Zimné športy vs. cvičenie - ktorým spáliš viac?
Športovanie v zime má dvojakú reputáciu. Na jednej strane sa hovorí, že v zime spálite viac kalórii, na druhej, že v chladnom počasí sa viac priberá. Kde je teda pravda?
"Zhodiť kilá po zime" je častý dôvod, prečo ľudia začínajú na jar športovať. Navodzuje to preto dojem, že počas zimy sa priberá. Možno to súvisí aj s realitou zvieracej ríše, kde sa živošíchy na zimu obaľujú vrstvou tuku, aby sa izolovali od chladu a prežili.
Ľudskej spoločnosti však diktujú pravidlá pohybu a priberania viac zvyky a pohodlie, ako snaha prežiť. Nemusíte sa chrániť vrstvou tuku, aby sme dožili do jari, pretože existujeme vo vykúrených priestoroch. Takisto nemáme v zime nedostatok potravy, čo chceme to si kúpime. V zime tak nepriberáme preto, žeby fyzická aktivita bola menej účinná, ale viac preto, že sa hýbeme menej.
V zime je skôr tma, takže sa nám nechce ísť behať tak často, ako v lete. Častou prekážkou behu je aj to, že nemôžme na seba hodiť len kraťase a tričko a vybehnúť von, v chladnom počasí treba aj o oblečení viac rozmýšľať, lepšie plánovať. A preto sa k samotnému pohybu mnohí ani nedostanú.
Ak však hovoríme o spaľovaní kalórii, niektoré výskumy naznačujú, že športovanie v chladnejšom počasí spáli viac energie, ako keď sa hýbeme v teple. "Chlad je z metabolického hľadiska oveľa nákladnejší," vysvetľuje Cara Ocobocková z Univerzity v Albany, ktorá uskutočnila štúdiu skúmajúcu energetické výdaje športovania v chladnejších mesiacoch. "Musíte spáliť viac kalórií prostredníctvom tzv. termogenézy, len aby ste udržali telo v teple."
Tréneri a vedci však upozorňujú, že nemožno jednoznačne povedať, že akýkoľvek pohyb v chlade spáli viac kalórii, ako šport v teple. Množstvo spotrebovanej energie totiž závisí od typu cvičenia, jeho dĺžky, tempa, intenzity, ale napríklad aj od telesnej výšky a hmotnosti. Ľudia s vyššou hmotnosťou napríklad spália pri tej istej pohybovej aktivite zvyčajne viac kalórií, ako ľudia s nižšou hmotnosťou.
Napriek tomu vedci zostavili tabuľku, v ktorej udávajú priemerné hodnoty spálených kalórií počas desiatich minút rôznych cvičení. Harvardova univerzita napríklad uvádza, že:
-
cca 60-kilogramový človek spáli počas zjazdového lyžovania 180 kalórií.
-
Pre porovnanie, desať minút jógy spotrebuje u rovnakého človeka len 120 kalórií.
-
Ale už také korčuľovanie až 210 kalórií, čo je rovnaká hodnota ako pri tenise.
-
Ak si však zahráte hokej, tak vaše telo spotrebuje 240 kalórií za desať minút, čo je zas rovnaká hodnota, ako desaťminútový jogging.
-
Bežkovanie spotrebuje približne 198 kalórií a chôdza po snehu v snežniciach (čoraz populárnejšia aktivita), až 240 kalórií.
Takže po zime nemusí nastať situácia, že si hľadáte trénera, aby ste sa v lete zmestili do plaviek. Práve naopak. Chladné počasie ponúka množstvo aktivít, ktorými sa viete udržať v kondícii, aj si ju zlepšiť. Len si to vyžaduje viac plánovania počas kratších dní a tiež lepšiu psychickú odolnosť v nepriaznivom počasí.
Chcete spaľovať z pohodlia vašej obývačky, nezávisle od počasia? Vyskúšajte online fitko Supershape, s PREMIUM členstvom už od 6,50 Eur mesačne. Čaká vás viac než 100 tréningov s top slovenskými trénerkami, jedálničky od výživovej špecialistky, ako aj obľúbené vedené výzvy.