Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Trénerka Diana Klásková: Vďaka športu život nadobúda iný rozmer

Barbora Volná

Sympatická Diana, ktorú poznáte z našich tréningov, je typický „makač", ktorého nič nezastaví. Sama v istom období cvičila tak tvrdo, že sa skoro utopila. Dnes vie, čo je pri športe i výžive dôležité, zisťovala to roky sama na sebe. Čo všetko ju štúdiá doma i vo svete naučili?

Diana Klásková
Zdroj: Archív D. Kláskovej
21. FEB 2023

V Supershape Reštart výzve naše predplatiteľky „ničíš“ efektívnymi HIIT tréningami. Čo sa okrem kvalitného tréningu snažíš odovzdať svojim zverencom v reálnom živote?

Mojím cieľom je budovať ich lásku k pohybu. Vďaka nemu ich život nadobúda iný rozmer. Žijú plnohodnotnejšie, zdravšie, aktívnejšie a dlhšie. Taktiež sa snažím napraviť ich postoj k sebe samým. Pokiaľ nie ste spokojní sami so sebou, nemôžete ani okolie robiť šťastným. Snažím sa u nich budovať zdravé sebavedomie, pomáham im uvedomiť si ich silné stránky a prekonávať prekážky. Tiež im ukazujem, že občas je potrebné vystúpiť zo svojej komfortnej „bubliny".

Vďaka športu žijeme plnohodnotnejšie, zdravšie, aktívnejšie a dlhšie.

Ani u teba všetko nebolo také jednoznačné a ružové, na svojej ceste si sa tiež stretla s rôznymi prekážkami. Ako sa ti ich podarilo prekonať?

Na prekážky som narazila najmä v čase, keď mi k srdcu prirástol triatlon. Vedela som, že šport je cesta, ktorá ma robí šťastnou a chcem sa jej venovať aj v pracovnej oblasti. Začala som trénovať naozaj tvrdo, mala som dvoj až trojfázové tréningy, jedlo som si pripravovala sama. Niekde tu začala aj moja cesta experimentu pokus-omyl. Nemala som ešte dostatok informácií, čo všetko telo potrebuje, aby vládalo, nestratilo svalovú hmotu, malo dostatok zásob cukru na tréning, atď. Skončilo to veľkým úbytkom váhy, skoro utopením sa v jazere a podozrením na rakovinu kože.

Nemala si vtedy pocit, že chceš so športom skončiť? 

Otec ako lekár mi vravieval, že triatlon nie je šport pre ženy, veľa sme sa kvôli tomu hádali. Nemala som zo začiatku ani podporu v zmene stravovania. Pripravovala som si jedlo potajomky a vzťah s otcom vtedy ochladol. Mala som však cieľ a išla som za ním. Začala som sa viac vzdelávať, stále som skúšala, čo funguje a nefunguje. Šport mi v tomto období pomohol nevzdať sa a stať sa silnejšou. Zistila som, že telo je neskutočne múdry orgán, dáva vám signály a druhé šance, ktoré sa oplatí počúvať. Nakoniec som si počas mojich dlhých behov uvedomila, že rodinu máte iba jednu a otec sa o mňa iba bál. Na konci sme si spolu aj poplakali.

Zistila som, že telo je neskutočne múdry orgán, dáva vám signály a druhé šance, ktoré sa oplatí počúvať.

Ako tréner sa na pohyb pozeráš komplexne, sama si všestranným športovcom. Aké druhy tréningov považuješ za najefektívnejšie?

Odmalička ma viedli k rôznym druhom športu. Mojou srdcovkou sa stal triatlon – plávanie, cyklistika a beh, čo sú vytrvalostné druhy športu. K nim odporúčam tréningy, pri ktorých sa klienti naozaj dobre spotia. (smiech) Ide najmä o funkčné typy tréningov – intervalový tréning, HIIT, kardio či rezistenčný tréning. Tieto aktivity sú energetické, dynamické, akčné a cielené.

Diana Klásková

Na to, aby sme videli pozitívne zmeny, však len samotný šport nestačí. Pohyb a strava idú ruka v ruke, ako výživová poradkyňa o tom vieš svoje. Čím je dobré sa riadiť?

