Odľahči telo a nakopni spaľovanie za 28 dní v REŠTART VÝZVE

Zimné športy vs. cvičenie - ktorým spáliš viac?

redakcia

Športovanie v zime má dvojakú reputáciu. Na jednej strane sa hovorí, že v zime spálite viac kalórii, na druhej, že v chladnom počasí sa viac priberá. Kde je teda pravda?

Zimné športy vs. cvičenie - ktorým spáliš viac?
Zdroj: AdobeStock
1. DEC 2021

"Zhodiť kilá po zime" je častý dôvod, prečo ľudia začínajú na jar športovať. Navodzuje to preto dojem, že počas zimy sa priberá. Možno to súvisí aj s realitou zvieracej ríše, kde sa živošíchy na zimu obaľujú vrstvou tuku, aby sa izolovali od chladu a prežili.

Ľudskej spoločnosti však diktujú pravidlá pohybu a priberania viac zvyky a pohodlie, ako snaha prežiť. Nemusíte sa chrániť vrstvou tuku, aby sme dožili do jari, pretože existujeme vo vykúrených priestoroch. Takisto nemáme v zime nedostatok potravy, čo chceme to si kúpime. V zime tak nepriberáme preto, žeby fyzická aktivita bola menej účinná, ale viac preto, že sa hýbeme menej.

V zime je skôr tma, takže sa nám nechce ísť behať tak často, ako v lete. Častou prekážkou behu je aj to, že nemôžme na seba hodiť len kraťase a tričko a vybehnúť von, v chladnom počasí treba aj o oblečení viac rozmýšľať, lepšie plánovať. A preto sa k samotnému pohybu mnohí ani nedostanú.

Ak však hovoríme o spaľovaní kalórii, niektoré výskumy naznačujú, že športovanie v chladnejšom počasí spáli viac energie, ako keď sa hýbeme v teple. "Chlad je z metabolického hľadiska oveľa nákladnejší," vysvetľuje Cara Ocobocková z Univerzity v Albany, ktorá uskutočnila štúdiu skúmajúcu energetické výdaje športovania v chladnejších mesiacoch. "Musíte spáliť viac kalórií prostredníctvom tzv. termogenézy, len aby ste udržali telo v teple."

Tréneri a vedci však upozorňujú, že nemožno jednoznačne povedať, že akýkoľvek pohyb v chlade spáli viac kalórii, ako šport v teple. Množstvo spotrebovanej energie totiž závisí od typu cvičenia, jeho dĺžky, tempa, intenzity, ale napríklad aj od telesnej výšky a hmotnosti. Ľudia s vyššou hmotnosťou napríklad spália pri tej istej pohybovej aktivite zvyčajne viac kalórií, ako ľudia s nižšou hmotnosťou.

Napriek tomu vedci zostavili tabuľku, v ktorej udávajú priemerné hodnoty spálených kalórií počas desiatich minút rôznych cvičení. Harvardova univerzita napríklad uvádza, že:

  • cca 60-kilogramový človek spáli počas zjazdového lyžovania 180 kalórií.

  • Pre porovnanie, desať minút jógy spotrebuje u rovnakého človeka len 120 kalórií.

  • Ale už také korčuľovanie až 210 kalórií, čo je rovnaká hodnota ako pri tenise.

  • Ak si však zahráte hokej, tak vaše telo spotrebuje 240 kalórií za desať minút, čo je zas rovnaká hodnota, ako desaťminútový jogging.

  • Bežkovanie spotrebuje približne 198 kalórií a chôdza po snehu v snežniciach (čoraz populárnejšia aktivita), až 240 kalórií.

Takže po zime nemusí nastať situácia, že si hľadáte trénera, aby ste sa v lete zmestili do plaviek. Práve naopak. Chladné počasie ponúka množstvo aktivít, ktorými sa viete udržať v kondícii, aj si ju zlepšiť. Len si to vyžaduje viac plánovania počas kratších dní a tiež lepšiu psychickú odolnosť v nepriaznivom počasí.

Chcete spaľovať z pohodlia vašej obývačky, nezávisle od počasia? Vyskúšajte online fitko Supershape, s PREMIUM členstvom už od 6,50 Eur mesačne. Čaká vás viac než 100 tréningov s top slovenskými trénerkami, jedálničky od výživovej špecialistky, ako aj obľúbené vedené výzvy.

Supershape Premium_16-9


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zimné športy vs. cvičenie - ktorým spáliš viac?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2538
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.