Znesie športujúce telo alkohol?
Bez alkoholu vie ľudské telo určite existovať bez problémov. Ak sa však snažíte schudnúť alebo naopak nabrať svalovú hmotu, čím viac budete piť, tým sa výsledky dostavia neskôr.
Ako alkohol škodí telu
Základnú úlohu v chemickej premene alkoholu hrá pečeň. Pečeňové bunky majú dve hlavné enzymatické cesty na spracovanie alkoholu:
MEOS (mikrozomálny etanol oxidujúci systém).
Jeho význam narastá pri dlhodobom popíjaní väčšieho množstva alkoholu, v takomto prípade MEOS dokáže zvýšiť svoju aktivitu až trikrát. To je zároveň jeden z dôvodov, prečo často popíjajúci „znesú veľa“ – dá sa povedať, že donútia svoju pečeň uvoľniť aj iné okysličovacie systémy, teda MEOS. Hlavným dôvodom je však adaptácia nervovej sústavy na alkohol. Určite to však nie je plus, pretože to vyvoláva tvorbu aj voľných radikálov, ktoré poškodzujú membrány, DNA, bielkoviny atď.
ADH (alkoholdehydrogenáza).
S metabolizmom etanolu súvisia tieto dve reakcie. Pri prvom kroku oxidácii etanolu za prítomnosti enzýmu ADH, vznikne škodlivý acetaldehyd, ktorý je zodpovedný za nevoľnosť a zvracanie.
V druhom kroku už vzniká neškodná kyselina octová, ktorú organizmus používa ako zdroj energie vďaka enzýmu AIDH. Keď sa však tento enzým zablokuje, hromadí sa v tele acetaldehyd a všetky dôsledky s ním spojené.
Prečo je vhodné sa alkoholu vyhýbať
Alkohol má okrem vyššie uvedeného (nevoľnosť a zvracanie pri konzumácií veľkého množstva) na telo aj viacero iných negatívnych vplyvov:
- Sám o sebe obsahuje kalórie, ale nemá žiadnu výživovú hodnotu.
- Spôsobuje dehydratáciu tela.
- Zhoršuje vstrebávanie bielkovín.
- Zvyšuje tepovú frekvenciu.
- Spomaľuje regeneráciu svalov.
Prestať teda piť úplne? Podľa mňa určite áno. Ak sa totiž snažíte schudnúť alebo naopak nabrať svalovú hmotu, čím viac budete piť, tým sa výsledky dostavia neskôr, a táto skutočnosť vás môže silne demotivovať. Keď si však už život bez alkoholu neviete predstaviť, dajte si maximálne 3dcl piva alebo 2dcl vína denne.