Cvič neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek so Supershape PREMIUM už od 6,50 €

Význam raňajok a večerí v stravovaní: Ako súvisia s chudnutím?

Redakcia

Prieskumy dokazujú, že problémy s nadváhou sa častejšie vyskytujú u ľudí, ktorí neraňajkujú. Ako to máte vy?

raňajky-žena
Zdroj: AdobeStock
22. FEB 2023

Ak sa snažíte zhodiť nejaký ten kilogram a neraňajkujete, môže to byť jednou z príčin, prečo sa vám nedarí. Skúsite raňajky zaradiť do vášho bežného jedálnička?

Raňajky a večera spolu súvisia

Hľadáte, kde je problém vo fungovaní vášho metabolizmu? Význam raňajok je kľúčový. Prečo sú také dôležité? „Rôzne kultúry majú rôzne zvyky. Nie je nevyhnutné raňajkovať, ak chcete schudnúť, no je väčšia pravdepodobnosť, že ak raňajkujete, nebudete mať problémy s nadváhou alebo obezitou,“ vysvetľuje Michal Páleník a uvádza, že až 70 % jeho klientov má problémy s raňajkami ako takými. Buď neraňajkujú vôbec alebo raňajkujú veľmi neskoro. „Je dokázané, že keď prijmete ráno dostatok energie, teda keď raňajkujete, nemáte prehnanú chuť na jedlo vo večerných hodinách. To však neznamená, že treba začať vo veľkom raňajkovať. Ak nie ste zvyknutí začínať deň jedlom, vhodné je meniť návyky pomaly a dať si napríklad polovicu banána alebo acidofilné mlieko, prípadne smoothie. Môžete použiť tvaroh, oriešky, proteín, prípadne ovocný variant. Nešokujte telo, ale začnite prvý týždeň jesť aspoň niečo. Tráviaci systém sa na to, že raňajkujete, postupne adaptuje,“ vysvetľuje uznávaný odborník na výživu. Ak však fungujete bez raňajok a tento systém vám vyhovuje, pokojne pri tomto zvyku ostaňte, tvrdí Michal Páleník.

Je dokázané, že keď raňajkujete, nemáte prehnanú chuť na jedlo vo večerných hodinách.

Pripravte sa dopredu

Niekedy vás od toho, aby ste si pripravili zdravé, nutrične vyvážené raňajky, odrádza ich príprava. Avšak, keď si ich pripravíte v predstihu, máte vyhraté. Nemusí to byť zložité jedlo, vhodná je kaša s orechmi a ovocím, zeleninová nátierka s dvomi kúskami (najlepšie kváskového) chleba, prípadne omeleta. Veľa raňajkových inšpirácií nájdete v jedálničkoch našej Supershape Reštart výzvy. Prospešnosť fermentovaných jedál na črevný mikrobióm je značná, čo tak si večer pripraviť fermentované vločky (priliatím acidofilného mlieka) a ráno ich už len doplniť bobuľovým ovocím a lyžičkou medu? Skúsite? Je to rýchle a účinné!

(Ne)vynechávať večeru?

Je to podobné ako s raňajkami, avšak, Michal Páleník je zástancom toho, že radšej vynechať večeru ako raňajky. Podľa nutričného experta je schodnejšie ísť spať s prázdnejším žalúdkom a tešiť sa na raňajky ako opačne. Ak vynecháte raňajky a prejete sa večer, má to rôzne vedľajšie účinky, ktoré vedú k tomu, že na ďalší deň budete hladnejší, menej zregenerovaní a nebudete vládať trénovať ako obvykle. Hlavné jedlá by podľa Páleníka však vo vyváženom jedálničku nemali chýbať.

Ku osvojeniu správnych stravovacích návykov vám pomôže aj naša Supershape Reštart výzva. Tento účinný program pod vedením Janky Šimkovič a Michala Páleníka je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovaní. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Význam raňajok a večerí v stravovaní: Ako súvisia s chudnutím?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.