Vyformuj sa za 28 dní v Supershape LETNEJ VÝZVE!

Premena šesťdesiatničky Lenky: Zmenou návykov zhodila vyše 30 kilogramov

Barbora Volná

Vek je len číslo – a dôkazom toho je aj šeťdesiatnička Lenka, ktorá dokázala zhodiť viac ako tridsať kilogramov a pomáha v tomto smere aj mnohým ďalším. Aký je jej „návod“ na pevné, vyformované telo, ktorým skryje do vrecka aj o polovicu mladšie ročníky?

Lenka Bóriková
Zdroj: Archív L. Bórikovej
18. APR 2023

Lenka, vy ste začali svoju premenu v roku 2009, po tragickej smrti manžela. Aké boli začiatky, ako si na ne spomínate? Čo sa vám vtedy zdalo najnáročnejšie?

Nebolo to jednoduché. Zmenil sa mi život. Uvedomovala som si, že som tu pre syna  zostala sama a keďže som mala nadváhu, rozhodla som sa schudnúť. V jednom časopise som sledovala poradňu fitnes trénera Jula Karabinoša, zavolala som mu a dohodli sme si stretnutie. 

Prečítajte si aj: Mirka Luberdová: Kedysi som hladovala, dnes počúvam telo a nič si nezakazujem

Ako ste postupovali v rámci svojej premeny? Koľko kilogramov sa vám celkovo podarilo zhodiť?

Po osobnom pohovore, akejsi anamnéze, mi tréner vypracoval individuálny tréningový a stravovací program. To bol pre mňa návod  v cvičení a stravovaní. Rozhodla som sa absolvovať pod dohľadom trénera niekoľko osobných tréningov, dochádzala som na tréningy zo Šale do Nitry. Individuálne tréningy mi vyhovovali, lebo riešili konkrétne moju postavu. Okrem toho som robila kardio tréningy zamerané na kondíciu a výdaj energie. Predpokladom chudnutia, či redukcie nadbytočného tuku, je totiž mať pod kontrolou príjem a výdaj energie. Nešlo o diétu, ale o určitú zmenu stravovacích návykov. Zhodila som 32 kg, ale pomaly, dokonca aj s premysleným prerušením. Na prvom mieste bolo zdravie, na druhom kondícia, krajšia postava bola len akýmsi bonusom.

Lenka Bóriková

Okrem toho, že sa vám podarilo schudnúť a spevniť telo, našli ste aj životnú lásku. Dá sa povedať, že vás spojil šport?  

Pohybovo aktívna som bola od detstva. Voľný čas v detstve som trávila v spoločnosti dvoch starších bratov, takže si to asi viete predstaviť. Prakticky žiadna športová aktivita mi nerobila problém. Hrala som hádzanú za Duslo Šaľa, kam som sa tiež presťahovala. Dostala som sa do reprezentácie. Ako u mnohých žien, neskôr sa to zmenilo aj u mňa. Menej pohybu, zmena životného štýlu, kilečká navyše... Nemyslím si, že to bol šport, čo nás spojilo. Skôr názorová zhoda na zásadné životné otázky, uznávanie rovnakých hodnôt, vzájomná sympatia... Až keď sme spolu začali žiť, „objavili“ sme cyklistiku, turistiku a vôbec radosť z pobytu v prírode.

Na prvom mieste bolo zdravie, na druhom kondícia, krajšia postava bola len akýmsi bonusom.

Kedy ste sa rozhodli, že cesta osobného poradenstva a trénerstva bude pre vás tým pravým orechovým?

Začala som Julovi pomáhať so zostavovaním jedálničkov, mám vraj dobré nápady, a ani praktická príprava jedál mi nerobí problém. Postrehli sme, že ženy sa radšej zdôveria mne. Tak sa nám podarilo zosúladiť spoločné záujmy a prácu. 

Prečítajte si aj: Anka porazila ťažkú reumu: Pohyb mi vrátil zdravie a chuť do života!

Ste dôkazom toho, že všetko sa dá, keď človek chce, na svoj vek vyzeráte viac ako úžasne. Je váš príbeh pre ostatných motiváciou na ich ceste?

Ďakujem. Možno som pre ženy stredného veku a seniorky príkladom, že sa to dá. Motivácia je však jedna vec, spôsob myslenia, chuť venovať sa fyzickým aktivitám a schopnosť byť disciplinovaná v jedení, je vec druhá. Nikdy som nepotrebovala vzory ani motivačné citáty.

Lenka Bóriková a Julo Karabinoš

Akí ľudia vás vyhľadávajú? Tým, že ste žena, asi vložia dôveru do vašich rúk skôr dámy, alebo máte aj klientov?  

Trénerskú prácu robíme s Julom spolu. Teda, keď sa dá. Spoločne vypracovávame tréningové a stravovacie programy. Ako trénerka sa venujem výlučne ženám, ktoré ma logicky aj viac vyhľadávajú. Sú to ženy rôzneho veku. V praxi platí, že ľahšie poradí starší mladšiemu, lebo po tej ceste už prešiel.

Váš „nový život v novom tele“ žijete už 14 rokov. Je nejaké krédo, ktoré vám pomáha nezísť z cesty?

Som aktívny človek, myslením i fyzicky. Ak to je „krédo“, nech sa páči. Vek je stav mysle.

Chudnutie často delí ľudí na dva tábory. Tých, ktorí večne diétujú a druhú skupinu, ktorá diéty a reštrikcie odmietajú. Kam patríte vy?

Diéty sú krátkodobé, samoúčelné, často poškodzujúce zdravie. Som propagátorkou postupného znižovania hmotnosti so získaním optimálnych stravovacích  a pohybových návykov ako nevyhnutného predpokladu osvojenia si zdravého životného štýlu. 

Som aktívny človek, myslením i fyzicky. Vek je stav mysle.

Čo je podľa vás v rámci zmeny životného štýlu najdôležitejšie?  

Disciplína.

Lenka je dôkazom toho, že kde je vôľa, je aj cesta. Vyformovať telo si môžete aj vy vďaka účinným cvičeniam s top slovenskými trénerkami! Staňte sa Supershape Premium členkou a cvičte online neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek chcete. Získate tak prístup k desiatkom hodín video tréningov na domáce cvičenia, obľúbeným vedeným výzvam so skúsenými odborníkmi a jedálničkom s chutnými fit receptami od výživových špecialistov. Pridajte sa k nám aj vy a získajte štíhle, pevné a zdravé telo!

Supershape Premium

Zdroj: https://www.facebook.com/lenka.borikova.5/, https://www.facebook.com/julius.karabinos


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Premena šesťdesiatničky Lenky: Zmenou návykov zhodila vyše 30 kilogramov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.