Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Testovali sme barefoot bežeckú obuv (video)

Palo Hlubina

Nie ste ani obutí, ani vyzutí. Ako sa behá v barefoot obuvi po asfalte, lesnej ceste a po skalách? Vyskúšali sme to.

Testovali sme minimalistickú bežeckú obuv (video)
15. MÁJ 2017

Ak ste zvyknutí behať naboso, tak obuť si topánky sa zdá byť ako krok späť. Preto prvý kontakt s Vivobarefoot Primus Trail FG, barefoot bežeckými topánkami do terénu, bol rozpačitý. Stačí si však dať topánky na nohy a zatiahnuť za rýchlouväzovací systém (šnúrky nemajú) a zrazu zistíte, že noha, hoci je obutá, je voľná. Mimoriadne veľký priestor v prednej časti chodidla umožňuje s nou voľne hýbať, nemáte pocit, že ste niečím obmedzovaní, dokonca aj keď máte večný problém so širokými chodidlami. Ale poďme do terénu.

Zdroj videa: Palo Hlubina, Oľuďoch.sk

Beh po rôznych povrchoch

Na test sme si vybrali lokalitu okolo Červeného kameňa, pretože poskytuje všetky terény, ktoré potrebujeme vyskúšať a ešte aj dobre vyzerá na videu.

Prvá časť trasy prebieha na asfalte. Noha zvyknutá behať naboso zrazu stráca kontakt chodidla s povrchom a pritom nie je ani izolovaná hrubou podrážkou, takže je to niečo nové. Ale asfalt je rovný, bez kameňov, takže v priebehu pár minút sa dostanete do tempa a bežíte prakvapujúco voľne a rýchlo. Otázka je, čo bude topánka robiť na kameňoch. Práve na nich totiž bosí bežec vie nohu nastavovať podľa toho, po akom povrchu beží a mierna bolesť je zároveň informáciou k zmene pohybu.

Prechádzame na lesnú cestu, preskakujeme konáre, skúšame klzký terén, vyskakujeme na skaly. Topánka drží, dokonca aj keď ju zámerne namáhme doskokmi na ostré hrany skál alebo na chvíľu zastaneme na strmej skalnatej ploche. Nešmýka. Drží ako prilepená aj pri sklone nad 45 stupňov. Výrobca udáva, že podrážka topánok Vivobarefoot je "dokonale oderu vzdorná a s ochranou proti prepichnutiu" a po prvotných skúsenostiach nemáme dôvod o tom pochybovať.

Vydrží aj na skalách

Práve pri pohybe po skalách a kameňoch zisťujeme, že hoci je noha v topánke, nestráca sa nielen jej hybnosť, alebo ani schopnosť úchopu. Prsty sa dajú skrčiť a spolu s topánkou uchopíte hranu skaly, takže cítite jej nerovnosť a môžete telo prispôsobiť tomu, ako potrebujete.

Bosí beh má oproti behu v obuvi jednu nevýhodu - ak bežíte po naozaj ostrích kameňoch, musíte trochu spomaliť, aby sa telo stíhalo prispôsobiť. Výhody Vivobarefoot Primus Trail FG vyniknú práve v týchto chvíľach. Pôsobia ako odbúravač psychologických bariér. Prestanete sa báť, že sa zraníte o niečo ostré na ceste, jednoducho bežíte a pritom stále cítite povrch pod nohami. Topánky dokonca zniesli aj ľahší bouldering.

Tipy na záver

Ak nie ste zvyknutí na bosí beh, vložte si do topánky Vivobarefoot Primus Trail FG vložky, ktoré sa dodávajú spolu s modelom. O niečo sa zvýši podrážka, taktiež získate dodatočný tepelný komfort.

Ak ste zvyknutí na bosí beh, nebojte sa po topánkach siahnuť v chladných dňoch alebo počas náročného terénu. Môžete bežať tým istým štýlom, ale chodidlo je chránené pred chladom a ostrými predmetmi.

Vivobarefoot primus fg

Zdroj fotografie: Barefoot.sk

Zdroj titulnej fotografie: Palo Hlubina


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Testovali sme barefoot bežeckú obuv (video)

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.