Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Telo potrebuje komplexný pohyb: Čo rozhoduje o tom, či chudnete?

Redakcia

Tréningový plán by mal byť pestrý. Silové, kondičné a intenzívne cvičenia si žiadajú kompenzáciu vo forme jogy či fyzio cvičení. Každý typ cvičenia má iné pozitíva. Na aký typ pohybu by ste sa mali zamerať, radí uznávaný odborník na zdravý životný štýl, Michal Páleník.

Michal Palenik_Jana Simkovic_Klik
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
15. FEB 2023

Pravidelná pohybová aktivita je rovnako dôležitá ako pravidelná strava. Tréningový program by nemal zahŕňať len jeden typ cvičenia, mal by byť variabilný. Prečo? Keď máte v pohybovej aktivite zahrnuté aj silové tréningy, aj kardio, aj HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), prípadne jogové cvičenia, tak je to pre telo úplne ideálne, pretože nepreťažuje jednotlivé segmenty, ale výborne sa to dopĺňa. Kardio je skvelé z hľadiska výdaja energie, pri behu, cyklistike či plávaní, spálite podstatne viac energie ako pri silovom tréningu. Avšak, pri silovom tréningu máte možnosť budovať svaly, ktoré vám zvyšujú aj pokojový výdaj energie. A ten môže tvoriť až úctyhodných 70 % celkového výdaja energie," vysvetľuje Michal Páleník. 

Pri ktorom cvičení máte najväčší výdaj?

Existencia svalov znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, HIIT-ko ženie vašu pulzovú frekvenciu smerom nahor, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Každé cvičenie má svoje pozitíva, preto je potrebné ich striedať, nie je dobré jednostranne preťažovať organizmus." Aký je najlepší cvik na chudnutie podľa Michala? „S touto otázkou sa stretávam takmer každý deň. Samozrejme je to ten cvik, ktorý vás baví, pretože šport by vás mal najmä baviť. Z dlhodobého hľadiska by robenie toho, čo nemáte radi, nikam neviedlo,“ ozrejmuje uznávaný odborník. A ako je to s tými účinnými cvikmi? Čím pri cvičení zapájate viac svalových skupín, tým máte väčší výdaj. Napríklad – pri behu zapájate viaceré skupiny svalov – viackĺbové cvičenia patria medzi najefektívnejšie. Cvičenie nemusí bolieť na to, aby ste spaľovali energiu, vždy ide o to, koľko skupín svalov zapojíte. Avšak na to, aby ste schudli tuk z brucha, vám brušáky nepomôžu, telo nedokáže spaľovať tuk lokálne a ´berie´ si ho zo zásob, z ktorých uzná za vhodné."

Rozhodujúce sú bežné denné činnosti

Všetka energia, ktorú počas dňa spálite, tvorí 100 %, asi 70 % patrí  bazálnemu výdaju, 10 % tvorí takzvaný termický efekt potravy – najväčší efekt majú bielkoviny. Šport zastupuje asi len 5-10 % nášho výdaja, zvyšok sú bežné denné aktivity. O tom, či chudnete alebo nie, rozhodujú podľa Michala Páleníka práve všetky tie „ostatné“ aktivity počas celého dňa, nielen hodina vo fitku raz za týždeň.

Preto je aj v našej Supershape Reštart výzve tréningový plán pestrý a plný efektívnych cvičení, ktoré si môžete zacvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Mysleli sme na každého, preto sú plány pripravené pre začiatočníkov aj pokročilých. Do výzvy pod vedením skúsených odborníkov, sa môžete zapojiť kedykoľvek. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

Banner Reštart výzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Telo potrebuje komplexný pohyb: Čo rozhoduje o tom, či chudnete?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.