Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Je nevyhnutné počítať pri chudnutí kalórie?

Je potrebné tieto hodnoty na potravinách poctivo sledovať, či ide iba o reklamný ťah?

Je nevyhnutné počítať pri chudnutí kalórie?
5. JUL 2016

S pojmom kalórie sa stretol už asi každý z nás. Tento výraz sa totižto nachádza na každom obale, či už priamo v názve (nízkokalorické menu), alebo vo forme čísel. 

Čo je to kalória

Kalória predstavuje energiu potrebnú na zahriatie jedného kilogramu vody o jeden stupeň Celzia. Označuje sa buď ako cal, alebo kcal.

Čo je to joul

Určite ste sa na obale stretli aj s označením joul. Je to jednotka platná v medzinárodnom jednotkovom systéme s označením J. Jej veľkosť je definovaná ako energia potrebná na vyprodukovanie jedného wattu za jednu sekundu. Vo výžive sa najčastejšie používajú jej násobky, teda kJ.

  • 1 cal = 1 kcal = 4,2 kJ

Je dôležité sledovať množstvo kalórií?

Ešte pred priamou odpoveďou na túto otázku vám uvediem niekoľko bodov, pomocou ktorých sa dopracujete k odpovedi aj skôr, ako si ju prečítate na konci článku.

Nie je kalória ako kalória

Vo všeobecnosti neplatí, že by každá kalória mala pre telo rovnaký význam. Čo sa na prvý pohľad zdá byť vysokokalorické, môže byť pre telo oveľa výhodnejšie a vôbec nemusí viesť k ukladaniu tukov a, naopak, látka s nízkoenergetickou hodnotou spôsobuje ukladanie oveľa viac.

Menej kalórií = menej tuku = viac cukru

Veľmi často sa na výrobkoch nachádza nápis „so zníženým obsahom tuku“. Keď sa pozriete na zloženie výrobku, výrobca síce sľub dodržal, ale keby urobil iba túto úpravu, výrobok by ste si už nikdy nekúpili. Nechutil by vám. Preto sa do nízkotučných výrobkov pridávajú cukry, ktorými sa chuť napraví, ale pokazí sa celkové zloženie výrobku.

Nízkokalorické = zdravé

Veľmi veľký omyl. Pri takomto type diéty môžu chýbať základné živiny, ktoré telo potrebuje pre svoje fungovanie. Bez nich bude telo slabnúť, vy budete síce strácať hmotnosť, ale pôjde o svaly. Tuk si bude telo stále uchovávať a vy budete žiť v chybnej predstave, že pekne chudnete.

Každé telo ma iný metabolizmus

Každý organizmus hospodári so živinami inak. Preto údaje z tabuliek musia byť vždy iba orientačné. Pretože ak sa budete snažiť dodržiavať niečo, čo druhému pomohlo, môže vám to skôr ublížiť. Najdôležitejšie je udržať rovnováhu, vďaka čomu bude metabolizmus fungovať efektívne a vy nebudete musieť riešiť kilá navyše.

Koľko kalórií je v ovocí?

To je veľmi ťažko povedať. Problém nastáva hlavne preto, že ovocie „dozrieva“ aj po zbere. Napríklad podiel sacharidov v banáne sa mení aj každú hodinu. A čo také jablko? Má veľa cukru, ale aj dostatok kyslosti, ktorá sladkosť prekrýva.

Aká je teda moja odpoveď na otázku či počítať kalórie? NIE!

Oveľa dôležitejšie je vychádzať z predpokladu, že pekné je zdravé telo s primeraným množstvom svaloviny a tuku. Preto by ste mali jesť pestro, dodávať telu všetky živiny, ktoré potrebuje a dobre sa o neho starať. Stravovanie by určite nemalo byť o nejakých krátkodobých diétach (týranie sa hladom a kolísanie váhy hore a dole)! Musí to byť životný štýl, ktorý vás bude baviť a bude pre vás cestou k získaniu ideálnej postavy, a hlavne to bude navždy. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Mám veľkú nadváhu. ako začať s cvičením?Mám veľkú nadváhu. Ako začať s cvičením?

Ľudia, ktorí trpia nadváhou alebo obezitou, by mali upraviť svoj stravovací plán a začať s fyzickou aktivitou. 

 

Aj zdravá večera môže byť lacná a rýchlaAj zdravá večera môže byť lacná a rýchla

Máme pre vás tri top recepty na zdravé večere, ktoré sú inšpirované cudzinou a tým, čo má každý doma – slovenskými vajíčkami. 

 

Jedzte brokolicu. budete zdravší i mladšíJedzte brokolicu. Budete zdravší i mladší

Brokolica posilňuje imunitný systém, a dokonca spomaľuje proces starnutia organizmu. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je nevyhnutné počítať pri chudnutí kalórie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2558
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.