Uvažujete nad hrazdou? Aké typy existujú a ako si vybrať
Ak chcete cvičiť efektívne aj z pohodlia domova, skvelým spôsobom môže byť hrazda. V poslednej dobe patria hrazdy k veľmi obľúbeným pomôckam na cvičenie, práve vďaka nim si môžete efektívne precvičiť brucho, hrudník, ruky či chrbát. S hrazdou môžete dosiahnuť skvelé výsledky bez toho, aby ste museli tráviť čas pravidelným cestovaním do posilňovne a späť.
Ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako precvičiť hornú časť tela v pohodlí domova, hrazdy sú ideálnou voľbou. Pokiaľ však neviete ako si vybrať, nezúfajte. V tomto článku sa dočítate o tom, aké typy existujú a nájdet aj tipy, na základe ktorých si ľahšie vyberiete.
Typy hrázd na cvičenie
Pokiaľ uvažujete nad kúpou „domácej“ hrazdy na cvičenie, je potrebné, aby ste si vybrali správny typ. V prvom rade je veľmi dôležité zhodnotiť vaše priestorové možnosti. Na základe týchto kritérií sa hrazdy rozdeľujú na nástenné, dverové, stropné alebo voľne stojace.
Nástenná hrazda
Je vynikajúcim nástrojom na silový tréning, zameriava sa na rôzne svalové skupiny. Pripevňuje sa k stene pomocou skrutiek, čo je často najbezpečnejšou možnosťou. Umožní vám nastaviť šírku aj uhol úchopov, vďaka čomu je táto hrazda ideálna na zameranie sa na konkrétne svalové skupiny a na vytvorenie prispôsobenej a účinnej tréningovej rutiny. Okrem toho je tento typ hrazdy zvyčajne pevnejší ako dverové hrazdy, takže je vhodnejší na intenzívnejšie cvičenie.
Výhody nástennej hrazdy
- Nezaberie vám v domácnosti veľa miesta
- Môžete si nastaviť výšku na základe vašich preferencií
- Poskytuje viacero druhov úchopov
Dverová hrazda
Je skvelým nástrojom na posilnenie svalov hornej časti tela. Môžete ju nájsť buď v teleskopickom alebo závesnom variante, pričom oba vám môžu poskytnúť účinný tréning. Pri teleskopických dverových hrazdách je tyč natiahnutá a upevnená medzi zárubňami dverí, zatiaľ čo pri závesných dverových hrazdách visí viacero úchytov z hornej časti rámu dverí. Hrazda na dvere pomáha nielen budovať silu a formovať svaly hornej časti tela, tiež zvyšuje stabilitu stredu tela a chrbta, čím pomáha predchádzať dlhodobým bolestiam. Osloví vás nenáročnou, rýchlou montážou a praktickosťou, vďaka čomu je to ideálna hrazda na doma a na domáce cvičenie.
Výhody dverovej hrazdy
- Jednoducho sa montuje
- Nezavadzia a kedykoľvek ju môžete odložiť
- Šetrí miesto v domácnosti
- Nie je potrebné vŕtanie
Stropná hrazda
Je vynikajúcim riešením pre malé priestory, pretože nezaberá veľa miesta. Vďaka veľkej nosnosti je ideálna aj na rôzne účely, napríklad na zavesenie fitnes systémov TRX, boxovacích vakov, závesných trenažérov alebo iných fitnes zariadení. Na pripevnenie stropnej hrazdy k stropu budete potrebovať vŕtačku s vrtákom do muriva a meter. Rovnako ako pri ostatných typoch, aj so stropnou hrazdou si dokonale precvičíte ruky, chrbát alebo brušné svaly. Pri pravidelnom používaní sa môžete pochváliť silným, širokým chrbtom a dobre vyvinutým hrudným košom.
Výhody stropnej hrazdy
- Má vysokú nosnosť
- Pripevniť ju môžete kdekoľvek
- Možnosť pripevnenia boxovacieho mechu
Voľne stojaca hrazda
Je vynikajúcim spôsobom na budovanie sily, obratnosti a rovnováhy. Ak však rozmýšľate nad jej kúpou, je dôležité dôkladne zvážiť, kam chcete voľne stojacu hrazdu umiestniť a či pre ňu máte dostatok priestoru. Zaberá viac miesta ako hrazdy pripevnené na stenách alebo dverách. Ponúka však robustnú konštrukciu, ktorá účinne prispieva k precvičeniu celého tela. Môžete s ňou vykonávať zhyby, kľuky, príťahy a iné cviky s využitím vlastnej váhy. Je dostatočne stabilná na to, aby počas cvičenia udržala celú vašu hmotnosť. Ak máte priestor na voľne stojacu hrazdu, môže to byť vynikajúcim doplnkom vášho silového tréningu.
Výhody voľne stojacej hrazdy
- Môžete na nej vykonávať viac variácií cvikov
- Niektoré modely je možné zakúpiť aj s opierkou
- Poskytuje úchytky na kľuky
Ako si správne vybrať hrazdu na cvičenie?
Ak ste sa už rozhodli pre typ, ktorý vám bude najviac vyhovovať, je dôležité, aby ste sa zamerali aj na podstatné parametre, ktoré by mala každá hrazda spĺňať. Najdôležitejšie sú tieto štyri aspekty:
Nosnosť
Hrazdy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, pričom niektoré majú nižšiu nosnosť. Uistite sa, že ste si vybrali hrazdu, ktorá zvládne vašu vlastnú telesnú hmotnosť, ako aj akékoľvek ďalšie závažia, ktoré môžete počas cvičenia používať. Kvalitné hrazdy ponúkajú nosnosť až do 200 kíl, takže pokiaľ viete, že budete na hrazde cvičiť aj so závažiami, určite si zaobstarajte takú, ktorá bude mať vysokú nosnosť.
Priemer
Pri výbere hrazdy na cvičenie je dôležité venovať pozornosť priemeru tyče. Pokiaľ má tyč príliš malý priemer, môže vám počas tréningu spôsobiť niekoľko problémov. Môžete mať problém udržať sa alebo sa môžete zošmyknúť. Nechty sa vám tiež môžu zarývať do dlaní, čo vám spôsobí bolesť a nepohodlie. Zvoľte si tyč, ktorá má priemer nad 27 milimetrov. Pre väčšinu ľudí je ideálny priemer tyče 32 alebo 34 milimetrov.
Dĺžka
Pri výbere hrazdy je dôležité zohľadniť dĺžku tyče. Bežnejšie sú dĺžky od 90 do 110 centimetrov, no pre dosiahnutie najlepších výsledkov a väčšieho pohodlia počas tréningu by ste mali hľadať hrazdu s dĺžkou nad 110 centimetrov. S dlhšou hrazdou budú vaše tréningy prebiehať hladšie a pohodlnejšie.
Materiál
Pri výbere hrazdy je dôležité, aby bol kov vysoko kvalitný. Hľadajte materiály, ako je oceľ alebo hliníková zliatina, ktoré sú dostatočne pevné a odolné, aby udržali vašu hmotnosť pri vykonávaní rôznych cvičení.