Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

VIDEO TRÉNING: Ako spáliť tuk kalistenikou

Ak máte pocit, že akékoľvek kalórie, ktoré zjete, idú priamo do brucha alebo do stehien, nemýlite sa. To sú zvyčajne oblasti, kde sa vám ukladajú tuky kvôli vašim génom, hormónom, veku, životnému štýlu a ďalším faktorom. Kalistenika, cvičenie s vlastnou váhou, si poradí aj s tým.

VIDEO TRÉNING: Ako spáliť tuk kalistenikou
Zdroj: AdobeStock
19. AUG 2021

Vaše telo má tendenciu hromadiť kalórie ako tuk, aby ste boli nažive a v bezpečí. Výzvou je naučiť sa, ako sa zbaviť tohto tuku navyše.

Základy spaľovania tukov

Ak sa snažíte schudnúť, znalosť toho, ako vaše telo využíva kalórie na palivo, môže zmeniť váš prístup k programu chudnutia. Energiu totiž získavate z tukov, sacharidov a bielkovín. To, z ktorého čerpá vaše telo, závisí od druhu činnosti, ktorú robíte.
Väčšina ľudí chce využívať tuk na energiu, čo má zmysel. Zistíte, že čím viac tuku môžete použiť ako palivo, tým menej tuku v tele budete mať. Ibaže – použitie väčšieho množstva tuku nemusí automaticky viesť k jeho strate. Pochopenie najlepšieho spôsobu spaľovania tukov začína niektorými základnými faktami o tom, ako vaše telo získava energiu.

Telo ako palivo využíva predovšetkým tuky a sacharidy. Počas cvičenia sa používa malé množstvo bielkovín, ale tie sa používajú hlavne na opravu svalov po cvičení. Pomer týchto palív sa bude meniť v závislosti od činnosti, ktorú robíte.
Pri cvičeniach s vyššou intenzitou, ako napríklad pri rýchlom behu, sa telo bude spoliehať viac na sacharidy, ako na tuk. Je to preto, že metabolické cesty dostupné na štiepenie sacharidov na energiu sú efektívnejšie, ako cesty dostupné na odbúravanie tukov.

Ale pokiaľ ide o chudnutie, nezáleží na tom, aký druh paliva použijete. Dôležité je, koľko kalórií spálite, na rozdiel od toho, koľko ich prijmete. Ide samozrejme o veľmi zjednodušený pohľad na energiu. Pokiaľ ide o chudnutie, dôležité je spaľovať viac kalórií, nie nevyhnutne potrebných na energiu. Čím viac pracujete, tým viac kalórií celkovo spálite.

Využite intervalový tréning

Intervalový tréning je skvelý spôsob, ako začleniť vysoko intenzívny tréning bez toho, aby ste ho robili nepretržite – tým, že budete robiť intervaly. Striedajte tvrdý segment (napr. rýchly beh po dobu 30 sekúnd) so zotavovacím segmentom (napr. chôdza na mieste 10 sekúnd). Túto sériu opakujte po celú dobu tréningu.

Dôležitosť dôsledného cvičenia

Možno sa spýtate – ako môže pravidelné cvičenie pomôcť spáliť tuky a schudnúť? Nie je to totiž len o kalóriách, ktoré spaľujete. Je to tiež o úpravách, ktoré vaše telo robí, keď pravidelne cvičíte. Mnohé z týchto úprav vedú priamo k vašej schopnosti spaľovať viac tukov bez toho, aby ste sa o to vôbec snažili. Čím viac sa venujete aktivite, tým viac kalórií spálite a tým ľahšie sa vytvára deficit kalórií potrebný na chudnutie.

Tréning na spaľovanie tukov

Tréning je formou striedania aktívnej fázy v dĺžke 30 sekúnd a pasívnej fázy v trvaní 10 sekúnd (počas prestávky sa snažte čo najviac vydýchať a „oddýchnuť si“, aby ste vládali odcvičiť ďalšiu aktívnu fázu ).
Pred tréningom je veľmi dôležité dostatočné rozohriatie a následne dynamický strečing, aby telo bolo pripravené na záťaž a nehrozilo riziko zranenia. Až potom môžete prejsť na samotný tréning.

1. Z kolien do podrepu na špičkách

Kľaknite si na kolená a následne sa postavte do podrepu na špičkách a vráťte sa späť do kľaku.

2. Up & down plank + polovičný angličák

Dajte sa do vzporu, čo je počiatočná poloha. Ohnite ľavú ruku, položte ľavý lakeť na podlahu a potom ohnite pravú ruku a položte pravý lakeť. Následne položte ľavú ruku na podlahu a vyrovnajte ju a potom položte pravú ruku na podlahu a vyrovnajte ju tiež, čím sa vrátite späť do vzporu. Následne priskočte oboma nohami čo najbližšie k rukám a odskočte späť do vzporu. Opakujte od začiatku.

3. Beh na mieste so zakopávaním

Bežíte na mieste, pričom sa snažíte lýtko pritiahnuť k zadnej strane stehna. Ideálne sa kopnite do zadku.  Cvik vykonávajte v miernom predklone, ale s rovným chrbtom. Koleno musí smerovať kolmo dolu.

4. Kľuk so supermanom

Dajte sa do vzporu, čo je počiatočná pozícia. Spúšťajte telo dole, ako keby ste robili kľuk, ale keď sa hrudníkom dotknete podlahy, natiahnite ruky pred seba a súčasne zdvihnite nohy a hrudník zo zeme. Vráťte sa rukami spať a vytlačte sa do vzporu. (počas celej doby musí byť telo pevné).

5. Medvedia poloha s rukami k ramenám

Dajte sa do polohy na štyri a následne kolená mierne pozdvihnite z podlahy, pričom chrbát musí zostať vystretý. Toto je medvedia poloha, ktorá predstavuje východiskovú pozíciu. Zostaňte v tejto polohe a dotknite sa pravého ramena ľavou rukou, vráťte sa späť rukou na zem. Vykonajte rovnako aj pravou rukou.

6. Hojdací koník s kľukom

Z pozície drepu sa spustite do kľuku a výbušným tlakom sa vráťte späť do drepu.

7. Dotyk medvedích prstov

Medvedia poloha je východisková (viď. vyššie). Následne sa pod telom dotknite ľavou rukou pravej nohy, vráťte sa do polohy medveďa, a potom pravou rukou ľavej nohy.

Ak si chceš vyformovať postavu do plaviek krok za krokom za 21 dní pod vedením odborníčok na stravu a pohyb, zapoj sa do BIKINI VÝZVY. Čakajú ťa obľúbené jedálničky od výživovej špecialistky, super cvičenia s top trénerkami a veľa ďalšej podpory. Tak neváhaj a zapoj sa do BIKINI VÝZVY ešte dnes!

Banner_Bikini vyva_800x312


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO TRÉNING: Ako spáliť tuk kalistenikou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.