Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Správne dýchanie pri tréningu je dôležité

Hoci je mu venuje málo pozornosti, dýchanie je kritickou zložkou úspešného tréningu. 

Správne dýchanie pri tréningu
3. FEB 2017

Horšie však je, že aj to málo informácií o dýchaní býva často nesprávnych. Preto je dôležité si uvedomiť, že dýchanie je viac ako len prostriedok na výmenu kyslíka a oxidu uhličitého. Ide o základ bezpečného a produktívneho tréningu.

Prečo vydychujete počas zdvihu, práve v okamihu, keď vydávate maximálnu námahu? Pravdepodobne preto, že vám to tak vysvetlili – vydýchnuť pri zdvíhaní záťaže. V skutočnosti to však je pravda len čiastočne. Vydýchnuť by ste mali až po tom, ako ste za bodom maximálnej námahy.

Zadržanie dychu počas zdvihu zvyšuje vnútrobrušný tlak, ktorý drží chrbticu na mieste a spevňuje celú oblasť stredu tela.

Dýchanie v podstate stabilizuje celý trup od panvy až po hlavu. Od toho sa odvíja faktor bezpečnosti. Keď držíte dych, trup je stabilizovaný a tuhý. V tejto chvíli máte stabilný stred tela, proti ktorému sa môžu svaly účinne namáhať. Zvýšená stabilita trupu od zadržovania dychu sa prenáša do zlepšených mechanických podmienok a schopnosti vytvárať viacej sily.

Žiadny strach, správne dýchanie pri tréningu je len prospešné

Strachujete sa o zvýšenie krvného tlaku, spojeného so zadržovaním dychu a posilňovaním? Pamätajte si, že dych sa zadržuje na krátku dobu, spravidla 3 až 5 sekúnd, a potom je vzduch intenzívne vydýchnutý. Pri výdychu máte teda stále byť v koncentrickej (zdvíhacej) fáze, ale až za bodom maximálnej námahy. Ale pozor! Tento postup je možné odporučiť iba zdravým jedincom, nie je vhodný pre tých, ktorí majú kardiovaskulárne problémy (takíto jedinci by vôbec nemali zdvíhať ťažké záťaže). Okrem toho zadržané vdychy nemajú byť extrémne, ale skôr trochu nad normál.

Pokiaľ stále nie ste presvedčení o správnosti svojho dýchania, tak počas najbližšej návštevy posilňovne sledujte svoje dýchacie návyky. Je dosť pravdepodobné, že pri maximálnej námahe už teraz zadržujete dych, pretože vaše telo vie, čo je preň najlepšie – ako prirodzený reflex proti námahe zadržuje dych.

Dýchajte vždy po námahe! Riaďte sa týmto jednoduchým pravidlom a vdýchnete tak do svojho tréningového plánu nový život.

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Je svalová horúčka ukazovateľom kvality tréningu?Je svalová horúčka ukazovateľom kvality tréningu?

Svalová horúčka predstavuje nepríjemné bolesti svalov po pohybovej aktivite, ktoré sa objavujú zvyčajne druhý alebo tretí deň po tréningu. 

 

Cviky, ktoré môžete cvičiť počas menštruácie domaCviky, ktoré môžete cvičiť počas menštruácie doma

Sú jednoduché a prinesú úľavu od bolesti.

 

Ako často meniť svoj tréningový plánAko často meniť tréningový plán?

Veľkou výhodou cvičenia je, že môžete vyskúšať množstvo cvikov a techník. Tak zistíte, čo vás najviac baví, resp. čo na vás najlepšie zaberá. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Správne dýchanie pri tréningu je dôležité

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.