Kulturista ženám odkazuje, že cviky na brucho tuk neodstránia

Norbert Zajac upozorní na najväčšie chyby žien pri cvičení a stravovaní. Tiež prezradí niečo zo života kulturistu a trénera. 

Kulturista ženám odkazuje, že cviky na brucho tuk neodstránia
6. OKT 2015

Sympatický kulturista sa venuje aj práci trénera. Časť jeho klientely tvoria aj ženy, ktoré sa podľa jeho skúseností často venujú iba precvičovaniu určitých partií, pretože veria, že im pomôžu zbaviť sa tuku na problematických miestach tela. Splnenie sna o dokonalej postave si sabotujú aj častým „zobkaním“ maškŕt, ktoré do denného príjmu kalórií nezarátavajú. Chcete sa dozvedieť viac? Prečítajte si rozhovor s úspešných slovenským kulturistom, ktorý sa pýši viacerými titulmi.

Okrem súťažnej kulturistiky sa venujete práci osobného trénera v Žiline. Čo vám táto práca dáva?

Trénerstvo je určitým spôsobom poslaním. S každým mojím klientom sa snažím urobiť nejaký progres. Dnes ľudia nechcú klasický silový tréning a taktiež nechcú svalové objemy, ale chcú sa cítiť fit, byť zdraví a mať dobrú kondíciu. Tomuto trendu som sa vždy snažil prispôsobiť.

Teda ľuďom už nejde iba o postavu, ale aj o zdravie. Aké skupiny ľudí trénujete?

Mojimi klientmi sú ľudia s rôznymi ambíciami. Niekto chce schudnúť, niekto spevniť, iný nabrať svalstvo alebo zlepšiť športovú výkonnosť vo svojom športe, pretože mojimi klientmi sú aj vrcholoví športovci. Dokonca trénujem aj deti vo veku už od 10 rokov. Samozrejme, k nim pristupujem úplne inak ako k dospelému cvičencovi. Pohybová aktivita v ranom veku dieťaťa je prospešná pre jeho vývoj. Niektorí odborníci odporúčajú silový tréning už deťom od 7 rokov. Samozrejme, sú to cviky s vlastnou váhou prezentované formou hry a zábavy. V tomto je to však dosť podobné aj s prácou s dospelými, pretože aj tam sa snažím tréning vždy postaviť tak, aby to klienta bavilo a cvičenie splnilo účel.

Na splnenie cieľa nestačí len cvičenie. Ako je to so stravovaním vašich klientov?

K tomu, aby títo ľudia napredovali a približovali sa k svojmu cieľu, je nutné dodržiavať určité stravovacie zásady, takže sa snažím vyskladať im aj stravovacie plány. Je dôležité, aby im vyhovovali a boli pestré, a teda plnili svoj účel.

Čo v prípade, že za vami príde obézny človek? Odporučíte mu prísnu diétu?

Ak chce klient radikálnu zmenu na svojej postave, snažím sa vyjsť v ústrety jeho požiadavkám. Aj keď čo sa týka rekreačných športovcov, nie som zástancom striktných diét. Musím však podotknúť, že vždy je to o človeku samotnom. On si musí variť, jedlo pripravovať a dodržiavať jedálny lístok. Ak to robiť nebude, vizuálny výsledok na svojej postave neuvidí, ba dokonca ani na svojej výkonnosti.

Trénujete aj veľa žien. Aké chyby robia ženy v tomto smere najčastejšie?

Ženy sa chcú vždy pri tréningu venovať rizikovým partiám, ktoré sú typickými pre ne a to sú stehná, brucho, boky, pás a zadok. Z tohto vyplýva aj najväčšia chyba žien vo fitcentre, ktoré cvičia bez odborného dohľadu. Často vidím ženy, ktoré zabúdajú na zvyšné časti tela a cvičia len brucho a to prevažne na stroji, čo je pre začiatočníkov maximálne nevhodné a potom klasické roznožovanie a znožovanie na strojoch. To sú 3 top chyby žien, laičiek. K tomu ešte pridávajú aeróbne cvičenie, ktoré býva extrémne pomalé, alebo príliš dlhé a väčšinou na začiatku silového tréningu, čo je opäť chyba.

