Je svalová horúčka ukazovateľom kvality tréningu?
Svalová horúčka predstavuje nepríjemné bolesti svalov po pohybovej aktivite, ktoré sa objavujú zvyčajne druhý alebo tretí deň po tréningu.
Ak po tréningu nemáte svalovicu, určite to neznamená, že ste cvičili zle, avšak neplatí to ani naopak. Cvičiť sa totižto dá aj bez vzniku svalovej horúčky, ale aj s jej vznikom.
Ako vzniká svalová horúčka?
Svalové bunky majú na povrchu jednu vrstvu bielkovín a dve vrstvy tukov, ktoré do seba navzájom zapadajú. Práve vďaka tomu sa dokážeme hýbať, pretože tu sa mení biochemická energia na mechanickú. Pri preťažení však bielkoviny a tuky (vrstvy) prestanú do seba správne zapadať a vzniknú trhliny, zápaly a to spôsobuje bolesť. Svalová horúčka sa prejavuje do 24 až 36 hodín po tréningu.
Ako sa svalovici vyhnúť
Najlepší spôsob, ako sa jej vyhnúť, je pravidelné cvičenie. Určite by ste nemali preceňovať svoje schopnosti a nadmieru zaťažovať svoj organizmus. Každý tréning by ste mali začať krátkym rozcvičením a dynamickým strečingom. Potom zaradiť tréning, v ktorom záťaž zvyšujte postupne. Po tréningu určite nezabudnite na statický strečing.
Čo robiť v prípade, že svalovicu už máte?
Nevhodnou voľbou je určite necvičiť. Tento spôsob svalom nepomôže. Síce bolesť pretrpíte, ale pri ďalšom cvičení príde znova. Pri svalovici je najvhodnejšie zaradiť cvičenie s minimálnymi váhami alebo plávanie, prípadne chôdzu na páse alebo v prírode.
Je svalová horúčka ukazovateľom kvality tréningu?
Odpoveď je nie, ale aj áno.
Ľudia, ktorí s posilňovaním ešte len začínajú, získavajú prírastky na sile a svalovej hmote vďaka tomu, že pri cvičení zapájajú do činnosti zvýšené množstvo motorických jednotiek svalov. Výsledkom toho je naberanie svalovej hmoty. Ale iba za predpokladu, že svalom doprajú dostatok odpočinku. Preto začiatočníkom môže svalová horúčka predĺžiť odstup medzi dvoma tréningami a následne znížiť efektivitu tréningu.
Pre pokročilých je však občasná svalová horúčka nevyhnutný spôsob na to, ako iniciovať ďalší rast svalovej hmoty. Ak ju totižto máte pod kontrolou, vytvárate si funkčné podmienky pre ďalší rast svalovej hmoty a bránite sa stagnácii.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Cviky, ktoré môžete cvičiť počas menštruácie doma
Sú jednoduché a prinesú úľavu od bolesti.
Ako často meniť tréningový plán?
Veľkou výhodou cvičenia je, že môžete vyskúšať množstvo cvikov a techník. Tak zistíte, čo vás najviac baví, resp. čo na vás najlepšie zaberá.
Chcem menší a pevný zadok. Ako na to?
Pevný zadok nie je iba centrom zvýšenej pozornosti, ale aj určitým znakom zdravia. Zle vypracované sedacie svaly môžu spôsobovať bolesti v bedrách.