Mamička Oľga má 6 mesiacov po pôrode dokonalú postavu

Zmena prišla vtedy, keď Oľga pochopila, že ak sa chce zbaviť zadku, musí ním pohnúť. 

Mamička Oľga má 6 mesiacov po pôrode má dokonalú postavu
15. APR 2016

Motivačné príbehy o ľuďoch píšem veľmi rada. Šéfredaktorka Janka mi poslala podklady na spracovanie o mladej žene, ktorá môže byť motiváciou nielen pre čerstvé mamičky. Pripojila aj fotku, ktorá mi takmer vyrazila dych – vyzerať 6 mesiacov po pôrode ako Oľga Chromková, tak to naozaj „klobúk dole“! Ako to celé začalo?

Sledovala mamičky na sociálnych sieťach a zajedala to čokoládou

Oľga nikdy nebola vyslovene športový typ a už ako dieťa inklinovala skôr ku knihám. Na základnej a strednej škole sa úspešne vyhýbala telocviku. V čase dospievania však začala naberať ženské krivky a vrhla sa na diéty. Až na vysokej škole pochopila, že takto to nepôjde a musí sa začať hýbať. Ako sama priznáva, bol to len začiatok novej cesty. Potom prišlo tehotenstvo a Oľga sa nevedela dočkať toho, ako si dopraje všetky dobroty, ktoré predtým jedla s mierou. „Kým pred tehotenstvom som fičala na všetkom zdravom, preferovala celozrnné výrobky, jedla veľa ovocia a zeleniny, počas gravidity bola pre mňa hlavným zdrojom energie krupica – dobre pocukrovaná a s kakaom. Sledovala som fitnes maminky na sociálnych sieťach, obdivovala ich a zajedala to čokoládou,“ spomína na toto obdobie mladá mamička. Nedisciplinovanosť v stravovaní sa postupne prejavila aj na váhe – pribrala 21 kilogramov. Po pôrode zmizlo 5 či 6 kíl a zvyšok zostal na zadku a stehnách. Napriek tomu váhu spočiatku až tak veľmi neriešila, pretože chcela dojčiť. „Po niekoľkých týždňoch od pôrodu sa to rozbehlo. Kilá som nesledovala. Spočiatku šli dole dosť pomaly. Základom mojej stravy boli polievky, vývary a prívarky. Postupne som pridala lososa, ovocie a pomerne skoro som začala jesť všetko ostatné. Zhruba mesiac po pôrode som si dopriala kačicu s kapustou,“ priznáva mladá mamička.

Oľga
Dva mesiace pred pôrodom. Zdroj foto: Oľga Chromková

Cvičenie prišlo na rad asi 6 týždňov po pôrode

Počas celého tehotenstva sa Oľga tešila na beh. Predstavovala si, aké bude úžasné, keď bude mať bábätko doma a ona si pôjde zabehať. Realita však bola trošku iná, pretože sa bála, ako to dieťa bez nej doma zvládne. „Hormóny dojčiacej ženy sú potvory a mne ku koncu behu bolo do plaču, napriek dvom športovým podprsenkám sa mi prsia naliali mliekom, a po troch kilometroch som sa vrátila domov k môjmu, mimochodom, úplne spokojnému dieťaťu,“ rozpráva mladá matka. Behu teda príliš veľa nedala, tak skúsila niekoľko hodín jogy. Zakrátko prišla na to, že bez poriadneho harmonogramu to nepôjde. Potešená však bola z toho, že vďaka pravidelnému kočíkovaniu bola už tri mesiace po pôrode na váhe, ktorú mala pred tehotenstvom. Napriek tomu však vyhľadala trénera Petra Buvalu.

Základ je precvičovať všetky telesné partie

Oľga vyhľadala trénera preto, aby zlepšila funkčnosť svojho tela – teda nabrala kondíciu a bez problémov udržala dieťa dlhšie na rukách. Základom tréningu bolo krátke, ale intenzívne kardio, najčastejšie na veslovacom trenežéri alebo na páse – 1 km za 5 minút. Potom prišiel na rad strečing a samotný tréning, založený na cvikoch s vlastnou váhou, jednoručkami, kettlebells, TRX, expandermi. Cvičenie nebolo zamerané len na problematické partie, ale na získanie súmernosti všetkých proporcií, pretože „väčšina žien má podobné problematické partie, čiže zadok a stehná, ochabnutý triceps a po pôrode sa k tomu pridá aj bruško. Podstatné je nezamerať sa na jednu partiu, ale cvičiť celé telo.“ Okrem toho Oľga odporúča všetkým mamičkám, aby sa venovali tomu, čo ich baví a tiež, aby využili cvičenie, ako možnosť oddýchnuť si a chvíľu sa venovať iba sebe.

