6. SEP 2013

Prečo potrebujem osobného trénera, keď začínam v posilňovni

Pamätáte si na film Osobný strážca? Bol to odborník, ktorý sa o svojho klienta postará. Osobný tréner je dôležitá, nič menej s výnimkou veľkých fitnes centier, stále podceňovaná funkcia. Pre začiatočníka je takmer nenahraditeľný, pretože pod jeho dohľadom ušetrí veľa času a vyhne sa zbytočným chybám.

Začiatočníci majú vlastne dve možnosti, a to, že budú zháňať informácie v časopisoch a žmýkať mozgy skúsených spolucvičencov alebo si dohodnúť a zaplatiť službu osobného trénera. Bohužiaľ podľa mojich poznatkov v mysliach ľudí prevládajú predstavy, že veľa veci zvládnu sami (vymaľovanie bytu, tapetovanie, menšie opravy) a teda, že si poradia aj s tréningom a diétou.

Poradia si začiatočníci s tréningom a diétou sami?

Neporadia. Tréning a stravovanie v celej komplexnosti sú o niečom diametrálne odlišnom, ako napríklad demontáž a oprava vysávača. Osobný tréner je ako masér, právnik, kaderník alebo automechanik a má prostriedky a know-how pre špecializovaný odbor.

Požiadavky na osobného trénera

Kvalifikovaný osobný tréner má mať potvrdenie o absolvovaní štúdia, školenia alebo kurzu so zameraním na kulturistiku a fitnes. Rozlišujeme dva typy : osobný tréner v dohodnutej dobe a za dohodnutý honorár s klientom pracuje, zatiaľ čo inštruktor fitnes centra dozerá na zákazníkov počas prevádzky a mal by rady poskytovať bezplatne. Ďalšie požiadavky na osobného trénera sú prax, schopnosť komunikácie, korektné správanie, nepredstieraný záujem o klienta a jeho problémy. Osobný tréner musí byť dochvíľny a primerane oblečený. Masívne svaly nie sú podmienkou, ale asi ťažko sa zveríte niekomu, kto má 20 kg nadváhy!

Úloha trénera

Tréner vám musí vysvetliť, prečo robíte určité cviky a aký budú mať efekt, upozorní vás na postupné zvyšovanie náročnosti, objasní vám dôležitosť rozcvičovania, preťahovania a uvoľňovania na konci tréningu. K ďalším detailom tréningu patrí určenie prestávok na odpočinok, otestovanie silových schopností a voľba primeranej záťaže, hydratácia v teplom prostredí a neprerušovaný dozor nad správnou technikou. Osobný tréner vás počas hodiny v podstate vôbec nemá opustiť.

V prastarej príručke od majstra Sun-cun stojí, že najlepšia armáda je tá, ktorá nikdy nebojovala a najlepší generál ten, ktorý nikdy nevelil žiadnemu vojsku. Určite ale neplatí, že najlepší tréner je ten, ktorý nikdy netrénoval. Nenahovárajte si, že prvé tréningy zvládnete bez pomoci len preto, že chcete ušetriť peniaze. Prvé týždne sú najkritickejšie a keď začnete zle, môžete sa zraniť a krok k náprave postavy sa oddiali alebo celkom vylúči. Nakoniec, koho by bavilo chodiť do posilňovne a stále nevidieť žiadne výsledky? To je ako keby ste navštevovali školu bez učiteľa, tak prečo by ste mali cvičiť bez trénera?   


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo potrebujem osobného trénera, keď začínam v posilňovni

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 978
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.