Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Street workout komunita v SR sa stále zväčšuje. Majú sa fitcentrá obávať?

Mirka

Prekvitá v USA, Rusku a na Ukrajine. Čoraz väčšiu popularitu má i u nás a to aj vďaka ambicióznym mladým ľuďom.

Streetworkout komunita v SR sa stále zväčšuje. Majú sa fitcentrá obávať?
19. MÁJ 2015

Ako štrnásťroční pozerali so zatajeným dychom videá, v ktorých predvádzali neuveriteľné kúsky street workoutisti Hannibal for King alebo Denis Minin. Dnes stoja za konceptom, ktorý sa snaží pouličný tréning spropagovať na Slovensku i v zahraničí. Reč je o chalanoch z piešťanskej firmy Octago.

octago

Na začiatku bola láska k cvičeniu na hrdzavých preliezačkách

Traja chalani z Piešťan sa rozhodli venovať cvičeniu s vlastnou váhou na čerstvom vzduchu. Využili na to staré červené preliezačky. Postupne sa skupinka rozširovala o nových členov. Keď ich bolo okolo štyridsať, vytvorili skupinu na sociálnej sieti. Netrvalo dlho a prišlo ďalšie rozhodnutie. Partia chalanov oslovila predstaviteľov mesta s požiadavkou vybudovať street workoutové ihrisko. Podarilo sa. Vedenie mesta im vyšlo v ústrety. Dnes je v Piešťanoch jedno z najlepších ihrísk určených na pouličný tréning. „Vtedy sme urobili veľkú otváraciu akciu, na ktorú prišlo okolo štyristo ľudí. Pozvali sme tímy street workoutistov, ktoré urobili exhibíciu. Tu sme sa stretli aj so záujmom iných predstaviteľov miest o takéto ihriská. Park v Piešťanoch postavila firma, ktorá sa venuje kovovýrobe. My sme do toho chceli dať aj esenciu street workoutu. Teda, chceli sme, aby v tom boli zastúpení i chalani, ktorí sa tomu venujú,“ prezrádzajú mladí muži z Octago teamu. Tak vznikla myšlienka založiť si vlastnú firmu. Firma mala spočiatku slúžiť iba na realizáciu parkov, lenže jej aktivity a ambície siahajú oveľa ďalej. V čom  je výnimočná? V tíme sú nadšenci street workoutu, ktorí sa snažia o zastrešenie tohto športu na Slovensku. Cieľom Octago teamu je nielen predstaviť pouličný tréning mladým ľuďom, ale zamerať sa aj na kvalitné vzdelávanie v tejto oblasti, tvorbu tréningov prostredníctvom videí a certifikovanie trénerov.

octago

Stane sa street workout konkurenciou pre fitcentrá?

Street workout je vlastne funkčný tréning, pri ktorom sa využíva váha vlastného tela. Tento typ tréningu je aktuálne veľmi populárny. Navyše po pozretí si niektorých videí má človek pocit, že street workout je nielen šport, ale aj umenie. Jeho výhodou v porovnaní s fitcentrami je aj skutočnosť, že sa cvičí vonku na čerstvom vzduchu a nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie okrem toho, čo ponúkajú street workoutové ihriská. Začiatočník si vystačí s hrazdou a bradlom, na ktorých sa dá urobiť takmer všetko. „Mňa najviac motivovala možnosť cvičiť vonku na čerstvom vzduchu. Navyše k tomu nepotrebujete takmer nič. Je to minimalistický šport. A hlavne je to o skvelej komunite, v ktorej vládne zábava a priateľská atmosféra, ktorú vo fitcentre nezažijete,“ hovorí jeden z chalanov zo skupiny Octago.

Aj takto vyzerajú street workout tréningy

Je pouličný tréning náročný?

Aktuálne sa mnoho ľudí venuje funkčným tréningom a možno sa pohrávajú s myšlienkou vyskúšať street workout. Podobným konceptom je napríklad crossfit. Rozdiel je v tom, že v rámci crossfitu sa trénuje na čas a dôležitý je počet opakovaní. Street workout je viac o sile a precíznosti pohybu. „Nie je to až také náročné, ak robíte crossfit. Veľa ľudí, ktorí prejdú na street workout, vie urobiť zhyby či bradlové kľuky. Je to o tom, či sa chcú rozvíjať vo výdrži alebo v trikoch, pri ktorých treba zapájať aj kreativitu a iné svaly ako pri funkčnom tréningu,“ vysvetľuje jeden z mladých mužov. 

Odporúčame prečítať: Street workout je čoraz populárnejší i u nás

Zdroj foto: Octago

octago
octago
2 fotografie >>
Skryť
octago
octago
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Street workout komunita v SR sa stále zväčšuje. Majú sa fitcentrá obávať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.