Určite nie tým, že aj keď máte odtrénované, môžete sa najesť za dvoch. Samozrejme, ani so športovým autom bez paliva si nezajazdíte, telu však neprospieva ani to, keď budete prilievať „do plnej nádrže“. Ľuďom chýba intuitívne jedenie a balans. Vyhýbam sa všetkým časopisovým a módnym diétam, telo potrebuje všetky živiny. Žiadna diéta nefunguje dlhodobo, dôležité je zmeniť svoj postoj a životný štýl.

Ako si sa od triatlonu dostala k výživovému poradenstvu?

Ako dcéra lekára a zdravotnej sestry som po rodičoch možno niečo zdedila. (smiech) Od osemnástich som inklinovala k samoštúdiu, nakúpila som si knižky a začala so spoznávaním výživy. Čítala som si a triedila rôzne informácie. V tej dobe som ešte netušila, že takýto druh povolania existuje ale pamätám si, ako som si hovorila, že niečo takéto by ma naozaj bavilo! Po štúdiách na vysokej škole som sa rozhodla odísť do Austrálie a nadobudnúť ďalšie vzdelanie v športe a výžive. Mala som šťastie, že ako trénerka som mohla pracovať po boku výživových poradcov. Po návrate domov som úspešne ukončila certifikovaný kurz výživového poradenstva.

Žiadna diéta nefunguje dlhodobo, dôležité je zmeniť svoj postoj a životný štýl.

Sme z generácie, ktorá zažila typickú domácu kuchyňu – múčne a vyprážané jedlá, polievky so zápražkami či smotanové omáčky... Varilo sa aj u vás týmto štýlom?

Áno, prevládali vyprážané mäská, vyprážaný syr, hranolky... Pamätám si ako mi bývalo stále ťažko, zle od žalúdka, necítila som sa dobre. Bola som za čiernu ovcu rodiny, no začala som si po čase jedlá pripravovať sama.

Na čo by si podľa teba mal človek dávať pozor, ak sa rozhodne ísť cestou zdravého životného štýlu?

Určite viem, čo nefunguje: pretrénovanie, nedostatok spánku, vyhorenie, multitasking a netrávenie času s rodinou. „Recept“, ktorý som sa naučila v zahraničí a zmenil moje nastavenie, je: Žiaden stres. Žiadna dráma. Žiadne trápenie. Žiaden tlak – zajtra je ďalší deň. Naozaj sa treba zastaviť a zhlboka nadýchnuť, prehodnotiť si svoje priority a smerovať k nim. U mňa je to nasledovne:

1. Racionálna strava

2. Rodina

3. Cieľavedomý tréning a príroda

4. Práca

5. Oddych a čas pre seba

Pokiaľ nie ste spokojní sami so sebou, nemôžete ani okolie robiť šťastným.

Čo je podľa teba najkrajšie na ceste ku zmene – ku zdravšiemu a sebavedomejšiemu zovňajšku?

Zmysluplnosť celej cesty. Je naozaj pekné sledovať zmeny, uvedomovať si ich a nájsť samých seba. Zmeny, ktoré nastávajú, sú nielen fyzické, ale aj psychické. Ako trénera ma najskôr ľudia vyhľadajú napríklad kvôli dosiahnutiu štíhlosti či lepšej vizuálnej stránke. Neskôr si začnú všímať benefity, stávajú sa vďačnejšími, silnejšími a sebavedomejšími. Ich spätná väzba, že sa naozaj cítia lepšie, zdravšie a nevedia si už bez pohybu predstaviť život, je tým najkrajším darom, ktorý tréner môže dostať. 

Efektívne tréningy pod vedením Diany nájdete aj v našej Supershape Reštart výzve, kde odľahčíte svoje telo a nakopnite spaľovanie. Do programu zostaveného skúsenou trénerkou a uznávaným výživovým špecialistom, ktorí vás povedú krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu, sa môžete prihlásiť kedykoľvek!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trénerka Diana Klásková: Vďaka športu život nadobúda iný rozmer

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.