Ako byť skoro v 50-tke fit?

„Váš stav nezávisí od veku, ale od vitality a chuti do života. Ak si ju chcete udržať čo najdlhšie, zamerajte sa na kondičku,“ hovorí 48-ročný Vladimír Homola. 

Ako byť skoro v 50-tke fit?
22. AUG 2016

S pribúdajúcim vekom mnohým odchádza elán i kondícia – jednoducho si začnú pripadať starí a „opúšťať sa“. Avšak nemusí to tak byť, pokiaľ zmenia prístup a začnú sa o seba starať. Veď nie nadarmo sa hovorí, že vek je len číslo. Presne takto to vidí aj 48-ročný Vladimír Homola, ktorý sa na svoj vek vôbec necíti (a ani nevyzerá). Pravidelne športuje – venuje sa pretekaniu i trénovaniu džuda a naposledy sa zúčastnil pretekov Spartan Race, konkrétne Spartan Super a Huricane Heat vo Valči. Z 2400 pretekárov skončil na peknom 1728 mieste, hoci na pretekoch boli oveľa mladší ako on. Čo robí preto, aby bol fit a čo radí všetkým, ktorí to majú chuť v päťdesiatke zabaliť?

Homola
Zdroj foto: Vladimír Homola

So športom začal už ako dieťa

Vladimír začal už ako 6-ročný s džudom a vydržal až do puberty. V roku 1986 sa stal majstrom ČSSR. „Potom ma, ako väčšinu mladých ľudí, postihla puberta a začal som tréning flákať a vrátil som sa k nemu až po návrate z vojny, teda po 3 – 4 rokoch. Dnes viem, že to bola obrovská chyba a snažím sa deti, ktoré trénujem, na túto skutočnosť upozorniť. Môjmu srdcu je blízky akýkoľvek šport – rád lyžujem, korčuľujem, no najviac ma lákajú adrenalínové druhy športov,“ prezrádza nadšený športovec.

Homola
Zdroj foto: Vladimír Homola

Ako vyzerá jeho tréningový plán a stravovanie?

Hoci sa hovorí, že strava je základ, u Vladimíra to tak celkom neplatí. Čo sa týka jedálnička, neobmedzuje sa, teda je všetko, čo mu chutí. Samozrejme, okrem obdobia, keď sa pripravuje na zápas, vtedy si musí zhruba týždeň pred turnajom sledovať váhu. 

Za svoju kondíciu a sexi vzhľad vďačí hlavne športu. „Od pondelka do piatku už o šiestej ráno trénujem vo fitcentre. V utorok a piatok poobede trénujem džudo detičky vo veku 4 – 12 rokov. Kvôli tomu, aby som si udržal kondíciu, sa v pondelok a štvrtok venujem boxu pod vedením doposiaľ jediného československého majstra sveta – Michala Franeka,“ hovorí Vladimír, ktorý má za sebou viacero turnajov i úspechov v džude. 

Napríklad tento rok zvíťazil v kategórii M4 do 73 kg na HUNGARIAN OPEN MASTERS JUDO CHAMPIONSHIP FOR MEN AND WOMEN. Pričom súťaže sa zúčastnilo až 263 pretekárov zo štrnástich krajín. Potom prišla druhá zlatá medaila  z INTERNATIONAL JUDO TROPHY OF SOKOL BRATISLAVA OF MASTERS, kde Vladimír súťažil v tíme s tromi ďalšími džudistami. „Je to skvelý pocit získať v jeden deň zlato dvakrát. Bola to výborná príprava pred majstrovstvami sveta, ktoré sa budú konať v novembri v Miami. Pred nimi však ešte absolvujem minimálne dve 14-dňové sústredenia na Ukrajine v olympijskom centre pod vedením reprezentačného trénera Ukrajiny a potom už len cestu do USA,“  prezrádza aktívny (skoro) päťdesiatnik.

Homola

Zdroj foto: Vladimír Homola

Robím všetko preto, aby som sa cítil zdravo, dobre a v pohode

Presne takto znie Vladimírove motto. Čo sa týka súťaženia, potešila by ho medaila na niektorom podujatí v rámci majstrovstiev Európy či sveta. „Čo sa týka detí, ktoré trénujem, nemusia dosahovať vrcholové výsledky, ale chcem, aby dokázali byť disciplinované, ctižiadostivé, pokorné a aby z nich vyrástli slušní ľudia,“ dopĺňa pretekár a tréner v jednej osobe.

Homola
Zdroj foto: Vladimír Homola

Čo odkazuje všetkým, ktorí sú v jeho veku, a majú nadváhu? „Je to veľmi jednoduché – musíte chcieť. Nikto za vás prvý krok neurobí! Je to všetko v hlave a každý sa musí donútiť začať sám. Potom to už ide samo,“ dodáva.

Ako si Vladimír dopĺňal energiu po pretekoch Spartan Race


Zdroj: youtube.com

Zdroj foto: Vladimír Homola

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zdravé sebavedomie jej pomohlo vybudovať práve cvičenieZdravé sebavedomie jej pomohlo vybudovať práve cvičenie

„Aj ja som mala obdobie, keď som sa vyslovene opúšťala. Napríklad moje zdravotné ťažkosti veľmi ovplyvňovali aj partnerský život,“ priznáva víťazka MasterChef 2016.

 

Soňa skoncová: beh mi dáva pozitívnu energiuSoňa Skoncová: Beh mi dáva pozitívnu energiu

Soňa Skoncová vo svojom živote robí veci, ktoré robiť chce a vnútorne ju napĺňajú. Jednou z nich je aj beh. 

 

Nezastavil ho ani hendikep. spartan race zvládol so cťouNezastavil ho ani hendikep. Reebok Spartan Race zvládol so cťou

Maroš Kudlík sa riadi heslom, že kde je vôľa, tam je aj cesta. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako byť skoro v 50-tke fit?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.