Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Zo zakríknutého dievčaťa sa vďaka kettlebellu stala silná žena

Majka sa rozhodla riešiť hypermobilitu kĺbov a neznesiteľné bolesti chrbta pravidelným cvičením pod vedením trénera Michala Lakatoša.

Majka Zbojanová
Zdroj: Majka Zbojanová
11. MAR 2019

Teraz sa pripravuje na získanie prestížneho inštruktorského kettlebell certifikátu a má telo, ktoré jej môže závidieť nejedna z nás. Poďme však poporiadku. Ako začal Majkin športový príbeh, ktorý jej zmenil život?

Aj bolesť môže byť motiváciou

26-ročná Majka trpela nepríjemnými bolesťami chrbta a na odporúčanie fyzioterapeuta sa rozhodla cvičiť pod vedením odborníka. Vybrala si skúseného trénera a zakladateľa občianskeho združenia ĽadoBorci z Vranova nad Topľou Michala Lakatoša, s ktorým najprv absolvovala osobný pohovor, stanovili si cieľ a zhodnotili jej aktuálny životný štýl. Z úvodného rozhovoru vlastne vychádzala pohybová príprava, ktorá bola pre Majku základom, keďže predtým takmer necvičila. Postupne sa bolesti zbavila a zrodila sa v nej túžba cvičiť pravidelne a napredovať. „U Majky bola prvým motivačným faktorom bolesť. Druhým najlepším motivačným faktorom sú výsledky. Majka zistila, že už nemá bolesti a získala silu, akú predtým nemala. Tým pádom bola ešte viac motivovaná,“ prezrádza tréner.

Iba vôľa nestačí. Potrebné je budovať návyk

Väčšinu z nás ženie vpred pri chudnutí či cvičení práve motivácia. Avšak samotné chcenie nestačí, pretože väčšinou nemá dlhé trvanie. Čo motivovalo Majku na samotnom začiatku okrem toho, že sa chcela zbaviť bolesti? „Pre mňa bol skvelým motivačným faktorom Michal, ktorý vedel, ako na mňa. Vedel, čo na mňa platí, aby som napredovala a zlepšovala si výsledky. To znamená, že osobný tréner s cvičencom si musia sadnúť aj ľudsky,“ hovorí bez okolkov Majka a dodáva, že v cvičení vytrvala aj preto, lebo cítila zodpovednosť voči trénerovi – dohodli si termíny tréningov, na ktoré jednoducho musela (chcela) prísť, ale aj ďalšie smerovanie."

Samozrejme, Michal je nielen Majkiným trénerom, ale aj dobrým priateľom, pretože problémy bežného života sú úzko spojené aj s tréningovým plánom a dosahovaním stanovených cieľov v tejto oblasti. Napríklad príde choroba či partnerské nezhody a aj motivovaný človek s cvičením jednoducho sekne. Tu je dôležité, aby tréner už počas úvodných lekcií pripravil cvičenca aj na to, že takéto situácie prídu, a sú prirodzené. Zároveň je dôležité mať v zálohe plán B, aby človek v budovaní návyku nepoľavil. „Ak je človek chorý, môže hľadať spôsoby, ako sa čo najrýchlejšie vyliečiť alebo na internete googliť zdravé recepty. Aj týmto spôsobom človek nevypadne z procesu budovania návyku pravidelného cvičenia. Návyk je silnejší ako vôľa. Vôľa nás dokáže niekoľko týždňov podržať, ale kým z nej nevytvoríme návyk, nevyhrali sme,“ upozorňuje Michal a dodáva, že aj súčasťou Majkin telesnej i osobnostnej premeny boli aj pády či vzájomné škriepky". Preto je veľmi dôležité, aby mal človek pri svojej premene niekoho, kto ho bude intenzívne viesť až dovtedy, kým nebude správne nastavený jeho autopilot, čiže do obdobia, kým nebude mať z cvičenia pevne vybudovaný už niekoľkokrát spomínaný návyk.

Maja Zbojanova_Plavky

Cvičenie mení človeka nielen telesne, ale aj duševne

Čo dalo Majke pravidelné cvičenie pod dohľadom trénera? Samozrejme, zbavila sa bolestí chrbta a získala pevné a silné telo. Poznáte ženu, ktorá dokáže cvičiť s 36-kilovým kettlebellom? „Pri cviku get up som pri mojej váhe 55 kíl zdvihla 36-tku kettlebell,“ upresňuje mladá dáma. Ak tento cvik poznáte, viete, že patrí medzi náročné a pri jeho vykonávaní je dôležité mať pod kontrolou každý pohyb, inak si človek môže ublížiť.

Avšak pravidelné cvičenie nie je len o sexi tele. To vám potvrdí každý, kto pravidelne trénuje. Šport je aj o získavaní sebavedomia. Dôkazom je aj Majka. Keď som prišla za Michalom, veľa sme pracovali na sebavedomí. Bola som zakríknutá, tichučká. Súbežne sme teda pracovali nielen na zdravšom tele, ale aj zdravom sebavedomí,“ hovorí Majka. Cvičenie zároveň zmenilo jej prístup k životu, stalo sa jej súčasťou a nevie bez neho žiť. Otvorene priznáva aj to, že teraz je veselšia a inak sa pozerá na svet.

Dôkazom Majkinho zdravého sebavedomia je aj snaha o získanie prestížneho inštruktorského kettlebell certifikátu, v ktorej ju podporuje aj tréner Michal. My v redakcii jej, samozrejme, držíme päste!

Ak sa vám páčil Majkin príbeh, kde jednu z najdôležitejších úloh zohráva tréner Michal, dávame vám do pozornosti jeho seminár Trvalá premena, v rámci ktorého vám prezradí princípy trvalej premeny, ale aj veľa príbehov z praxe.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zo zakríknutého dievčaťa sa vďaka kettlebellu stala silná žena

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.