Behajte s kompresnými podkolienkami
Kompresné podkolienky tlmia nárazy, zlepšujú prekrvenie a pomáhajú vyplavovať nahromadenú kyselinu mliečnu zo svalov.
Chcete, aby bol bežecký tréning bezpečnejší, efektívnejší i príjemnejší? Začali vás bolieť po behu svaly na nohách a ani regenerácia nie je tým, čím bývala? Dajte šancu kompresným podkolienkam.
Kompresia a jej pozitíva
Kompresia urýchľuje regeneráciu, pretože sa podieľa na minimalizácii opuchu a odplavovaní nahromadenej kyseliny mliečnej. Tiež má schopnosť podporiť krvný obeh, teda svaly sú lepšie okysličené a zásobované živinami, a teda podávajú lepší výkon. Podľa jednej zo štúdií má nosenie kompresných odevov aj schopnosť znížiť riziko zranenia. Konkrétne odborníci skúmali vplyv kompresného odevu na futbalistoch počas hry. Zistili, že tí, ktorí nosili kompresný odev, mali o 27 percent nižšie riziko vzniku zranenia (1).
Odporúčame kompresné podkolienky Sigvaris. Zakúpite na www.sigvaris.sk.
Kompresné podkolienky podporujú krvný obeh
Červené krvinky prenášajú kyslík, ktorý je zdrojom energie pre bunky. To má veľký vplyv na podaný výkon. Lenže ako prúdenie krvi podporiť? Jednou z možností je používanie kompresných podkolienok. Podpora krvného obehu so sebou nesie hneď tri hlavné pozitíva: znížené riziko zranenia, efektívnejšia práca svalov pri behu, a teda lepší výkon a tiež rýchlejšia regenerácia po behu. Tieto tri dôvody stoja minimálne za vyskúšanie kompresných podkolienok pri behu či inom športe, čo poviete?
Pokiaľ si vyberiete správne a stavíte na kvalitu, má používanie kompresných podkolienok aj ďalšie benefity. Dokážu tlmiť otrasy, pretože pri záťaži „sťahujú“ lýtkové svaly a tým znižujú poranenia svalov, stabilizujú šľachy a väzivá, znižujú bolesť svalov, zabraňujú pocitu ťažkých nôh a sú prevenciou proti kŕčovým žilám.
Výber kompresných podkolienok
Pri výbere kompresných podkolienok potrebujete poznať obvod svojho lýtka, na základe ktorého si zvolíte správnu veľkosť. Kompresné podkolienky sú vyrábané vo viacerých stupňoch kompresie, zvyčajne ide o 3-4 stupne. Pri všetkých však býva najväčšia kompresia v oblasti okolo členka a najmenšia pod kolenom.
Ďalej venujte pozornosť materiálu, z ktorého sú zhotovené. Zvyčajne sa využíva mikrovlákno, pretože je schopné odvádzať vlhkosť a je príjemné k pokožke. Kvalitné kompresné podkolienky by vám mali dokonale sedieť na nohe vďaka ergonomickému tvaru, nemali by nohu príliš „škrtiť“ a ani z nej padať dolu. Dôležitá je citeľná opora v oblasti Achillovej šľachy a členka. Zvyčajne majú aj antimikrobiálnu úpravu, termoregulačné vlastnosti a disponujú reflexnými prvkami.
Chcete čerpať všetky benefity, ktoré sú s nosením kompresných podkolienok spojené? Stavte na kvalitné kompresné podkolienky SIGVARIS od švajčiarskeho výrobcu, ktorý má takmer storočnú tradíciu a je svetovou jednotkou na trhu s kompresnými pančuchami.
Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3940503/
Zdroj titulnej fotky: sigvaris.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Testovali sme kompresné podkolienky. V čom sú užitočné?
Maximalizovať športový výkon je cieľom každého športovca a inak to nie je ani u bežcov.
Posilňovanie a lepší bežecký výkon? Áno, ale treba si vybrať správne
Ani bežci by nemali v tréningovom pláne zabúdať na posilňovanie. Ktoré cviky sú vhodné?
6 skvelých funkčných cvikov nielen pre bežca
Funkčné cviky pomáhajú bežcovi zlepšiť fungovanie vlastného tela, podať lepší výkon a predísť zraneniu.