Jana Earl: Malé zmeny robia veľké rozdiely

„Mojím cieľom je vysvetliť ľuďom, že nezáleží na ich práci, na tom, kde žijú, či majú možnosť ísť do fitcentra alebo majú dostatok financií. Aj tak môžu viesť zdravý životný štýl.“ 

Jana Earl: Malé zmeny robia veľké rozdiely
28. AUG 2015

Skôr ako Janka Earl začala pomáhať druhým, aby zmenili svoje životy k lepšiemu prostredníctvom vhodnej stravy a cvičenia, sama prešla neľahkým obdobím. Etapu svojho života, ktorá bola plná zničujúcich diét a tvrdých tréningov, však neľutuje, pretože práve vďaka vlastným chybám a ťažkým chvíľam dokáže dnes lepšie pochopiť druhých a pomáhať im.

Diéty a cvičenie boli trápením

Stále je mnoho tých, ktorí športujú kvôli štíhlej postave. Mladé dievčatá sa neraz nechajú oklamať fotografiami vychudnutých modeliek v módnych časopisoch a ženú sa za svojím snom v podobe vyziabnutého tela, nerešpektujúc vlastné zdravie a limity svojho organizmu. Aj Jana Earl si prešla životnou etapou, počas ktorej trénovala 6-7 ráz týždenne aj dve hodiny denne. Lenže čím viac cvičila, tým vyzerala horšie. „Už som sa zmierovala s tým, že čím je človek starší, tým má jeho telo vyzerať horšie. V tomto období som vyzerala najhoršie, ako som kedy vyzerala. Moje telo bolo vždy vytónované a zrazu ostalo bez viditeľných svalov. Pripisujem to nesprávnej strave a nízkemu príjmu kalórií,“ spomína. Lenže neprimerané cvičenie a nedostatočná výživa sa podpísali aj na celkovej výkonnosti. Únava, podráždenosť a  choroby boli Jankinými častými spoločníčkami. Nehovoriac o náročnej práci, ktorá si vyžadovala plné nasadenie a v ničom ju nešetrila.

Jana earl

V pravej chvíli zabránila kolapsu

Najprv sa ozýva potichu, no ak nepočúvame, signály zintenzívni. Ani Janka nemohla varovania svojho tela ignorovať večne. Sama si uvedomila, že ak niečo neurobí, hrozí jej fyzické alebo psychické zrútenie. „Ocitla som sa v slepej uličke a psychicky som bola pred zrútením. Dostala som sa tam kvôli všetkým diétam, ktoré som dodržiavala už vtedy dosť dlhú dobu,“ priznáva bez okolkov. Nastaviť sa správnym smerom jej pomohol aj priateľ (dnes už manžel), ktorý ju upozorňoval na nízky príjem kalórií. No začiatky neboli ľahké, pretože Jankin rozum odmietol prijať fakt, že musí jesť viac. Takže to skúsila tak, že sa začala v oblasti zdravej výživy vzdelávať. Vo Veľkej Británii napokon absolvovala štúdium zamerané na výživu a šport. Po 10-tich rokoch života v Anglicku dnes pomáha ľuďom na Slovensku meniť postavu a tiež sa chystá na trh uviesť zdravé produkty.

„Vďaka tebe žijem zdravo a zmenilo mi to život!“

To je iba jedna z mnohých viet, ktorú počúva trénerka od svojich klientov a jeden z dôvodov, pre ktorý svoju prácu miluje. Využíva pri nej nielen poznatky, ktoré získala štúdiom, ale aj vlastné skúsenosti. „Mojím cieľom je vysvetliť ľuďom, že nezáleží na ich práci, na tom, kde žijú, či majú možnosť ísť do fitcentra alebo majú dostatok financií. Aj tak môžu viesť zdravý životný štýl,“ vysvetľuje trénerka. Sama využíva služby fitnescentra iba v zime, v lete radšej cvičí na čerstvom vzduchu v záhrade. Tiež nedá dopustiť na niektoré potraviny a cviky, ktoré by nemal žiadny vyznávač zdravého životného štýlu opomínať. Ktoré sú to?

