Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

Týždenný plán - NO STRESS

Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015

Lea Vršecká má za sebou veľa úspechov v oblasti športu. Dnes zastáva názor, že je lepšie mať 1-2 kilá nadváhy a cítiť sa dobre, ako držať diéty a vyzerať šťastne iba naoko.  

Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015
8. SEP 2015

Vicemajsterka ČR vo fitnes pred nedávnom vyhrala titul TRÉNER ROKU 2015. Tomuto úspechu však predchádzalo mnoho ďalších z obdobia, keď sa ešte venovala fitnes súťaženiu.

Lea nám v rozhovore prezradila, prečo zavesila súťaženie na klinec, čo si myslí o kulte krásneho tela i to, čím sa v živote riadi. Úspešná trénerka a výživová poradkyňa navyše poradí aj tým ženám, ktoré majú problém s otehotnením, pretože je aj inštruktorkou metódy Ľudmily Mojžišovej.

Bol šport súčasťou vášho života od detstva?  

Fitnes je s mojím životom spojený vlastne už odmalička. Môj otec sa venoval kondičnej kulturistike, takže namiesto časopisu Štvorlístok som si listovala Ročenku kulturistiky a sledovala, ako otec cvičí v posilňovni, ktorú si urobil doma. Musím sa priznať, že ako malá som šport nemala príliš v láske. Priviedol ma k nemu až bývalý priateľ v období, keď som mala 17. Vtedy som bola po prvýkrát vo fitcentre a moja postava začala vyzerať vyšportovane. To bol impulz, aby som vyskúšala ísť ďalej a pripravovať sa na súťaže. Zo začiatku to bolo náročné, ale s spolu s prvými úspechmi sa na mňa začali obracať kamarátky a známi s prosbou o pomoc, ako schudnúť.  

Preto ste sa stali osobnou trénerkou?

V podstate áno, od toho bol iba krôčik k tomu, aby som sa stala fitnes trénerkou. Výživovou poradkyňou som sa stala neskôr. Vadilo mi, že v oblasti stravy mám ešte určité rezervy a uvedomovala som si, že pre to, aby klienti dosiahli čo najlepšie výsledky, je potrebné prepojiť tréning a výživové poradenstvo.

Cítite, že táto práca je vaším poslaním?

Je pre mňa radosťou, pretože robím to, čo ma baví. Zároveň je mojím koníčkom a niečím, čo ma vnútorne napĺňa. Cítim sa šťastná, pokiaľ môžem klientom pomôcť a nájsť správnu cestu k splneniu ich snov.

Prednedávnom ste vyhrali titul "Tréner roku 2015". Čo to pre vás znamená?

Určite to je pre mňa veľká radosť a odmena za doterajšiu prácu. Je to jeden z ďalších momentov, keď som si uvedomila, že moja práca má zmysel a že idem správnym smerom. Je to aj možnosť, ako odovzdať svoje skúsenosti ďalším ľuďom a pomôcť im nájsť cestu za peknou, ale hlavne zdravou postavou.

Nie je veľa ľudí, pre ktorých je práca koníčkom. No vy máte za sebou aj veľa ďalších úspechov nielen v práci, ale aj v súťažnom fitnes. Všetci vieme, že úspechy nie sú zadarmo. Aké je vaše životné motto?

Moje motto je: „Nemožné je len silné slovo, ktoré okolo seba rozširujú malí ľudia, ktorí si myslia, že je ľahšie žiť vo svete, v ktorom budú iba dostávať namiesto toho, aby objavovali silu, ktorá to dokáže zmeniť. Nemožné nie je fakt. Je to postoj. Nemožné nie je tvrdenie. Je to výzva. Nemožné je nevyužiteľná sila. Nemožné je dočasný stav. Nemožné neexistuje.“ Verím, že každý človek má v sebe silu urobiť zmenu, len ju musí v sebe nájsť namiesto toho, aby hľadal výhovorky, prečo sa to nedá. Vo chvíli, keď sa pre zmenu rozhodne, musí dať do toho celé svoje srdce a počítať s tým, že to nebude ľahká cesta, že bude plná kotrmelcov, pádov, krokov späť. To je dobré, a tak to má byť, pretože cesta bez prekážok nikam nevedie a nič nové človeka nenaučí.

Lea vršeckáLea vršecká

Vráťme sa ešte do obdobia, keď ste aktívne súťažili vo fitnes. Ktorý z dosiahnutých úspechov si ceníte najviac a prečo?

Keď tak nad tým premýšľam, tak vlastne ani nedokážem povedať, ktorý z úspechov pre mňa znamenal najviac. Každá súťaž bola pre mňa cennou skúsenosťou. Je pravda, že spočiatku som bývala sklamaná, pokiaľ sa mi nepodarilo dosiahnuť medailové umiestnenie. Časom som však pochopila, že vyhrám zakaždým, keď prekonám samú seba a som lepšou ako predtým. Dodnes tvrdím, že víťazkami sú všetky súťažiace, ktoré zvládli dokončiť náročnú prípravu pred súťažou a postaviť sa na pódium bez ohľadu na to, či skončili ako prvé alebo posledné.

Prečo ste sa rozhodli so súťažnou kariérou skončiť?

