TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako často trénovať: kedy je cvičenia málo a kedy príliš?

Keď sa chystáte začať s cvičením, určite vám napadne otázka – ako často cvičenie vykonávať?

Ako často cvičiť. Kedy je málo a kedy zasa príliš?
25. FEB 2016

Máte cvičiť každý deň alebo by ste mali telu dopriať medzi cvičeniami deň či dva odpočinku? Odpoveď na túto otázku závisí od toho, či vykonávate kardio cvičenie, alebo silový typ cvičenia.

Silový tréning

Silový tréning (tej istej svalovej partie) by určite nemal byť vykonávaný každý deň, pretože pri silovom tréningu sa vo svalových vláknach vytvárajú malé trhlinky, ktoré je potrebné nechať regenerovať od 24 do 48 hodín. Tento typ tréningu je teda vhodné vykonávať buď 4-krát týždenne (pondelok, utorok, štvrtok, piatok), ak každý tréning precvičujete inú svalovú partiu, pričom odporúčam používať dostatočne veľkú záťaž v počte opakovaní 6 – 8-krát, alebo 3-krát týždenne (pondelok, streda, piatok) v prípade, že precvičujete každý tréning celé telo – vtedy je najlepšie používať strednú záťaž v počte opakovaní 12 až 15.

Kardio cvičenie

Kardio cvičenie spôsobuje zvýšenie tepovej frekvencie a odporúčam to vykonávať 3 až 5-krát týždenne 20 až 60 minút. Do tohto typu cvičenia patrí, napríklad rýchla chôdza, cvičenie na trenažéroch, skákanie na švihadle. Počas tohto cvičenia sa až tak veľmi nenamáhajú svaly, čo znamená, že sa počas tréningu nachádzate v aeróbnom pásme (svaly majú dostatok kyslíka), čo pomáha pri spaľovaní tukov.

Optimálny počet tréningov týždenne

Vyššie som uviedol, ako by mal približne vyzerať počet tréningov v závislosti od typu cvičenia, avšak všetko závisí od vašich osobných fitnes cieľov. Ak budete cvičiť málo, nedočkáte sa chcených výsledkov. Naopak, ak budete cvičiť až veľmi tvrdo a často, môžete si spôsobiť zranenie, a tým sa „odstaviť" od cvičenia na dlhšiu dobu. Preto je vhodné nájsť si optimálnu strednú cestu a držať sa jej.

Strečing

Väčšina cvičencov vynecháva strečing, ale strečing je veľmi dôležitou súčasťou cvičenia. Strečovať by ste mali minimálne 3-krát týždenne, najlepšie každý deň. Naťahujte všetky svalové skupiny po dobu 15-30 sekúnd. Najideálnejší čas na strečing je čas ihneď po tréningu. V netréningové dni vykonávajte strečing ráno, treba však postupovať pomaly a precízne.

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Posilňujeme telo na bosuPosilňujeme telo na bosu

Ak vás obyčajné tréningy prestávajú baviť, skúste do tréningu zapojiť bosu. 

 

Najúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tukuNajúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tuku

Ak sa potrebujete zbaviť prebytočného tuku, určite poznáte rôzne diéty. Ich veľkou nevýhodou však je, že sa vám síce podarí schudnúť, ale ohrozujete nimi svoje zdravie. 

 

Ako dosiahnuť sexy a pevné lýtka cvičenímAko dosiahnuť sexy a pevné lýtka cvičením

Veľmi často sa hovorí, že „aké lýtka má tvoja matka, také budeš mať aj ty." 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako často trénovať: kedy je cvičenia málo a kedy príliš?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.