Vysadnite na bicykel. Je jedno, akú máte kondičku
Cyklisti majú zmenšenú úmrtnosť na rakovinu o 41%, výskyt rakoviny je u nich menší o 45% a srdcových problémov o 46%. "Bicyklovanie je jeden zo športov, ktorý môže robiť každý bez rozdielu veku. Od detí, ktoré sú schopné chodiť, až po seniorov," vysvetľuje tréner Tibor Mišutka. Na bicykel a jeho pozitívne účinky sme sa preto pozreli bližšie.
Pokiaľ chcete začať športovať, je jednoduchšie bicyklovať, ako napríklad behať. Mnoho ľudí má s behom jednoducho problém - či už kvôli poškodenej chrbtici, kĺbom, majú narušený kardiovaskulárny systém či trpia dýchacími problémami. Na bicykel však často vysadnúť môžu.
"Jazda na bicykli vonku nám vyčistí hlavu, uvoľní nás od stresu a bežné starosti sa rozplynú. Bicykel nám dáva voľnosť, pocit slobody - môžete ísť kam chcete," hovorí Tibor Mišutka.
Bicyklovanie je šetrné ku kĺbom, spaľuje tuky a pomáha tiež bojovať proti nepopulárnym tukovým vankúšikom. Bicyklovanie je veľmi vhodným spôsob na chudnutie, pretože zvyšuje metabolizmus, čím sa spotreba kalórii zvyšuje. Okrem toho sa pri ňom viac okysličuje mozog, aj celý organizmus.
Okrem toho stále pribúdajú nové cyklotrasy a bicyklovanie okrem možnosti cvičenia prináša aj psychické uvoľnenie na čerstvom vzduchu, čo tiež veľmi pomáha pri chudnutí.
Vďaka bicyklu sa znižuje stres, pomáha tiež predchádzať depresiám.
Z tela sa pri šliapaní do pedálov uvoľňujú endorfíny, hormóny šťastia. Možno ste si tiež všimli, že ak sa idete pobicyklovať, viete sa následne lepšie sústrediť. Je to práve vďaka aktívnemu pobytu na čerstvom vzduchu.
V neposlednom rade je bicyklovanie skvelou cestou, ako utužiť medziľudské a rodinné vzťahy. “Samozrejme v dnešnej uponáhľanej dobe môžeme bicykel využiť ako komunikačný prostriedok na vytváranie nových priateľstiev, či utuženie tých existujúcich. Môžeme sa ako celá rodina vybrať na výlet a spoločne spoznávať nielen seba, ale aj nové prostredie.
Ešte predtým, ako sa na takýto výlet vyberiete, nezabudnite na dôležitú vec - overte si, či váš bicykel plánovanú cestu zvládne a ak nie, investujte do kvalitného bicykla. Poďakujú sa vám kĺby a vy sa vyhnete situácii, že vám uprostred lesnej cesty bicykel vypovie službu.
Ako zaradiť bicykel do tréningu
Bicykel však nevnímajte len ako nástroj, ako sa ekologicky presunúť pomeste, či ako stráviť čas s rodinou. Aj taký rodinný výlet sa totiž môže stať súčasťou vášho tréningu. Je to aj preto, že šliapanie do pedálov má tieto výhody:
☑ Okrem svalov nôh (kvadricepsy, gluteáty, hamstringy a lýtka) sa pri bicyklovaní zapájajú aj ostatné svaly tela, i keď v menšej miere.
☑ Spaľovanie kalórií zvyšovaním srdcovej frekvencie.
☑ Veľmi vhodný variant pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi resp. s nadváhou, pretože váhu tela prevezme kostra bicykla.
☑ Lacná a životné prostredie neznečisťujúca aktivita.
☑ Nepotrebujete žiaden špeciálny tréning. Bicyklovať sa stačí iba raz naučiť a už sa nedá nikdy zabudnúť.
Koľko kalórií sa spaľuje bicyklovaním?
Množstvo spálených kalórií závisí od viacerých faktorov, ako rýchlosť metabolizmu, váha, vek a pod. V priemere však dokážete spáliť 75 až 670 kcal za pol hodiny bicyklovania.
Veľmi vhodné je zaradiť bicyklovanie po silovom tréningu. V tomto prípade sa podiel spálených kalórií zvýši ešte výraznejšie.
Ak chcete bicykel používať nielen ako relaxačný, ale aj ako tréningový nástroj, dodržte týchto pár zásad:
☑ Tréning vždy začínajte silovým tréningom.
☑ Po silovom tréningu by malo nasledovať pozvoľné rozbicyklovanie sa, až sa tempom dostanete na maximum.
☑ V maxime by vaša tepová frekvencia nemala presahovať 120 úderov za minútu. Ak si neviete zmerať vašu tepovú frekvenciu, oveľa jednoduchšie je držať sa jednoduchého pravidla a to, ak ste zadýchaní, ale dokážete stále hovoriť, je to v poriadku. Ak však už máte s rozprávaním problémy, treba intenzitu znížiť.
☑ Mimo tréningu sa riaďte pravidlami zdravého stravovania.
A keď chcete ísť ešte viac naplno
Bicyklovanie môžete vykonávať aj formou HIIT alebo fartlek.
HIIT – ide o tréning, pri ktorom sa menia vysoko intenzívne časti tréningu s nízko intenzívnymi v pomere 1:1. Počet cyklov je najlepšie si zvoliť na 8 a časť s vysokou intenzitou vykonávať v trvaní 30 sekúnd a časť s nízkou intenzitou 60-90 sekúnd.
Fartlek – je tréning podobný HIIT, s tým rozdielom, že tu čas nehrá žiadnu rolu. Tu sa riadite hlavne okolím alebo vnútornými pocitmi (napr. od jedného stĺpa ku druhému pôjdem na maximum a potom v miernom tempe, alebo maximum nasadím pri stúpaní do kopca a pod.)
Bicyklovanie je na chudnutie výborné. Stačí dodržať pravidelnosť a nepodceniť tepovú frekvenciu. Výsledkom bude primeraná spotreba kalórií, rýchlejší metabolizmus a hlavne zdravšie a chudšie telo.
Tento článok bol spracovaný vďaka spolupráci s partnerom súťaže o najlepších trénerov FIT LEADER, slovenským výrobcom bicyklov a cyklistických doplnkov Kellys.
Na tomto článku pre Cvičte.sk spolupracovali:
Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy
Veronika Shoebridge, redaktorka Cvičte.sk
Palo Hlubina, editor Cvičte.sk