Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Július najskôr vyformoval svoj život, teraz mení životy iných

Barbora Volná

„Výsledok zmeny životného štýlu má nevyčísliteľnú hodnotu,“ hovorí profesionálny tréner a majster sveta v kulturistike Július Karabinoš, ktorý svoj život zmenil od základov len krátko pred päťdesiatkou. Na konte má však tento čerstvý sedemdesiatnik desiatky ocenení a úspešných premien klientov, ktorým zmenil kvalitu života o stoosemdesiat stupňov. Inšpiruje aj vás!

Julius Karabinos
Zdroj: Archív J. Karabinoša
23. MÁJ 2023

Pred časom sme písali o vašej partnerke Lenke, ktorej sa podarilo schudnúť vďaka sebazapreniu, disciplíne a cenným radám od vás, úžasných 32 kilogramov. Kde vznikol nápad profesionálne meniť ľuďom životy? 

Prišlo to postupne, bez nápadu a bez plánu. Po úspechu v súťaži DO FORMY 2000 s Muscle & Fitness, začali za mnou chodiť ľudia, aby som im poradil ako na to. Dostal som sa do situácie, že som poradenstvu, vypracovávaniu tréningových a stravovacích programov a tiež metodickým tréningom venoval stále viac času. Táto činnosť ma však neotravovala, ale naopak – napĺňala. Robil som ju s radosťou, preto nebolo až také ťažké rozhodnúť sa, aby som sa trénerskej práci venoval profesionálne.

Prečítajte si aj: Premena šesťdesiatničky Lenky: Zmenou návykov zhodila vyše 30 kilogramov

Šport vás dnes sprevádza, no nebol vašou súčasťou odjakživa. Boli ste k nemu vedený alebo ste si k nemu našli cestu sám?

Nebol som rodičmi vedený k aktívnemu športu a v porovnaní so spolužiakmi som zistil, že nie som ani športový talent. Skúšal som futbal, judo, zápasenie, ale už v 9. triede na základnej škole ma zaujala kulturistika vďaka filmu Romulus a Remus.

Napriek tomu, že šport kedysi nepatril do vášho každodenného života, ste víťaz súťaže Postava snov či GRAND PRIX Světa kulturistiky, majster Európy v kulturistike, dvojnásobný majster sveta a na renomovanej súťaži Natural Olympia ste v roku 2013 obsadili obsadili druhé miesto. Ako vyzerá váš tréningový plán?

Môj osobný plán tréningov je výsledkom mnohoročných skúseností. Pravdepodobne by nevyhovoval nikomu inému. Posilňovací tréning mám rozdelený na 3-4 rôzne tréningy podľa svalových partií. Zmyslom môjho tréningu nie sú ťažké váhy, ani rekordy, ale dôkladné precvičenie jednotlivých svalových skupín. V mojom veku už prevládajú kladkové cviky. Tréning mi trvá 45-50 minút, odcvičím 30-40 sérií rôznych cvikov. Každé druhé ráno cvičím 20-30 minút stred tela s dôrazom na brušné svalstvo. Napríklad v apríli som odtrénoval 17 posilňovacích tréningov, 15 ranných cvičení, 8x to bola cyklistika (minimálne 40 km jedna jazda) a 10x rýchla chôdza v rozsahu 6 – 10 km. V kardioaktivitách je moja partnerka Lenka výrazne aktívnejšia ako ja. Keď sa ustáli počasie, pribudne naša obľúbená turistika.

Július Karabinoš, Lenka Bóriková

Aj na začiatku vašej cesty stála túžba po zmene. Kedysi ste sa nestravovali tak zdravo ako dnes, dokonca ste boli fajčiarom. Ako pristupujete po vlastných skúsenostiach ku premenám klientov?

