Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Trénerka Jull Zaukolec: Silový tréning je skvelou prevenciou mnohých chorôb

Barbora Volná

Súčasťou nového programu Fit madam sú aj účinné silovo-kondičné tréningy pod vedením šikovnej trénerky Juliány Zaukolec. Tá nám porozprávala, prečo je mimoriadne vhodné cvičiť s váhami v každom veku. 

Trénerka Jull Zaukolec: Silový tréning je skvelou prevenciou mnohých chorôb
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
8. NOV 2023

V našom programe Power Woman 2, na ktorom sa podieľaš, ide najmä o silové tréningy. Prečo by mali mať svoje miesto v každom tréningovom pláne?

Väčšina žien, ktoré ma oslovia o spoluprácu majú záujem o „formovanie" tela. V trénerskej terminológii ide o svalovú hypertrofiu – nárast svalovej hmoty. S optimálnym jedálničkom prichádza aj mierna redukcia tuku, a tým požadovaný výsledok. Ale to je len oku lahodiaci dopad, benefity sú ďaleko lepšie. Silový tréning zlepšuje denzitu kostí – teda predchádzate osteoporóze, pre ženy v menopauze by mal byť neoddeliteľnou súčasťou, nakoľko v tomto období dochádza práve k rednutiu kostí. Silový tréning je teda prevencia. Zlepšujete imunitu, svoju odolnosť, predchádzate zraneniam a s optimálnym jedálničkom je to krásny antiageing efekt. Zaujímavosťou je, že čím sme staršie, tým viac by sme sa mali takémuto typu tréningu venovať, lebo telo prirodzene vekom stráca svalovú hmotu, prichádzame o rýchle svalové vlákna, ktoré nám pomáhajú napríklad aj rýchlo reagovať pri náhlej nestabilite (napr. keď do nás niekto drgne), a tým predchádzame fatálnym zraneniam, na ktorých dôsledky dôchodcovia často zomierajú.

Svalový tréning zlepšuje hustotu kostí, pomáha predchádzať zraneniam, zlepšuje obranyschopnosť organizmus a veľa ďalšieho.

Silové tréningy sprevádzajú rôzne mýty ako tie, že činky a ženy k sebe nepatria, že keď budeme dvíhať ťažké váhy, budeme vyzerať ako muž... A mnohé iné. 

Toto je úsmevné, lebo svalovú hypetrofiu stimulujeme optimálnym tréningovým zaťažením, resp. intenzitou, ktorú bežný cvičenec reálne ani nedosahuje, preto veľa z nich často nemá žiadne fyzické výsledky. Zväčša vidíme v gymoch ľudí cvičiť, nie trénovať – to je rozdiel. Netreba však zabúdať, že aj aj hypetrofia má svoje limity – a svoje naturálne maximum dosiahneme do pár rokov, a potom ho dokážeme viacmenej len udržiavať, alebo sú svalové prírastky naozaj len malé. 

Juliana Zaukolec

Najväčší benefit silového tréningu tvojimi očami?

Prevencia zdravia osteoporóza, demencia, kardiovaskulárne problémy, ale aj obezita a mnohé ďalšie. Toto je reálne podložené a je mi smutno, že ľudia uprednostnia medikamentáciu pred niečim tak krásnym ako je pohyb. Jeho benefity sú absolútne nevyvrátiteľné.

Prečítajte si aj: 7 benefitov silového tréningu pre ženy: Dvíhať činky sa oplatí!

Ktoré tréningy alebo typy cvičení najlepšie formujú telo a odporúčaš ich aj svojim klientom?

Neexistuje jeden cvik, tréning treba nastaviť individuálne podľa potrieb každého klienta. Nie každý musí cvičiť napríklad drep. Tréning treba, najmä na začiatku, nastaviť tak, aby každý cvik dával zmysel a mal pre cvičiaceho čo najviac benefitov a nič pri ňom neriskoval. Podstatné je  cvičte tak, aby vás to bavilo, ale zároveň sa trošku nebojte ani bolesti. Rada by som pripomenula, že svalovica alebo to, ako je človek spotený, nie je ukazovateľom kvalitného tréningu, preto si veďte tréningové denníky a sledujte svoje výkony v dlhodobom horizonte. Taktiež u žien aj vplyvom cyklu sa môžu výkony meniť, čo je absolútne prirodzené.

Svalovica alebo to, ako to, ako je človek spotený, nie je ukazovateľom kvalitného tréningu.

Aký najväčší mýtus ohľadom zdravého životného štýlu si počas svojej športovej kariéry počula/zažila/vyskúšala?

Bolo ich extrémne veľa a najčastejšie sú skratky formou nefunkčných detoxov alebo nejakých zvláštnych prístrojov či kolagénov sľubujúcich odbúranie pizze"... Lenže ľudom sa vidina rýchleho výsledku páči, pritom je to len marketing a predajci alebo influenceri na tom zarábajú. Takže nenechajte sa... (smiech)

Juliana Zaukolec

Čo sa týka stravovania, ktoré k pohybu neodmysliteľne patrí, ak chcú klienti vidieť progres a výsledky čo im radíš?

Najčastejšia chyba vo výžive dnešných ľudi je prioritizovanie sacharidov. Pozor, nedémonizujem. Pri dnešnom životnom štýle by to zloženie stravy malo vyzerať inak. Vo výžive často chýbajú bielkoviny, ktoré sú stavebnou jednotkou pre sval a keď ich máte dosť, ani ten drahý kolagénik vám nie je treba. (úsmev) Čiže benefity výživy pokožky, nechtov, vlasov aj šliach máme práve z bielkovín. Okrem toho nám zabezpečujú dostatočnú sýtosť a zároveň majú najvyšší termický efekt, čo v preklade znamená, že naše telo sa narobí, aby ich spracovalo, a to sú ďalšie spálené kalorie naviac. Taktiež uprednostňujeme vysokospracovanú stravu namiesto základu... Máme nedostatok vlákniny, s čím súvisí nedostatočný príjem ovocia a zeleniny. Ďalšia veľmi častá chyba je, že ak chce niekto zmeniť životný štýl, urobí extrém – vyradí všetko, z čoho má pôžitok. A život naozaj nie je čiernobiely – a ani stravovanie.

Účinné tréningy na spevnenie celého tela so skúsenou inštruktorkou Jull Zaukolec nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie prechodu. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj užitočné a praktické videá o všetkom dôležitom, čo vplýva na prechod. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!

Fit Madam banner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trénerka Jull Zaukolec: Silový tréning je skvelou prevenciou mnohých chorôb

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.