Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Prečo potrebujem osobného trénera, keď začínam v posilňovni?

Osobný tréner je dôležitá, ale ešte stále v mnohých prípadoch podceňovaná funkcia. 

Prečo potrebujem osobného trénera, keď začínam v posilňovni
4. JAN 2017

Pre začiatočníka je takmer nenahraditeľný, pretože pod jeho dohľadom ušetrí veľa času a vyhne sa zbytočným chybám. Začiatočníci majú vlastne dve možnosti, a to, že budú zháňať informácie v časopisoch a žmýkať mozgy skúsenejších, alebo si dohodnú a zaplatia službu osobného trénera. Bohužiaľ, podľa mojich poznatkov v mysliach ľudí stále prevládajú predstavy, že veľa vecí zvládnu sami (vymaľovanie bytu, tapetovanie, menšie opravy) a teda, že si poradia aj s tréningom a diétou.

Poradia si začiatočníci s tréningom a diétou sami?

Neporadia. Tréning a stravovanie v celej komplexnosti sú o niečom diametrálne odlišnom, ako napríklad demontáž a oprava vysávača. Osobný tréner je ako masér, právnik, kaderník alebo automechanik a má prostriedky a know-how pre špecializovaný odbor.

Požiadavky na osobného trénera

Kvalifikovaný osobný tréner má mať potvrdenie o absolvovaní štúdia, školenia alebo kurzu so zameraním na kulturistiku a fitnes. Rozlišujeme dva typy trénerov: osobný tréner v dohodnutej dobe a za dohodnutý honorár s klientom pracuje, zatiaľ čo inštruktor fitnes centra dozerá na zákazníkov počas prevádzky a mal by rady poskytovať bezplatne. Ďalšie požiadavky na osobného trénera sú prax, schopnosť komunikácie, korektné správanie, nepredstieraný záujem o klienta a jeho problémy. Osobný tréner musí byť dochvíľny a primerane oblečený. Masívne svaly nie sú podmienkou, ale asi ťažko sa zveríte do rúk niekoho, kto má 20 kg nadváhu!

Úloha trénera

Tréner vám musí vysvetliť, prečo robíte určité cviky a aký budú mať efekt, upozorní vás na postupné zvyšovanie náročnosti, objasní vám dôležitosť rozcvičovania, preťahovania a uvoľňovania na konci tréningu. K ďalším detailom tréningu patrí určenie prestávok na odpočinok, otestovanie silových schopností a voľba primeranej záťaže, hydratácia v teplom prostredí a neprerušovaný dozor nad správnou technikou. Osobný tréner vás počas hodiny v podstate vôbec nemá opustiť.

V prastarej príručke od majstra Sun-cun stojí, že najlepšia armáda je tá, ktorá nikdy nebojovala a najlepší generál ten, ktorý nikdy nevelil žiadnemu vojsku. Určite však neplatí, že najlepší tréner je ten, ktorý nikdy netrénoval. Nenahovárajte si, že prvé tréningy zvládnete bez pomoci len preto, že chcete ušetriť peniaze. Prvé týždne sú najkritickejšie, a keď začnete zle, môžete sa zraniť a krok k náprave postavy sa oddiali, alebo celkom vylúči. Nakoniec, koho by bavilo chodiť do posilňovne a nevidieť žiadne výsledky? To je, ako keby ste navštevovali školu bez učiteľa, tak prečo by ste mali cvičiť bez trénera?   

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10-minútový silvestrovský tréning10-minútový silvestrovský a novoročný tréning

Hoci sa cez vianočné obdobie chce cvičiť iba málokomu, mali by ste sa prekonať.

 

Ako rozhýbať metabolizmus aj po 40-tke?Ako rozhýbať metabolizmus aj po 40-tke?

Ak je vaším cieľom schudnúť, určite sa vyhnite diéte. 

 

Každý tréning musí spĺňať jedno dôležité kritérium, inak nefungujeKaždý tréning musí spĺňať jedno dôležité kritérium, inak nefunguje

Ani ten najlepší fitnes tréner na svete a najprepracovanejší tréningový plán vám nepomôže získať zdravé a sexi telo, pokiaľ vás šport nebaví. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo potrebujem osobného trénera, keď začínam v posilňovni?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.