Klient musí byť rozhodnutý, že to naozaj chce. Ja mu ukážem cestu, budem ho po nej viesť a vysvetlím mu, že nie je to ľahká cesta. Cesta k zmene životného štýlu si vyžaduje disciplínu a odriekanie. Výsledok má však nevyčísliteľnú hodnotu, a to nielen v krajšej postave, ale predovšetkým v upevnení zdravia, zlepšení kondície, pozitívnom myslení, nových životných príležitostiach, ktoré postupne prichádzajú, hoci predtým sme na ne možno ani nepomysleli. Som presvedčený o tom, že dobrý tréner musí byť nielen odborník, ale tiež pedagóg, psychológ a motivátor. Najlepšie je, keď sám je príkladom.   

Prečítajte si aj: Július Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života

Vo vás tento príklad zverenci rozhodne majú, v sedemdesiatke máte vypracované telo, o akým sa mnohým ani nesnívalo a je o vás známe, že patríte medzi trénerov, ktorí pristupujú ku svojej práci zodpovedne a so srdcom. Akí ľudia vás zvyknú vyhľadávať?

Najčastejšie sú to ľudia s nadváhou a obezitou, ktorí si uvedomujú, že najdôležitejšie je zdravie. Asi dve tretiny z nich sú ženy a čo je asi prirodzené, ľudia stredného veku a seniori.

Cesta k zmene životného štýlu si vyžaduje disciplínu a odriekanie. Výsledok má však nevyčísliteľnú hodnotu, a to nielen v krajšej postave, ale predovšetkým v upevnení zdravia, zlepšení kondície, pozitívnom myslení a nových životných príležitostiach.

Patríte ku generácii, ktorá razila kult diét a hladovania. Dnes sú tieto časy, našťastie preč, a čoraz viac sa skloňuje slovné spojenie udržateľné stravovanie.

Diéty v ponímaní zmeny postavy sú krátkodobé, niekedy však nevyhnutné. Čím väčší extrém, tým rýchlejší návrat do tela, z ktorého sa snažíme uniknúť. Žiadna zázračná diéta neexistuje. Dôležitá je zmena stravovacích návykov.

Július Karabinoš

Zdravá strava ide ruka v ruke s pohybom. Aké cvičenia sú podľa vás najúčinnejšie?

To je individuálne a každý človek prichádza postupne na to, čo mu najviac vyhovuje. Dôležitý je cieľ. Chceš len schudnúť? Chceš zosilnieť? Chceš mať svaly? Chceš zlepšiť hlavne kondíciu? Chceš byť zdravý? 

Čím väčší extrém v rámci diéty, tým rýchlejší nárat do tela, z ktorého sa snažíme uniknúť.

Ste dôkazom toho, že vek je len číslo. Poraďte nám „návod“ na zdravé, pevné, ohybné telo a dobrú fyzickú kondíciu.

Vek je pre mňa číslom pokiaľ vyplňujem nejaký dotazník, v bežnom živote vrátane športových aktivít je vek hodnotou, ktorú treba brať do úvahy. Ak by som to neurobil, dá mi to vedieť sám vek. S Lenkou sme veľa aktivít vykonali v zrelom veku. S cyklistikou a turistikou sme začali až keď sme sa spoznali. Na horských bicykloch sme absolvovali niekoľko viac ako 100 km jázd. Našim rekordom je 140 km okolo Neziderského jazera. Spolu sme vystúpili na desiatky známych i menej známych vrchov v slovenských horách. Vek je stav mysle a tiež schopnosti človeka pozerať sa na svet reálnejšie na základe životných skúseností.     

Motivoval vás príbeh Júliusa ku zmene? Ak chcete dosiahnuť podobné výsledky ako on, zapojte sa do našej Supershape Letnej výzvy. Čaká vás v nej 28 dní formovania a rysovania s dôrazom na problematické partie, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Prihlásiť sa môžete už dnes!

Banner_Letna Vyzva 2023_1640x820

Zdroj: https://www.facebook.com/julius.karabinos,

https://www.facebook.com/ChudnutiesLenkouaJulom,

https://www.facebook.com/fitnestrenerzdravechudnutie


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Július najskôr vyformoval svoj život, teraz mení životy iných

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.