Znamená to, že kardio by mali ženy robiť po silovom tréningu?

Aeróbne cvičenie, ako napríklad beh či chôdza na páse má najlepšiu účinnosť na spaľovanie tukov až po anaeróbnej aktivite, teda po silovom tréningu. Pred silovým tréningom sa stačí cca 10 minút zahriať kvôli prevencii pred zranením, ale opakujem, gro aeróbneho tréningu by malo nasledovať až po tréningu so strojmi a činkami, alebo ráno nalačno.

Sú ešte ďalšie dôvody okrem tých, ktoré ste spomenuli, prečo robiť kardio až po posilňovaní?

Druhou nevýhodou dlhého kardio tréningu pred silovým je to, že takmer všetku energiu minieme na páse a už nám nezostanú sily na tvarovací tréning. Tým pádom je potom „odfláknutý“.

Norbert zajac

Silový tréning je aj pre ženy nevyhnutnosťou. Načo si dať pozor v tomto smere?

Je nutné, aby bolo telo spočiatku namáhané komplexne v jednu tréningovú jednotku. Postupom času, ako sa zlepšuje tréningová vyspelosť, môže cvičenec svoj tréningový split deliť na viac častí, ktoré rozdelí do viacerých dní. Avšak ani vtedy nesmie zabúdať na dôkladné precvičenie všetkých partií. Treba si pamätať, že cvikmi na brucho sa tuk z brucha nestratí, ale cvičením sa spevňuje. Vrstva tuku bez toho, aby sme sa správne stravovali a zaťažovali celé telo systematicky a komplexne, jednoducho zostane.

Poďme k strave, ktorá je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Aké chyby robia ľudia ženy v tomto smere?

Neviem to selektovať, kde robia chyby viac ženy a kde viac muži. Všeobecne je to asi vždy tak, že ľudia sú zvyknutí jesť nepravidelne a väčšiu, alebo najväčšiu energetickú a kalorickú bombu príjmu až večer pred spaním a pred televízorom. Ďalej si neuvedomujú, kedy vlastne prijímajú potravu navyše. Ja to nazývam zobkanie. Ak napríklad prídu niekam na krátku návštevu, hostiteľ ich pohostí. Vyloží drobnosti ako čipsy, tyčinky či koláčiky. Ľudia takéto jedlá nepovažujú za hlavné chody, a tak to ani do denného príjmu kalórií nezarátavajú, hoci v nejednom prípade tvoria aj 1 000 kalórií. Nehovoriac o večierkoch, ktoré sú späté s príjmom alkoholu. Ten má sám o sebe vysokú kalorickú hodnotu a ešte k tomu aj podporuje chuť do jedla. 

Čo by ste teda odporučili ženám a vôbec všetkým našim čitateľom, ako sa vyhnúť chybám v strave a cvičení?

Aspoň na začiatok by som odporučil vyhľadať buď online trénera, alebo odborníka vo svojom okolí, ktorý bude schopný zostaviť na mieru tréningový plán a jedálny lístok. Ten je nevyhnutnosťou k tomu, aby ste dosiahli vysnívanú postavu. Ideálnou voľbou je zakúpiť si aspoň niekoľko hodín cvičenia s osobným trénerom, ktorý vás naučí správne cvičiť a dýchať pri cvičení. Je to dôležité, aby ste si neublížili a precvičili to, čo máte a na čo sú dané cviky alebo stroje určené.

Trénerov je ako húb po daždi. Ako nájsť toho najlepšieho?