Jana earl

5 potravín, ktoré by ste mali jesť, aby ste boli zdraví

Keďže sme mali tú možnosť, spýtali sme sa Janky, ktoré potraviny by mali byť pevnou súčasťou jedálnička človeka, ktorý sa snaží žiť zdravo. „Svojim klientom dávam vždy jednu radu. Jesť vyváženú stravu a zahrnúť do nej sacharidy, bielkoviny i tuky. Jesť potraviny čo najčerstvejšie a najmenej spracované. Tak získajú veľa vitamínov a minerálov pre správne fungovanie svojho organizmu,“ upozorňuje. Sama miluje horkú čokoládu a denne si dopraje 10 gramov. Ktoré potraviny sú teda podľa Janky top?

  • Avokádo je skvelý zdroj zdravých mononenasýtených tukov, vlákniny, vitamínov a minerálov. Dá sa použiť rozličnými spôsobmi na varenie i pečenie.
  • Mastné ryby ako losos a tuniak obsahujú bielkoviny a zdravé omega-3 mastné kyseliny.
  • Ovsené vločky sú skvelým zdrojom vitamínov, minerálov, sacharidov a bielkovín. Majú nízky glykemický index, teda zasýtia na dlhú dobu.
  • Špenátové listy sú plné vitamínov, minerálov, zasýtia a skvelo chutia.
  • Horká čokoláda je jedným z najlepších zdrojov antioxidantov, ktoré môžeme získať z jedla.

Jana earl

Kombinované cviky precvičia telo efektívne a spaľujú kalórie

Päť výživných a chutných potravín už poznáme a k nim Janka pridala ešte aj päť „naj“ cvikov. Odporúča pravidelne cvičiť drepy, mostík, „plank“, kľuky a „angličáky“. „Tieto cviky som vybrala preto, lebo sú kombinované. Teda precvičujú viac svalových skupín naraz. To urobí tréning viac efektívnym a tiež  pomôžu spáliť viac kalórií počas tréningu. Ak robíte tieto cviky správne, čoskoro zistíte, že aj vaše jadro a brušné svaly dostávajú ,zabrať᾿ a nemusíte vykonávať  cviky špeciálne určené na brucho,“ hovorí Janka a k „angličákom“ pridáva aj tip, ako z nich vyťažiť maximum. „Tento cvik zapája takmer každú veľkú svalovú skupinu a takisto sú skvelým kardio cvičením. Vyskúšajte 4-minútový tréning, počas ktorého urobíte 8 sérií ,angličákov᾿, pričom 20 sekúnd pôjdete naplno a 10 sekúnd bude prestávka,“ dodáva.  

Zdroj foto: Jana Earl

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fitneska tina: cvičenie mení postavu, ale aj myslenie ľudíFitneska Tina: Cvičenie mení postavu, ale aj myslenie ľudí

Trénerka Tina prezradí aj to, ako schudnúť natrvalo. 

 

Fitnesska denisa lipovská: prešľapy a neúspechy na ceste za lepším životným štýlom sú normálne, ale netreba sa nechať demotivovaťFitneska Denisa Lipovská: Neúspechy na ceste za lepším životným štýlom sú normálne

Majsterka Slovenska a majsterka Európy v kategórii Bikini fitness a aktuálne vyhľadávaná fitness trénerka sa k cvičeniu dostala kvôli nespokojnosti s vlastnou postavou. 

 

 

Bývalá modelka eva dvoráčková: práca trénerky má oveľa hlbší zmyselBývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa hlbší zmysel

„Na prácu fitnes trénerky som oveľa viac hrdá, pretože potrebujem mať vedomosti a nie iba peknú tvár. Pracujem srdcom a dávam do toho svoju dušu.“


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 271

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jana Earl: Malé zmeny robia veľké rozdiely

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.