Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Za 5 mesiacov ľahší o 50 kíl. Ako to dokázal?

Jan je sympatický 28-ročný chalan, ktorého k zmene dokopalo desivé číslo na váhe a rozchod s partnerkou. Rozhodol sa preto zmeniť svoj život.

Za 5 mesiacov ľahší o 50 kíl. Ako to dokázal?
Zdroj: Jan Sosna
17. JUN 2020

Všetko začalo 31. decembra 2019, keď sa Jan postavil na váhu. Vážil 171,1 kilogramu. V tej chvíli sa rozhodol, že už s takým telom žiť nechce. „Najväčšou hybnou silou bol pre mňa rozchod v januári tohto roka, to ma nakoplo ešte viac. Vo vzťahu ma ubíjala rutina a nemal som silu niečo so sebou robiť. Našťastie, 31.12.2019 som si dal predsavzatie, že schudnem a pustil som sa do toho. Samozrejme, ďalšou motiváciou je zdravie, ktoré by malo byť pre každého z nás prioritou,“ spomína na svoje začiatky s chudnutím Jan Sosna.

Jeho cieľom je dosiahnuť 115 kilogramov, čo je k výške 197 cm optimálna hmotnosť. Okrem toho pri poslednom meraní zistil, že má okolo 90 kg svalov, čiže najväčšou výzvou pre neho je budovať svalstvo a rysovať postavu.

Za základ svojho úspechu považuje zmenu v stravovaní

Určite ste už tisíckrát počuli, či čítali, že pri redukcii hmotnosti tvorí 70 – 80 percent úspechu práve strava. To je jedna z kľúčových vecí, ktorú sa mladý chalan zo susednej Českej republiky pri zmene postavy naučil. Ako vyzeral jeho jedálny lístok?

Raňajky pozostávali z celozrnného pečiva, šunky s vysokým obsahom mäsa (nad 95 %) a syrov pod 30 % tuku v sušine. Na obed si doprial pol kilogramu mäsa a veľké množstvo zeleniny, ktorá je zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov a ďalších látok. Čo sa týka posledného jedla dňa, dal si ho okolo 17-tej hodiny. Pozostávalo zo zeleniny, ovocia či bieleho jogurtu s vysokým podielom bielkovín.

Ak to zhrnieme v makroživinách, tak denne prijal približne 230 g bielkovín, 100 g sacharidov a okolo 50 g tukov. Celkový denný príjem bol 2000 kcal a deficit okolo 1500 kcal.

Jan trpel obezitou a nie každý človek s kilami navyše si trúfne chudnúť na vlastnú päsť. Odkiaľ čerpal informácie? „Najviac informácií som mal z internetu, všetko som si naštudoval a nakoľko už cvičím dlhšiu dobu, tak som si všetko napasoval na mieru a šlo to,“ hovorí.

Okrem toho Jan pripomína, že je veľmi dôležité vylúčiť sladké nápoje a alkohol a piť čistú vodu. U neho sú to 3 litre vody denne. Avšak úprimne priznáva, že toto bolo pre neho veľmi ťažké, nakoľko denne vypil dva litre koly. Potrápilo ho to najmä prvých 20 dní, pretože na tomto sladkom nápoji bol, doslova, závislý.

Jan Sosna

Bez pohybu by to nešlo

Strava je síce pri chudnutí základ, avšak veľmi podstatný je aj pohyb. „Je pravda, že bez pohybu by som takýto výsledok nedosiahol. Moja denná aktivita sa skladala z 3 hodín chôdze, čo som každý deň striktne dodržiaval. Okrem toho chodím 4 razy týždenne do posilňovne, kde trávim 2 hodiny. Tam sa sústreďujem najmä na nárast svalovej hmoty. Je potrebné si uvedomiť, že bez pohybu sa telo nezmení tak, ako by sme chceli,“ pripomína všetkým, ktorí nie sú so sebou spokojní.

