Vyformuj sa do plaviek za 28 dní v BIKINI VÝZVE

VIDEO TRÉNING: Tabata vs. HIT pre intenzívne spaľovanie

redakcia

Dali by ste si poriadne do tela, ale neviete, čo si z tej veľkej ponuky online tréningov vybrať? Zúžili sme vám výber na dve možnosti - tabata, alebo HIT.

VIDEO TRÉNING: Tabata vs. HIT pre intenzívne spaľovanie
Zdroj: AdobeStock
22. FEB 2022

Rozkódujme si najskôr, čo jednotlivé cvičenia znamenajú. Tabata je štýl cvičenia nazvaná po japonskom profesorovi Izumim Tabatovi, ktorý hľadal efektívne možnosti tréningu pre olympijských rýchlokorčuliarov. Prišiel na to, že jeho tréning, pri ktorom cvičíte len 4 minúty, mal na kondičku športovcov rovnaký efekt, ako na inú skupinu športovcov cvičiacich bežným spôsobom.

Tie štyri minúty sú ale poriadny zaberák - skladajú sa z 8 cyklov, pričom 20 sekúnd vykonávate hocijaký cvik na maximum, potom 10 sekúnd oddychujete a toto zopakujete 8-krát. A teda to sú tie štyri minúty. Samozrejme, k tomu prirátajte úvodnú rozcvičku a záverečný strečing. 3-4 krát do týždňa takéto cvičenie postačuje na to, aby ste videli efekt.

HIT je skratka pre vysoko intenzívny tréning (High-Intensity Training), v ktorom sa snažíte v krátkom čase dosiahnuť maximum z daného cviku, ísť úplne naplno. Táto forma cvičenia sa často mýli s HIIT, čo je vysoko intenzívny, ale intervalový tréning (High-Intensity Interval Training) a teda cvičenia sú rozdelené na intervaly, podobne ako pri tabate, pričom v rámci jednotlivých intervalov idete tiež naplno. Pri HIIT ste teda limitovaný časom, pri HIT možnosťami vášho tela, často pri cvikoch idete až do zlyhania.  

Oba tréningy si môžete vyskúšať aj doma, na základe nasledujúcich video inštrukcií. Najskôr je to cvičenie zo série WOMAN TABATA, potom HIT z programu SUPER BODY 2 od Supershape.

A nezabudnite sa najskôr rozcvičiť a na záver si dať strečing.

Obe typy tréningov, tak tabatu, ako aj HIT nájdede spolu s desiatkami ďalších cvičení v online fitku Supershape. Pridajte sa medzi naše PREMIUM členky a cvičte kedykoľvek a kdekoľvek s najlepšími slovenskými trénerkami. Ako Supershape PREMIUM členka získate naviac neobmedzený prístup k obľúbeným vedeným výzvam a jedálničkom od výživovej špecialistky.

Supershape Premium_16-9


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO TRÉNING: Tabata vs. HIT pre intenzívne spaľovanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2553
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.