Čo hovoria na deepwork slovenskí inštruktori?
Deepwork mnohí označujú ako silové, dynamické, energické či kondičné skupinové cvičenie, ale možno najvýstižnejší je pojem brutálna drina.
Deepwork priniesla na Slovensko skvelá inštruktorka a zároveň školiteľka pre SR i ČR Lea Grančič z MOVE Academy v Bratislave. Doposiaľ prebehlo päť školení a na Slovensku a v Českej republike je viac ako sto deepwork inštruktorov, ktorí toto skupinové cvičenie šíria medzi nadšencov pohybu. Ako vníma deepwork s odstupom času Lea Grančič? „Sledujem, ako sa stále vytvárajú nové a nové koncepty, ktoré sa snažia reflektovať na aktuálne požiadavky klientov, je záujem o funkčný tréning a podobné formy cvičenia. V tomto smere si u mňa deepwork drží prvú priečku. Je to koncept, ktorý stojí na pevných základoch. Človeku, ktorý chodí cvičiť pravidelne, prináša rozvoj po silovej i kondičnej stránke a skvelo formuje telo. Má pevné pravidlá, ale inštruktorom dáva veľkú mieru sebarealizácie, čo sa týka hlavnej časti hodiny. Každý si nájde to svoje,“ hovorí Lea. Ako vidia deepwork ďalší skvelí slovenskí inštruktori?
Zdroj foto: cvicte.sk
Oľga Bartalská vyzdvihuje pozitívnu atmosféru na hodinách
Deepwork je čistým funkčným tréningom. To znamená, že cvičenci nepotrebujú žiadne pomôcky na cvičenie, iba váhu vlastného tela. Avšak nie je to len o tele, ale aj o duši, pretože tréning zohľadňuje aj 5 elementov tradičnej čínskej medicíny, teda zeme, dreva, ohňa, kovu a vody. Veľký dôraz je kladený na spálenie kalórií, posilnenie tela, ale aj na dýchanie. Veľmi dôležité je to, že sa cvičí naboso, pretože spodná časť chodidla je zmyslový orgán. „Ak má človek topánky, zmyslové vnemy tu nie sú, a tým pádom to ovplyvňuje aj náš pohyb. Chodidlo je základom každého pohybu, ktorý vykonávame. Na vykonanie kvalitného a dokonalého pohybu musíme aktivovať každý sval, nerv a kĺb na chodidle a cvičenie naboso nám to umožňuje. Náš mozog spracuje všetky informácie a môže vyslať správny signál prostredníctvom nervového systému,“ vysvetľuje inštruktorka deepworku.
Ako vidí Oľga samotné hodiny? „Na hodinách vnímam, ako ľudia napredujú, či už v sile, kondícii, mobilite alebo v udržaní rovnováhy. Vďaka pravidelnému cvičeniu sa nielen spevňuje postava a spaľujú tuky, ale zlepšuje sa aj činnosť kardiovaskulárneho systému a držanie tela,“ hovorí zo skúseností Oľga, ktorá sa zároveň teší z toho, že deepwork vyhľadávajú nielen ženy, ale i muži. Zvládajú to chlapi lepšie? „Zo začiatku boli skeptickí, mysleli si, že do dajú ľavou zadnou. Po hodine zistili, že to nie je ležanie na karimatke, ale poriadny, krásny a čistý funkčný tréning s vlastnou váhou. Hodiny navštevuje stále viac a viac ľudí. Každý si na hodine nájde to svoje a ľudia idú na maximum, podporujú sa. Je tam krásna atmosféra, pozitívna nálada a energia, ktorá všetkých ťahá vpred,“ pokračuje Oľga Bartalská, ktorá sama priznáva, že deepwork jej zmenil pohľad na svoje telo – teraz ho vníma inak, krajšie.
Zdroj foto: cvicte.sk
Katka Vašek Kuncová považuje deepwork za cvičenie, ktoré robí ľudí lepšími
Deepwork nie je len o zdokonaľovaní tela, ale aj zlepšovaní vlastného JA, získavaní duševnej sily. Aspoň tak vidí deepwork Katka, ktorá ho precvičuje v Martine a vlastní fitcentrum Fit zóna v OC Tulip: „Môžem povedať, že deepwork u mňa ľudí nejakým spôsobom scelil. Vytvorili sa nové priateľstvá. Tí ľudia, ktorí chodia cvičiť, prijali výzvu, pretože to je ťažké cvičenie. Výzvu, aby sa zlepšovali nielen fyzicky, pretože deepwork z nich robí aj lepších ľudí, duševne silnejších.“ V čom to je, že deepwork zasiahne človeka aj v jeho vnútri? Katka to vysvetľuje tak, že to je v spojení modernej západnej a tradičnej východnej kultúry, pretože „spolu s príchodom veľkej záťaže si človek uvedomí svoju podstatu, svoje ja a na konci hodiny je čistý, bez problémov, ktoré odišli spolu s potom.“
Zdroj video: www.youtube.com
Tibor Mišutka upozorňuje, že deepwork je iba pre vnútorne dozretých ľudí
Tibor sa často stretáva s tým, že na deepwork prídu mladí ľudia, ktorí sa však už druhýkrát neukážu. Súvisí to so skutočnosťou, že ešte nie sú dozretí, nakoľko deepwork má zmysel nielen ako fyzické cvičenie. „Deepwork je cvičenie, v ktorom je poriadok. Všetko má svoj zmysel, jedno nadväzuje na druhé. Nie je to cvičenie pre hocikoho. Je to cvičenie pre ľudí, ktorí sú mentálne dozretí. Je to telesná i duševná výzva. Je to o súlade tela a mysle, teda o harmónii. Hoci je deepwork akčné cvičenie a malo by lákať mladých ľudí, mladí nemajú radi výzvy, sú povrchní, nevyzretí a táto spoločnosť ich tlačí úplne niekde inde, ako by mala,“ hovorí na rovinu skúsený inštruktor viacerých cvičení a aj tréner v Sport Kids Academy v Bratislave. Priamo odpovedá aj na otázku, či na deepwork chodia viac muži alebo ženy. „Väčšinou chodia ženy kvôli tomu, že ony vydržia viac ako muži. Chlapi sú padavky,“ konštatuje.
Zdroj foto: cvicte.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ak je vaším cieľom zlepšenie kondície alebo stratenie tuku, nemusíte silou-mocou navštevovať iba posilňovňu.
Ženy vo fitcentre. Ako správne cvičiť?
Všeobecne sa traduje, že ženy nedokážu poriadne zabrať, boja sa zodvihnúť váhu a netušia nič o svalovej kontrakcii.
Účinným typom tréningu na zlepšenie zdravia a zvýšenie sily, ktorý môžete vykonávať doma i vonku, je kruhový tréning.