Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

PREMIUM

Večerný tréning. Cvičiť aj po ôsmej?

Možno sa vám stáva, že kvôli pracovnému vyťaženiu nemáte čas zacvičiť si počas dňa, ale nájdete si ho až neskoro večer. Chuť na cvičenie by ste aj mali, ale neviete, či to bude pre vaše telo vhodné. Ako to teda je?

Večerný tréning. Cvičiť aj po ôsmej?
Zdroj: Matthew Henry, Stocksnap.io, CC0
9. JAN 2018

Čo sa deje v tele počas cvičenia

Pri cvičení sa vaše telo dostane do tzv. excitovaného stavu. Aktivujete váš sympatický nervový systém, ktorý má na starosti napríklad činnosť srdca (obmedzuje prietok krvi vnútornými orgánmi a zlepšuje prekrvenie svalov). Okrem toho sa vylučujú aj viaceré hormóny, vďaka ktorým dokážete pri cvičení podať lepší výkon.

Je však veľmi dôležité uviesť, že tento stav môže trvať až tri hodiny - kým sa vaše telo opäť dostane do normálu.

Čo je najvhodnejšie pre kvalitný spánok

Určite to nie je čas hneď po odcvičení ťažkého tréningu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Práve po cvičení ste najviac nabudení, a ak by ste sa uložili k spánku, bol by nekvalitný a prerušovaný. Práve preto je aj veľmi vhodnou voľbou, ak vás čaká nočná zmena, zaradiť tréning tesne pred jej začiatok.

Pre kvalitný spánok je vhodné, aby ste sa pred ním venovali už iba pokojným aktivitám. Vďaka tomu sa upokojíte a aktivujete váš parasympatický nervový systém, ktorého úlohou je regenerácia organizmu. Všetko by to malo byť založené na tom, že prechod medzi večerom a uložením sa na spánok by mal byť čo najhladší.

Čo platí vo väčšine, nemusí na jednotlivca

Ak nemáte inú voľbu ako večerné cvičenie, tak namiesto úplného vynechania tréningu by ste túto možnosť mali aspoň vyskúšať. Po začatí s večerným cvičením dajte telu čas aspoň dva týždne na to, aby vám mohlo ukázať, ako sa s tým vie popasovať.

Pokiaľ aj po tejto skúšobnej lehote nebudete schopný dopriať si kvalitný spánok, skúste najprv zmierniť intenzitu tréningu a ak nepomôže ani to, skúste hľadať inú alternatívu. Jednou z nich je privstať si o 15 minút skôr, ako ste zvyknutý a odcvičiť si tabatu, ktorá vám aj spolu s rozcvičkou zaberie maximálne 10 minút.

Z uvedeného vyplýva, že ak sa už chystáte cvičiť neskoro večer, malo by to byť aspoň tri hodiny pred tým, ako pôjdete spať. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Večerný tréning. Cvičiť aj po ôsmej?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.