Pri výbere trénera sa vždy nedívajte iba na cenu, ale aj na jeho referencie. Je mnoho trénerov, ktorí síce majú kvalifikáciu, ale tú môžete získať aj vy za niekoľko stovák eur. Preto si nájdite a naštudujte jeho portfólio a až potom ho kontaktujte. Bohužiaľ, neraz som bol priamym svedkom toho, ako takýto, s prepáčením, „rýchlokvas“ dokázal spôsobiť doživotné následky svojmu klientovi.

Norbert zajac

Skúsme teraz nazrieť do života kulturistu. Spomínate si na chvíľu, keď ste sa rozhodli venovať posilňovaniu?

Cvičiť som začal ako 13-ročný. Nemal som žiadne súťažné ambície, ale asi ako každý tínedžer, chcel som sa páčiť opačnému pohlaviu. Takže mojím cieľom bolo zhodiť prebytočný tuk a vyrysovať svaly, pretože v mladosti som bol zavalitej postavy. Nešlo mi o veľké svaly, skôr o sexy vzhľad.

S fitnes ste teda začínali v pomerne mladom veku. Pomáhal vám niekto?

Vždy som mal starších kamarátov, samozrejme, že som sa im snažil vo všetkom, v čom sa dalo, podobať a vyrovnať, cvičenie nebolo výnimkou. Zo začiatku som cvičil doma, postupom času som začal navštevovať fitnescentrum. Nemal som peniaze, takže spočiatku som chodil raz, neskôr dvakrát týždenne a potom sa tréningy zintenzívňovali.

Kedy prišla prvá súťaž?

V roku 2007 som sa postavil prvýkrát na súťažné pódium v naturálnej kulturistike v dorasteneckej kategórii a hneď som sa stal aj majstrom Slovenska, takže som sa rozhodol v súťažení pokračovať. Súťažím dodnes. Rád by som dal do pozornosti môj web, kde môžu čitatelia nájsť autobiografické príbehy, ktoré sú písané „fílingovou“ formou a tiež moju fun page. Príbehy sú chronologicky zoradené, začínajúc od mojich športových začiatkov cez zháňanie financií na súťaženie a získanie prvých sponzorov až po dnes.

Ktorý z úspechov si vážite najviac a prečo?

Čo sa týka prestíže pre bežnú laickú verejnosť, tak to je z roku 2012 titul Majstra Slovenska juniorov do 75 kg vo federácii IFBB. Ak by som mal vziať do úvahy celkovú náročnosť všetkých súťaží, tak osobne si asi najviac cením štvrté miesto na Olympia Amateur Spain v Malage. Získal som to v podstate v rámci svojho debutu v mužskej kategórii v júni 2015, v kategórii do 80 kg. Išlo o prestížnu súťaž s medzinárodným obsadením zo štátov všetkých kontinentov, takže o to to bolo náročnejšie. Za moje úspechy určite vďačím podpore svojej rodiny, môjho trénera Andreja Mozolániho a sponzorom.

Čo vaše ambície do budúcnosti?

Čo sa týka kulturistiky, v roku 2016 by som sa chcel opäť predstaviť v životnej forme. Čo sa týka konkrétnych súťaží, to si nechám pre seba, nakoľko je to otázka zdravia i financií.

Zdroj foto: Norbert Zajac, facebook

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí trénerka roku 2015Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015

Dnes zastáva názor, že je lepšie mať 1-2 kilá nadváhy a cítiť sa dobre, ako držať diéty a vyzerať šťastne iba naoko.  

 

Bývalá modelka eva dvoráčková: práca trénerky má oveľa hlbší zmyselBývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa hlbší význam

"Pracujem srdcom a dávam do toho svoju dušu.“

 

Jana earl: malé zmeny robia veľké rozdielyJana Earl: Malé zmeny robia veľké rozdiely

„Mojím cieľom je vysvetliť ľuďom, že nezáleží na ich práci, na tom, kde žijú, či majú možnosť ísť do fitcentra alebo majú dostatok financií. Aj tak môžu viesť zdravý životný štýl.“ 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kulturista ženám odkazuje, že cviky na brucho tuk neodstránia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.