vždy si treba spomenúť na to, prečo sme začali, aký je náš cieľ a čo sme zatiaľ dosiahli,“ hovorí čitateľka Katarína.
FOTO: Účinný tréning pre ženy zameraný na boky
Za to, že sa tuk u žien ukladá na bokoch a zadku, môže hlavne genetika, ale aj nevhodné stravovanie.
Bootcamp ma naučil tešiť sa viac zo života
Nič mi nedodalo takú chuť do života, nikde som necítila takú radosť z pohybu a nič mi tak dramaticky nezmenilo postavu k lepšiemu ako práve bootcamp.
Diskusia k článku - Iveta Hauserová: Cvičenie mi pomohlo prekonať veľa ťažkých životných situácií