Ako riešil krízy?

Cesta do cieľa nebýva ľahká. Je plná prekážok, ktoré treba prekonávať. Platí to aj pre chudnutie. Ako sa s nimi popasoval Jan? „Ak mám byť úprimný, krízy som nemal, ale demotivujúce bolo to, keď váha neklesala. Tie dni boli horšie, ale vždy som vedel, prečo to robím a za tým som si tvrdo išiel. Je potrebné riešiť centimetre a nie kilogramy. Faktorov, prečo sa váha nehýbe nadol, je veľa. Zavodnenie, naberanie svalov alebo chrípka. Veľmi dôležité je byť čiastočne aj sebecký a ísť si za svojím snom. Ľudia, ktorí vás nechcú podporovať, nie sú priatelia. Takých som sa zbavil, povedal som dosť. Je potrebné všetko dodržiavať a stále mať na zreteli svoj cieľ,“ hovorí mladý sympaťák.

Jan Sosna
Jan Sosna

Je človek s nadváhou šťastný? Ako to zmeniť?

Možno aj vy máte vo svojom okolí ľudí, ktorí vyzerajú šťastne, aj keď majú nadváhu či obezitu. Možno sa vás o tom snažia aj presvedčiť. Sú však spokojní naozaj? Spýtala som sa aj Jana, keďže sám si prešiel významnou premenou.

„Áno, sú takí, ale nikto z nich neprizná, čo cíti vo vnútri. Navonok majú úsmev na tvári, ale doma je podľa mňa ten človek psychicky na dne. Normálny človek nemôže byť šťastný, keď nežije plnohodnotný život a obezita je rizikom v mnohých oblastiach života. Pohyb a energia sú pri obezite značne pod mierou spokojnosti. Ale niekedy to, samozrejme, môžu byť i psychické problémy jedinca,“ myslí si Jan.

Ľudia s nadváhou či obezitou často skúšajú s kilami navyše zatočiť rôznymi diétami. Začínajú vždy od pondelka, od nového mesiaca či nového roka. Práve to môže byť jedna zo zásadných chýb, ktoré sabotujú ich úspech. „Najdôležitejšie je začať hneď a bez výhovoriek. Ten, kto má výhovorky, že začne v pondelok či prvý deň nového mesiaca, tak radšej nech ani nezačína. Všetko je v hlave. Je potrebné povedať si dosť a pustiť sa do toho hneď. Samozrejme, zmena nepríde okamžite, ale po mesiaci už budú zmeny viditeľné, čo vás nakopne fyzicky i psychicky. Podľa mňa je najhorších prvých 20 dní a potom to už ide ľahšie,“ radí.

V neposlednom rade si treba uvedomiť ďalšie skutočnosti. „Nepúšťajte si do života niekoho, kto znevažuje to, čo ste dokázali. Takisto žiť zdravý životný štýl je potrebné už do konca života. Je potrebné si uvedomiť, že to nie je diéta, ale zdravý štýl života, ktorý vám pomôže mať lepšiu postavu, viac energie a optimizmu. Všetko to robíme pre seba, je nevyhnutné urovnať si to v hlave a začať hneď,“ zdôrazňuje Jan Sosna.

Na záver má pre vás Jan odkaz. Čo vy na to? 

Jan Sosna

Ak chcete so sebou niečo urobiť, ale potrebujete motiváciu alebo poradiť, Jan aj pre vás založil skupinu na sociálnej sieti Boj za lepšie telo

Kľúčom k trvalému schudnutiu je zmena životného štýlu, t.j. vyvážená strava, ktorá vám bude chutiť a pravidelné cvičenie, ktoré vás bude baviť. Pomôcť vám v tom môžu obľúbené fit knihy a video programy na domáce cvičenie, ktoré nájdete na www.eshop.cvicte.sk.

Fit knihy_Video treningy


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Za 5 mesiacov ľahší o 50 kíl. Ako to dokázal?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.