Prečo je dôležité cvičiť pred otehotnením?
Pravidelné cvičenie pomáha lepšie zvládnuť tehotenstvo, vyhnúť sa zdravotným problémom a tiež sa po pôrode rýchlejšie dostať do formy. Viac prezradí fitneska Denisa Lipovská.
Pripravili sme pre vás seriál určený pre tehotné ženy, ktoré majú v hlave otázniky týkajúce sa cvičenia počas tehotenstva. V prvej časti sa dozviete, prečo je potrebné hýbať sa počas gravidity. V ďalších dieloch vám fitneska Denisa Lipovská predstaví skvelé strečingové i silové cvičenia.
Cvičenie prináša veľa pozitív
Túžite otehotnieť a stále nie ste presvedčená o tom, že šport vám môže priniesť množstvo výhod aj v tomto smere? Tak napríklad sa ľahšie vyrovnáte s bolesťami chrbta či únavou počas tehotenstva. „Na konci piateho mesiaca som nepociťovala žiadne vážnejšie problémy, o ktorých som čítala, ako napríklad bolesť chrbtice. Vytrénované telo mi pomáha vyrovnávať sa hlavne s hmotnosťou, pretože som pribrala už viac ako 7 kilogramov. V tomto smere pokladám určite za najlepšiu výhodu, že sa vďaka cvičeniu cítim v tehotenstve fit,“ hovorí zo skúseností budúca mamička a fitnes trénerka Denisa Lipovská.
Aj Denisa vo svojom živote prešla významnými zmenami v rámci životného štýlu, ktoré jej umožnili nielen dosiahnuť množstvo úspechov vo svete fitnes, ale aj skvelo zvládať tehotenstvo. Pre zmenu sa rozhodla ako 26-ročná. Vtedy tehotenstvo neplánovala, no dnes vie, že to bolo správne rozhodnutie aj z tohto hľadiska. Pravidelné cvičenie a strava sa pre ňu stali alfou i omegou. Za kľúčovú v tomto smere považuje hlavne stravu. „Myslím si, že strava je základ. Možno s tým nebudú súhlasiť všetci, ale podľa mňa má strava súvis i s tým, že ženy majú problém otehotnieť. Veľakrát ide o hormonálnu nevyrovnanosť, ktorá môže byť spôsobená extrémnymi diétami alebo dlhodobo nevyváženým stravovaním. Za tie tri roky, ktoré som aktívne súťažila a venovala sa fitnes, som svoje telo ,obnovila`. V tridsiatke som sa cítila mladšia, ako keď som mala 24. Aj to je dôvod, prečo teraz tak dobre zvládam tehotenstvo,“ hovorí zo skúseností Denisa, ktorá sa stále venuje cvičeniu a odporúča ho aj budúcim mamičkám. Samozrejme, prvé tri mesiace treba počkať, potom ak nie sú žiadne zdravotné problémy, cvičenie je výbornou voľbou.
Prečo cvičiť pred otehotnením i počas tehotenstva?
Pozitív pohybovej aktivity je neúrekom. Cvičenie spevňuje svalstvo, zlepšuje držanie tela a v neposlednom rade sa podieľa na zlepšení nálady. „Cvičiť treba preto, aby sa telo ľahšie vyrovnalo so záťažou. Kvôli narastajúcej hmotnosti sa môžu dostaviť bolesti kĺbov či chrbtice. Tie možno eliminovať cvičením ešte pred otehotnením. Odporúčam zamerať sa na svaly nôh, chrbta a, samozrejme, stredu tela. Aj ja na sebe cítim, že pevný chrbát mi pomáha lepšie niesť záťaž, ako by to bolo napríklad u ženy, ktorá nikdy predtým necvičila,“ priznáva Denisa a dodáva, že na jej tréningy chodí veľa žien po pôrode, ktoré nikdy necvičili. Aj napriek tomu, že v tehotenstve extrémne nepribrali a potom schudli, majú ochabnuté svaly a nesprávne držanie tela. Tomuto sa dá predísť jedine pravidelným a vhodne zvoleným tréningom ešte pred otehotnením.
Koľkokrát do týždňa cvičiť? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. V prvom rade je dôležité, aby sa človek venoval tomu, čo ho baví. „Možno treba začať ľahšími kardio tréningami. Ak niekoho baví beh, tak nech behá. Avšak pre mňa je pre posilnenie svalstva kľúčová posilňovňa. Je skvelá na spevnenie konkrétnych partií. Čo sa týka dĺžky tréningu, závisí to od ambícií cvičiaceho. Avšak odporúčam využiť služby trénera aspoň na niekoľko úvodných tréningov. Po zoznámení sa s fitcentrom a osvojení si základných techník môže človek cvičiť sám,“ vysvetľuje fitneska, ktorá je sama zvedavá, ako rýchlo sa dostane do formy po pôrode. Prvé týždne sa chce venovať bábätku naplno a potom sa postupne vrátiť do fitcentra. Do pôvodnej formy by sa rada dostala za 1-2 mesiace. Nevylučuje ani to, že sa ešte vráti k súťaženiu. My jej (nielen) v tom, samozrejme, držíme palce. Na záver ešte dodáva: „Ak chce mať žena dieťatko neskoršie, pretože dnes ženy o tom do tridsiatky možno ani neuvažujú, po tridsiatke sú cvičenie a správna strava ešte viac dôležité.“
Foto: Cvicte.sk, Matt Rybansky