VIDEO: Čo a koľko piť pri chudnutí?
Riadiť sa pocitom smädu, farbou moču či rôznymi všeobecnými odporúčaniami? Poradí vám výživový špecialista Michal Páleník.
Pitný režim je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu – primeraná dávka správnych tekutín v organizme podporuje zdravie, duševnú pohodu i celkovú výkonnosť každého z nás. Dostatočné množstvo vody je nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu i vnútorných orgánov, ale aj pre odvádzanie škodlivých látok z tela a vzhľad pokožky.
Čo sa v organizme deje, ak trpí nedostatkom tekutín?
Známe sú predovšetkým nepríjemné symptómy, ako napríklad únava, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, podráždenosť a vôbec celkovo znížená výkonnosť – podľa štúdií napríklad 70-kilový človek trpiaci 2-percentnou dehydratáciou má až o 20 % zníženú fyzickú výkonnosť! V prípade, že sa jedná o dlhodobý deficit tekutín (napr. každodenná mierna dehydratácia, ktorá sa nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi) môže dôjsť k poruchám obličiek, chronickej zápche, ale aj k vzniku vážnejších ochorení. Preto je nevyhnutné prijímať dostatok tekutín priebežne počas celého dňa.
70-kilogramový človek trpiaci 2-percentnou dehydratáciou má až o 20 % zníženú fyzickú výkonnosť.
Koľko tekutín denne prijať?
Odporúčania v tomto smere sú rôzne. Môžete sa stretnúť s radou, že denne by mal dospelý človek prijať 3 – 5 deci na každých 10 – 15 kg hmotnosti. Známe sú aj odporúčania, ako napríklad denne vypiť 8 pohárov vody či 1,5 až 2 litre tekutín.
Otázkou teda zostáva, podľa čoho zistiť, koľko tekutín naše telo skutočne potrebuje? Stačí sa spoliehať na pocit smädu? Určite nie, pretože smäd sa u väčšiny z nás dostaví až vtedy, keď telo trpí 1 – 2 % dehydratáciou. Vyššie uvedené odporúčania sú takisto len všeobecné, pretože iné množstvo vody potrebuje 100-kilový ťažko pracujúci muž pri peci a iné 60-kilová žena so sedavým zamestnaním v klimatizovanej kancelárii.
Z toho teda vyplýva, že potreba tekutín je veľmi individuálnou záležitosťou. Odvíja sa, napríklad od pohlavia, hmotnosti, fyzickej záťaže, ročného obdobia a mnohých ďalších faktorov. Čím sa teda riadiť, aby sme telu zabezpečili dostatok tekutín nielen pri redukcii hmotnosti?
Odpoveď nielen na túto otázku vám dá výživový špecialista Michal Páleník.
Čo by malo byť súčasťou zdravého pitného režimu?
Gro pitného režimu nielen pri chudnutí by mala tvoriť čistá voda, teda voda z vodovodu, poprípade balené pramenité alebo dojčenské vody. Vhodné sú aj neperlivé minerálne vody určené na denné pitie, ktoré sa však odporúča striedať. Doplnkom môžu byť bylinkové alebo ovocné čaje bez cukru, riedené zeleninové a ovocné šťavy, pričom ideálny pomer pri riedení je 1:2 – 3, to znamená na jeden diel šťavy pripadajú 2 – 3 diely vody.
Dôležité je začať už ráno 1 - 2 pohármi vlažnej vody.
Kedy piť?
Piť by sme mali priebežne počas celého dňa v menších množstvách, pričom dôležité je začať už ráno 1 – 2 pohármi vlažnej vody. Ak s tým máte počas dňa problém, postavte si pred seba pohár či fľašu s vodou, alebo si nastavte pripomienku v mobile. Fľašu s vodou majte vždy so sebou v kabelke či v aute.
Nezabúdajte, že primeraný pitný režim podporí vaše zdravie, fyzickú i duševnú výkonnosť a takisto zabráni napríklad tomu, aby ste si ho zamenili s hladom, čo vedie k zbytočnému príjmu kalórií navyše.