Oľga
Zdroj foto: Oľga Chromková

Pýtate sa, ako si nájsť čas na cvičenie popri starostlivosti o dieťa? Verte, že keď chcete, nájdete si ho. Oľge napríklad najviac vyhovuje cvičenie ráno. Trénuje trikrát do týždňa vždy o ôsmej. Miluje pocit, keď docvičí a má celý deň pred sebou. Ďalej prezrádza, že posledné týždne sa venuje aj behu. Čas na cvičenie má hlavne vďaka tomu, že priateľ i mama jej malého synčeka postrážia „Viem, že nie všetky mamy majú možnosť, aby im dal niekto na dieťa pozor. U nás fungujeme na systéme, že dvakrát týždenne je s dieťaťom otec a jedenkrát mama. Keď idem behať, je to zväčša cez víkend alebo večer, vtedy je muž doma, a pozerajú sa na mňa s malým cez okno,“ dodáva Oľga. Sú však aj ďalšie možnosti. Oľga odporúča využiť každú príležitosť na pohyb – chodiť po schodoch, kočíkovať a dobrým kardiom zvykne byť aj upratovanie domácnosti. Navyše aktuálne sú veľmi populárne skupinové cvičenia pre mamičky s deťmi. Mamy si skvelo zacvičia, pričom dieťa slúži ako „závažie“ a detičky sa od útleho veku socializujú.

oľga
Oľga 6 mesiacov po pôrode. Zdroj foto: Oľga Chromková

Mamičky, počúvajte svoje telo. Napovie vám, čo si dať na tanier

Hovorí sa, že 70 až 80 % úspechu pri chudnutí a formovaní postavy je strava. Zrejme to potvrdí každý, kto niekedy chudol, či menil svoju figúru. Ako to bolo u Oľgy? V jej jedálničku boli (a sú) zastúpené  vývary, prívarky nezahusťované múkou, hovädzie a morčacie mäso, ryby a aj sladké jedlá, keďže, ako ona sama hovorí, je sacharidový typ. Avšak preferuje kvalitné suroviny od lokálnych pestovateľov a chovateľov. Čo sa týka sladkostí, tak musia byť v zdravej forme. „K nezdravým dobrotám hľadám zdravšie alternatívy. Aj keď pečiem a varím, recepty si upravujem, aby boli zdravšie. U nás je napečené aj trikrát týždenne, ale bielu múku či cukor u nás nenájdete. Koláč si doprajem aj o desiatej večer. Za skoro tridsať rokov môjho života viem, ako moje telo funguje, a som si vedomá toho, že ide na sacharidy. Toto je dôvod, prečo nie je dobré riadiť sa diétami. Ženy si, povedzme, prečítajú o proteínovej diéte, jedia len mäso so zeleninou, a sú sklamané, keď v konečnom dôsledku priberú,“ upozorňuje sympatická mamička.

Naučte sa milovať svoje telo a tešte sa zo života

„Po pôrode, aj keď som mala pocit, že moje telo je doničené, začala som ho mať rada, ako nikdy predtým. Mamy asi vedia, o čom hovorím. Aj keď vaše telo nie je dokonalé, dalo život vášmu dieťaťu a vy zrazu prestanete riešiť strie na zadku či potrhanú kožu na bruchu. Celý život som sa hnala za tým, že chcem mať menšie stehná, dlhšie nohy, chudšie ruky a podobné výmysly,“ priznáva Oľga a dodáva, že po narodení synčeka na to nemá čas. Lenže, keď prestala riešiť nedokonalosti svojho tela, s trochou úsilia šli kilá dolu. Teraz nie je jej cieľom dokonalá figúra, ale kondícia, tehličky na bruchu sú len príjemný bonus.

Oľga
Oľga 6 mesiacov po pôrode. Zdroj foto: Oľga Chromková

Oľgine tipy na záver, ako schudnúť a vyrysovať si postavu

To, že zmena príde, ak upravíme jedálny lístok a začneme sa hýbať, je zrejme jasné každej z nás. Oľga má však pre všetky mamy ešte niekoľko dobrých rád: „Nezabúdajte na to, že vaše telo je zázrak. Už počas tehotenstva dokáže fascinujúce veci. Hýbte sa a užívajte si každý moment. Nestresujte sa, lebo stres a nedostatok spánku tiež prispievajú k tomu, že tuk sa ukladá tam, kde nemá. Nič nesiľte a nájdite si na seba čas. Všeobecne platí, že tým, že sme mamami, neprestávame byť aj ženami. Nevyhovárajte sa na genetiku. Ak chcete peknú postavu, musíte jej ísť v ústrety!“

Zdroj foto: Oľga Chromková

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fitnesska denisa lipovská: prešľapy a neúspechy na ceste za lepším životným štýlom sú normálne, ale netreba sa nechať demotivovaťNeúspechy na ceste za lepším životným štýlom sú prirodzené

Dnes vám poradí, ako sa dostať k vysnívaným krivkám.

 

 

V 13-tich zvíťazila nad obezitou. zmenila svoj životný štýl a dnes vyzerá ako fitneskaV 13-tich zvíťazila nad obezitou. Dnes vyzerá ako fitneska

Niki Vajdová mala odmala problémy s váhou. 

 

 

Ivana zhodila viac ako 20 kíl, aj keď jej okolie príliš neveriloIvana zhodila viac ako 20 kíl, aj keď jej okolie príliš neverilo

S outdoor tréningami začala v lete 2014. Vtedy mala 86 kilogramov. Dnes má o 22 kíl menej. Ako sa jej to podarilo? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Mamička Oľga má 6 mesiacov po pôrode dokonalú postavu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2257
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.