Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Strečing je dôležitý nielen v tehotenstve

Mirka

Prečo je strečing pri cvičení nevyhnutný? Akými cvikmi natiahnuť jednotlivé svalové skupiny v tehotenstve? Poradí fitnes trénerka a budúca mamička Denisa Lipovská.

Strečing je dôležitý nielen v tehotenstve (2. časť)
31. MAR 2015

V prvej časti seriálu, ktorý je určený tehotným ženám, sme vám spolu s fitneskou Denisou Lipovskou vysvetlili, prečo je dôležité cvičiť pred otehotnením. V druhej časti sa budeme venovať strečingu počas tehotenstva. 

Vynechávate strečing? V tom prípade si koledujete o problémy. „Strečing svaly a, samozrejme, aj väzivá a šľachy zahrieva a zároveň naťahuje. Zohriatie organizmu, resp. svalov a ich natiahnutie pred cvičením je prevenciou zranenia. Svojim klientom stále opakujem i to, že pred samotným dvíhaním bremien treba začať s ľahšími váhami,“ radí Denisa Lipovská. Aké sú ďalšie pozitíva strečingu? Strečing rozprúdi krvný obeh, zlepšuje rozsah pohybu, podieľa sa na odstránení skráteného svalstva, znižuje svalové napätie, zlepšuje celkové držanie tela atď.

Na čo treba dávať pozor pri naťahovaní svalov?

Pred tréningom sa odporúča venovať dynamickým formám strečingu. Naopak, po tréningu je lepší statický strečing. Nevyhnutnosťou je správna technika zvolených cvikov a tiež svaly treba naťahovať pomaly, rovnomerne a v časovom rozmedzí 10-30 sekúnd. Mnohí sa dopúšťajú pri strečingu zásadnej chyby. Zabúdajú správne dýchať! Treba myslieť aj na to, že mierna bolesť k strečingu patrí, nemala by byť však výrazná.

Čo v prípade, keď vás tlačí čas a nemáte dostatok priestoru na poriadne natiahnutie svalstva? „Ak strečing nie je možný, teda človek nemá čas polhodinu pred tréningom naťahovať svalstvo, aj desaťminútové pretiahnutie jednotlivých svalových skupín je lepšie ako nič. Za dôležité považujem ,rozcvičovacie` váhy. Odporúčam ich vykonávať pri každom jednom cviku. Je jedno, či tréning začal, alebo je už v polovici. Nevyhnutné je cítiť, že človek naťahuje konkrétny sval. Avšak nesmie pociťovať výraznú bolesť,“ hovorí skúsená trénerka a budúca mamička v jednej osobe.

Strečing v tehotenstve

Pravidelné naťahovanie jednotlivých svalových skupín je nevyhnutnosťou i v tehotenstve. Týmto spôsobom možno predchádzať svalovej dysbalancii, ktorá je spojená s nepríjemnou bolesťou. „Strečing v tehotenstve je prínosný hlavne z hľadiska prevencie nesprávneho držania tela a skracovania svalov (vrátane prsných svalov). Tieto ťažkosti súvisia hlavne s hmotnosťou, ktorú musí telo niesť. Najhlavnejšie je naťahovať svaly chrbta (od krčnej až po bedrovú chrbticu), pretože ten bolí tehotné ženy najčastejšie. Naťahovanie svalov teda prináša úľavu od bolesti. Telo sa postupne začne správať inak, pretože dochádza aj k lepšiemu prekrveniu. Možno by som ho poňala ako liečebnú procedúru,“ vysvetľuje Denisa Lipovská.

Strečing podľa Denisy Lipovskej

Cvik číslo 1

Lipovská strečing
Lipovská strečing
Cvik číslo 2

Lipovská strečing
Lipovská strečing
Cvik číslo 3

Lipovská strečing
Cvik číslo 4

Lipovská strečing
Cvik číslo 5

Lipovská strečing

Odporúčame prečítať: Prečo je dôležité cvičiť pred otehotnením

Zdroj foto: cvicte.sk, titulka Michal Rusin (www.rusinafoto.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Strečing je dôležitý nielen v tehotenstve

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.