Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Sviatky bez výčitiek: Doprajte si všetko, no dodržte jednu vec

Barbora Volná

Sú pre vás sviatky strašiakom? Ak sa budete držať rád odborníka na stravovanie Michala Páleníka, priberanie vás neohrozí. Na čo by ste sa podľa skúseného výživového poradcu mali zamerať?

Janka Simkovic_Michal Palenik_Tekvica
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
21. DEC 2022

Dajú sa prežiť vianočné sviatky bez kíl navyše? Existuje vôbec nejaký všeobecný návod ako nepribrať a zostať v pohode a bez stresu?

Ak sa rozprávame o sviatkoch, teda konkrétne o štyroch dňoch v kalendári, tak bez problémov. Aj keby sme si štyri dni po sebe dopriali viac jedla ako obvykle, resp. ako telo potrebuje, týchto pár dní nezohráva zásadnú rolu v kilečkách navyše. Zo skúseností viem, že veľa ľudí si vianočné obdobie spája s momentom, kedy uvidí prvý vianočný stromček v nákupnom centre – často už v septembri. Prípadne hovoríme o období počínajúc štedrou večerou až po Troch kráľov. Ak budeme počas tohto obdobia jesť viac ako telo potrebuje, za dva týždne vieme určite nejaké to kilo pribrať. Ak je to dlhšia doba, napríklad tie tri mesiace, je veľmi pravdepodobné, že priberieme výrazne.

Ako teda naložiť so stravovaním a pohybom počas Vianoc, aby nás ručička na váhe po novom roku neprekvapila?

Vianočné obdobie by sme si mali v prvom rade užívať a mentálne relaxovať. Ak si však pod relaxom predstavíme jedenie bez obmedzení, potom žiadna ,,sviatočná inštrukcia” nevyrieši otázku kíl navyše. Problém je v dlhodobom nastavení životosprávy. Prídu totiž aj ďalšie sviatky – fašiangy, Veľká noc, potom letné dovolenky, následne vinobrania, zabíjačky a pod. Je fajn si priznať, že príležitostí, či skôr nástrah spojených s typickým sviatočným jedením, je nespočetne. 

Ako teda prežiť tie spomínané štyri sviatočné dni?

Doprajte si počas nich čo len chcete. Relaxujte, nech už si pod tým predstavujete čokoľvek. Oddychovať môžete aj podstatne dlhšie, ideálne bez prejedania. Počas tohto obdobia si doprajte kľudne nejaké typické vianočné jedlo alebo koláč, najlepšie len raz denne. Nie viac. Ostatné jedlá by mali byť bežné, resp. viac kaloricky vyvážené. 

Problém nie je v štyroch sviatočných dňoch v kalendári. Problém priberania je v dlhodobom nastavení životosprávy.

A ako je to s pohybom? Ak budeme celé dni len leňošiť a navýšime kalorický príjem, nič dobré to neveští.

Ak je taká možnosť a zdravie vám to dovolí, každý deň sa snažte aspoň 60 minút denne venovať prechádzke vonku, guľovačke, sánkovačke, proste nejakej fyzickej aktivite. Pomôže vám to čiastočne kompenzovať zvýšený príjem. Ak vynecháte štyri sviatočné dni, nič sa nestane. Samozrejme len dovtedy, kým sa nesúťaží v guľovačke o sud vareného vína. To si kľudne dajte ako súčasť jedného jedla extra, napríklad podvečer, no snažte sa nepopíjať celý deň. 

Čo si naservírovať na štedrú večeru tak, aby nás to „neprevalcovalo“?

Čokoľvek, na čo má človek chuť. Ja si obvykle dávam kapustnicu s chlebom, potom rezeň s kyslým zemiakovým šalátom, majonézový mi veľmi nechutí. Neskôr si dám 1-2 punčáky a dve medvedie labky. Viac si nedám. Niežeby mi nechutilo, ale viem že už by som sa prejedol a bolo by mi zle. Moje telo je už dlhodobo naučené na ľahšie stráviteľné jedlá a dáva mi vedieť, kedy stačí. Odmenou je, že sa uspokojím ,,nezdravším jedlom” rýchlejšie, pri menšej porcii. Telo mi jednoducho dá signál: už dosť, bude ti zle. Našťastie, to sa mi nestalo dvadsať rokov. (smiech)

Máš zaručený návod, ktorý u teba funguje, čo však ostatní, ktorí presne nevedia, kde je ich miera a vždy sa prejedia?

To, ako sa správame cez sviatky a či sa prejedáme, záleží skôr od toho, ako máme nastavený systém životosprávy počas roka. Ak 80 % roka žijeme aktívne a máme racionálnu a pravidelnú stravu, potom 20 % obdobia počas sviatkov aj pri zvýšenom príjme v podobe rezňov, kaprov, koláčov, nie je problém. Po sviatkoch totiž nabehneme opäť do bežného režimu a pribraté kilá zhodíme. Samotné prejedanie, či už počas sviatkov, alebo mimo je znakom, že niečo nie je v našej životospráve v poriadku a mali by sme to riešiť. Ideálne s odborníkom, nie diétami a výčitkami. Cez sviatky odporúčam čo najviac relaxovať a dopriať si pohyb vonku, tráviť čas s ľuďmi, ktorých máme radi a robiť veci a činnosti, ktoré máme radi. Ak k tomu patrí aj viac jedla, tak kľudne. Ideálne však v kontúrach, ktoré som popísal vyššie. 

Počas sviatkov si doprajte aspoň hodinu pohybu denne.

Ak sa teda niekto práve zamýšľa nad večerou v duchu kapor a majonézový šalát, za teba áno alebo rozhodne nie?

Bez problémov, ak sa rozprávame o novom roku, prípadne štedrej večeri. 

Existuje niečo, čomu sa počas sviatkov vyslovene vyhnúť?

Nie. Skôr by som povedal, čo určite zaradiť počas sviatkov. Okrem mentálneho relaxu odporúčam pridať pohybovú aktivitu v akejkoľvek forme, najlepšie vonku a minimálne hodinu denne. Pomáha to ešte lepšie zrelaxovať.

Ak budete po sviatkoch potrebovať odľahčiť telo, môžete sa zapojiť do obľúbenej novoročnej Supershape Reštart výzvy. Tento účinný program pod vedením Janky Šimkovič a Michala Páleníka je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovaní. Pridajte sa k nám aj vy!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sviatky bez výčitiek: Doprajte si všetko, no dodržte jednu vec

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.