Tukom na tuky
Donedávna, keď chcel niekto schudnúť, bola mu odporučená diéta s nízkym obsahom tuku. Na prvý pohľad sa to zdalo logické, ale len do tej doby, kým sa tuky nezačali nahrádzať sacharidmi a to nie práve správnymi druhmi.
Časom miera obezity v Severnej Amerike dosiahla svoje maximum a dietológovia boli donútení prehodnotiť svoje odporúčania. Teraz, po výskumoch týkajúcich sa tejto obávanej živiny, odporúčajú, aby najmenej 20-25 percent príjmu kalórií pochádzalo zo zdrojov tuku - konkrétne tuku nenasýteného.
Prečo potrebujeme tuk
Po prvé potraviny, ktoré obsahujú nízke množstvo tuku, disponujú nevýraznou chuťou a ponúkajú obmedzený pocit plnosti alebo sýtosti. Po druhé je tuk nevyhnutný pre akúkoľvek diétu, pretože telo si drží tuk všetkými dostupnými prostriedkami, ak je obmedzený jeho príjem, čo vedie k nižšej rýchlosti metabolizmu tukov. Jednoducho povedané musíte konzumovať tuk, aby ste ho spaľovali.
V neposlednom rade sú tuky potrebné pre funkciu niektorých telesných štruktúr, ako sú bunkové membrány, a tiež niektoré vitamíny môžu byť v tele absorbované iba za prítomnosti tukov. Tým nechcem povedať, že týždenná cesta okolo dvoch zlatých oblúkov vás priblíži k vyrysovanému bruchu, ale ak sa zameriate na správne tuky, môžu vám pomôcť.
Čo potrebujete vedieť o tukoch
Dobré tuky prichádzajú v dvoch formách: polynenasýtené (PUFA) a mononenasýtené (mufasa).
Odporúčame prečítať: Hrsť orechov denne vám zaručí dlhovekosť
Mononenasýtené tuky
Tie sú získavané z rastlinných olejov, ako sú arašidový, olivový a repkový olej, ktoré typicky tvoria základ zdravej stredomorskej stravy. Odporúčam, aby tieto tuky tvorili asi 10 percent denného kalorického príjmu.
Polynenasýtené tuky
Tie sú získavané z rastlinných olejov, ako sú slnečnicový alebo kukuričný, ale tiež z morských rýb. Tieto tuky, známe ako esenciálne mastné kyseliny, nemôžu byť produkované v ľudskom tele, preto sa musia získavať z prírodných potravinových zdrojov a doplnkov stravy. Okrem toho tieto tuky dodávajú telu esenciálne omega-3 a 6 mastné kyseliny znižujúce hladinu DHA a EPA a prispievajú k zlepšeniu kognitívnych a srdcových funkcií. Rovnako nám pridávajú aj na nálade.
Odporúčame prečítať: Prečo by športovci mali konzumovať dostatok rýb
Omega-6
S novými výskumami popularita omega-6 začala stúpať. V štúdiách na Harvardskej univerzite bolo zistené, že tým, že sa nahradia nasýtené tuky omega-6 mastnými kyselinami, sa zníži riziko infarktu myokardu a ďalších koronárnych ochorení o 24 percent. Ďalej je spotreba omega-6 zásadná pre zvýšenie metabolizmu, obnovenie kognitívnych funkcií a zníženie inzulínovej rezistencie.
Omega-6 vo svojej najčistejšej podobe možno nájsť v slnečnici, kukurici, sóji a aj pšeničných klíčkoch. Štúdie preukázali, že konzumácia 5 až 10 percent denného kalorického príjmu z omega-6, môže pomôcť zlepšiť telesnú kompozíciu.