Dôvodov bolo viacero. V určitom okamihu sa dostanete do bodu, keď viete, že to je maximum, ktoré vám príroda nadelila a vo chvíli, keď to budete chcieť prekonať, pôjdete proti svojmu telu a jeho prirodzenosti. Výsledkom síce môže byť lepšie umiestnenie, ale za akú cenu? O niekoľko rokov môžu prísť zdravotné problémy, budú vás trápiť opotrebované kĺby, problémy s chrbticou, menštruačným cyklom, hormonálna nerovnováha atď. Myslím si, že do tohto bodu som sa dostala aj ja. Cítila som, že šport už nerobím pre radosť, ale že som sa dostala do začarovaného kruhu a honby za dokonalým telom. Tak som si povedala dosť. Cítila som, že telo po tých rokoch potrebuje na chvíľu pauzu. V tom čase som tiež otehotnela a pochopila, že v živote sú iné, oveľa dôležitejšie veci, ako súťaženie a krásna postava. Rok po pôrode som ešte uvažovala, že sa k súťaženiu vrátim, ale kvôli zdravotným problémom po dopravnej nehode, to nebolo možné. Keď tak nad tým premýšľam, som za to vďačná. Telo mi dalo pri zdvíhaní ťažších závaží najavo, že to nie je správna cesta. Rozhodla som sa preto zamerať na zdravotný aspekt cvičenia, a tak je to správne.  

Spomínali ste honbu za dokonalým telom. Ako sa pozeráte na aktuálne fitnes trendy a kult krásneho tela?

Po všetkých skúsenostiach, ktoré som získala, som proti súťažnému bodyfitnes, physique a aj kulturistike. Tak isto ako pri akomkoľvek inom vrcholovom športe ide o niečo, čo so zdravím nemá spoločné vôbec nič. Načo je krásne telo, keď nie je zdravé? Dnes zastávam názor, že je lepšie mať 1-2 kilá nadváhy a cítiť sa dobre, ako neustále držať nejaké diéty a po celý deň riešiť len energetický výdaj a príjem a naoko pôsobiť šťastne. O šťastie môže človek veľmi rýchlo prísť a navyše je veľmi povrchné. Stačí zlomená ruka, natrhnutý sval. Čo potom? Človek, ktorý nepozná nič iné ako tréning, diéty a udržiavanie si skvelej formy, príde zo dňa na deň o všetko. To je i dôvod, prečo oveľa radšej pracujem s klientmi, ktorí súťažné ambície nemajú a viac sa zaujímajú o to, aby ich telo dobre fungovalo, a to nielen o 5, 10 rokov, ale aj neskôr.

Ste osobnou trénerkou, výživovou poradkyňou a máte aj viacero ďalších certifikátov z oblasti cvičenia a výživy, napríklad pôsobíte aj ako inštruktorka metódy Ľudmily Mojžišovej, ktorá pomáha párom i s počatím potomka

Metóda Ľudmily Mojžišovej nie je určená iba ženám, ktoré nemôžu otehotnieť, ale pomáha riešiť aj mnoho ďalších problémov, ako napríklad bolesti chrbtice, inkontinenciu, obstipáciu (zápchu), u žien poruchy menštruačného cyklu, bolesti pri menštruácii. U mužov pomáha zlepšiť nález patologického spermiogramu.

Aká je úspešnosť tejto metódy, ak vychádzate zo svojej praxe?

Závisí to veľmi aj od disciplinovanosti klienta, teda či naozaj poctivo cvičí každý deň. Rolu zohráva i vek, veľkosť patológie problému atď. Môžem však povedať, že s touto metódou mám pozitívne skúsenosti.

Mojžišovej metódu odporúčate na podporu otehotnenia. Čo by ste ešte poradili ženám, ktorým sa v tomto smere nedarí?

V prvom rade to, aby sa na to, že nemôžu otehotnieť, priveľmi nesústreďovali. To v nich zbytočne zvyšuje napätie a úzkosť, ktoré potom môžu posilňovať spazmy a blokády v tele. Mala som niekoľko klientok, ktoré v okamihu, keď sa zmierili s tým, že deti mať nebudú, poprípade zamerali svoju pozornosť na niečo iné, teda na prácu alebo kariéru, rýchlo otehotneli. Jedna z nich sa dokonca rozhodla, že keď sa jej nedarí otehotnieť, zapracuje na svojej postave a skúsi sa pripraviť na súťaž. Hádajte, ako to dopadlo?!

Dôležitá je teda psychika a cvičenie. Ako je to so životosprávou?

Samozrejme, okrem psychickej stránky hrá rolu aj stravovanie, zdravý pohyb a dostatočný odpočinok. Ženám a dievčatám, ktoré sa snažia o bábätko, odporúčam jesť vyváženú stravu, nesnažiť sa v tomto období o redukciu hmotnosti alebo držanie diét. Nežiaduce je aj prehnané cvičenie. Telo sa musí cítiť dobre. V okamihu, keď žena ponocuje, je v strese, nesprávne je, organizmus bude vysielať varovné signály, že práve teraz nie je ideálny čas na počatie potomka. Príroda je v tomto múdra. 

Zdroj foto: Lea Vršecká

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Jana earl: malé zmeny robia veľké rozdielyJana Earl: Malé zmeny robia veľké rozdiely

Aj Jana Earl si prešla životnou etapou, počas ktorej trénovala 6-7 ráz týždenne aj dve hodiny denne.

 

Bývalá modelka eva dvoráčková: práca trénerky má oveľa hlbší zmyselBývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa hlbší zmysel

„Na prácu fitnes trénerky som oveľa viac hrdá, pretože potrebujem mať vedomosti a nie iba peknú tvár."
 

 

Fitneska tina: cvičenie mení postavu, ale aj myslenie ľudíFitneska Tina: Cvičenie mení postavu, ale aj myslenie ľudí

Trénerka Tina prezradí aj to, ako schudnúť natrvalo. 

 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 790

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.