Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Športová moderátorka Simona Leskovská: Limity nášho tela sú často len v hlave

Barbora Volná

Je krásna, charizmatická a veľmi cieľavedomá. To však nie je všetko! Bývalá miss a modelka Simona Leskovská (32) naplno zarezáva v Slovenskom futbalovom zväze a svojím zdravým životným štýlom motivuje k pohybu tisícky ďalších žien. Čo jej šport dáva a prečo je s ním neodmysliteľne spätá?

Simona Leskovská
Zdroj: Archív S. Leskovskej
11. OKT 2023

Simi, už dlhší čas sa tvoje meno spája s pohybom a so športom, a to nie len cez tvoju prácu, ale najmä cez životný štýl. Športuješ však už odmalička – hrávala si volejbal, venovala sa gymnastike, tancu... Netúžila si byť niekedy profi športovcom?

K športu ma viedli rodičia odmalička a hlavne teda tatino. Bola som veľmi aktívne dieťa a chodila som na niekoľko krúžkov. Nedala sa mi vybiť energia, vždy som jej mala na rozdávanie! (smiech) Od jedenástich do devätnástich som hrávala aktívne volejbal. Šport ma naučil disciplíne, vytrvalosti, odhodlaniu a tímovosti. Tým, že som hrala za najúspešnejší slovenský klub, vždy sa od nás očakávali víťazstvá a úspechy. Som človek, ktorý si vždy ide za svojím a rada prekonávam svoje hranice. Profesionálny šport som musela stopnúť kvôli zdravotným problémom, no nevzdala som sa a hľadala spôsoby ako byť aktívna naďalej a pokračovať vo svoje vášni. Ja a pohyb jednoducho patríme k sebe.

Šport ma naučil disciplíne, vytrvalosti, odhodlaniu a tímovosti.

Za svoj zovňajšok žneš neustále komplimenty. Je tvoja postava výsledkom pravidelných tréningov a cvičenia?

Úprimne, nikdy som nebola veľmi štíhla a keďže som sa venovala aj modelingu, ocitla som sa odrazu v začarovanom kruhu. Agentúry v tom čase hľadali extrémne štíhle dievčatá a veľakrát som počula, že nespĺňam konfekčný limit, pretože som pri svojej výške 173 cm nebola ultra štíhla. Bola som veľmi mladá a samozrejme som sa porovnávala s inými dievčatami, chcela som byť popri škole úspešná aj na predvádzacom móle. Prísnou diétou a tvrdými tréningami sa mi podarilo schudnúť na požadovaný „ideál“, nebola som to však ja, chýbala mi energia.

Simona Leskovská

Ako si sa s tou situáciou popasovala?

Jedného dňa som si povedala, že takto to ďalej nejde a začala som si veľa študovať o nutrícii, pohybe a mentálnom koučingu. Neprezradím nič nové – len vyvážená strava, pohyb, dobrý spánok a veľa vody prinášajú výsledky. A hlavne trpezlivosť. Dnes mám 32 rokov a cítim sa oveľa lepšie ako keď som mala 20. Mám veľa energie, šport je súčasťou môjho života v práci aj v súkromí, bez výčitiek si z času na čas vychutnám aj niečo sladké alebo pizzu. Život treba žiť naplno so všetkým, čo nám prináša.

Neprezradím nič nové - len vyvážená strava, pohyb, dobrý spánok a veľa vody prinášajú výsledky.

Šport okrem pekného tela ponúka nespočetne veľa zdravotných benefitov. Čo považuješ za jeho najväčšie plus?

V prvom rade, že sa cítim v kondícii, plná energie, silná a zdravá. Po mentálnej stránke nás udržuje v dobrej nálade a nič nás len tak nerozhodí. Šport je láska na celý život, prekonávať samých seba nás učí vytrvalosti a ukazuje, že limity nášho tela sú často len v hlave.

Simona Leskovská

Aký typ tréningov je tvoj najobľúbenejší a prečo?

Keďže som hyperaktívna „duracellka“ a nonstop som v pohybe, milujem kardio tréning. Pri behu si vyčistím hlavu, môžem behať prakticky kdekoľvek a za každého počasia. Začínala som zľahka 3-4 kilometrami a dnes už s ľahkosťou odbehnem 10-12 kilometrov. Taktiež mám veľmi rada HIIT, v lete si chodím zakorčuľovať alebo hrám plážový volejbal, v zime obľubujem hot jogu. Každý človek by si mal nájsť pohyb, ktorý mu je blízky a nič nerobiť nasilu.

Okrem toho, že si veľmi aktívna, dodržiavaš aj stanovený jedálniček alebo si dávaš na stravu pozor?

Dodržiavam prerušovaný pôst a teda veľmi populárny fasting. Prvé jedlo mám väčšinou medzi 11:30-12:00 a posledné o 19. Stravujem sa zdravo a vyvážene, cez víkend si doprajem aj niečo sladké alebo napríklad pizzu. Jedlo by nás malo nasýtiť, byť chutné a dodať nám energiu a potrebné vitamíny. Ja mám to šťastie, že mi zdravá strava veľmi chutí, pre inšpiráciu sledujem rôzne profily a čerpám z nich nápady na nové recepty. Keď mám chuť na niečo nezdravé, dám si, ale je to skôr výnimočne. Telo nám časom všetko vráti, treba sa oň starať s láskou.

Simona Leskovská

Na konte máš veľa rozhovorov so známymi a úspešnými športovcami – na ktorý si hrdá najviac? Aktuálne ti mnohí závidia fotku so svetoznámym futbalistom Ronaldom. 

Ach, opäť ten Ronaldo. (smiech) Úprimne som nečakala, že bude z jednej fotky až takýto mediálny boom. Písali o tom zahraničné médiá, pribudlo mi veľa followerov a denne mi píše množstvo fanúšikov. Na jednej strane je to milé a pochopiteľné, pretože Ronaldo je jeden z najlepších futbalistov na svete, no na druhej strane, bola by som rada, keby ma ľudia vnímali vďaka mojej práci, a nie fotke so športovcom. Samozrejme, ľudia niekedy nechcú vidieť, že žena môže byť aj šikovná, múdra, mať vysokoškolské vzdelanie a tvrdo pracovať na svojich snoch, mnohí si radšej povedia, „to je tá modelka, čo má fotku s Ronaldom“. Som hrdá už vôbec na to, že sa mi podarilo byť súčasťou futbalovej komunity a hlavne na Slovensku. Vždy si idem za svojím, som vytrvalá a cieľavedomá, aj keď niekedy nesmierne tvrdohlavá. Chcem dokázať, že ženy patria do futbalu a zaslúžia si rešpekt. Najviac si vážim, že mám tú česť pracovať s reprezentáciou do 21 rokov, a momentálne už aj pri našom „Áčku“. Máme úžasný tím, skvelých hráčov a verím, že sa nám podarí postúpiť na vytúžené Euro 2024.

Vždy si idem za svojím, som vytrvalá a cieľavedomá, aj keď niekedy nesmierne tvrdohlavá. Chcem dokázať, že ženy patria do futbalu a zaslúžia si rešpekt.

Inšpirovali ťa príbehy športovcov, s ktorými si pracovala, na tvojej vlastnej ceste?

Samozrejme, športovci a aj samotní hráči sú mojou veľkou motiváciou a inšpiráciou. Niekedy ľudia ani len netušia, čím všetkým si prechádzajú. Šport je často veľmi náročný, nielen fyzicky ale aj po psychickej stránke. Ak sa zraníte, nemôžete niekoľko týždňov alebo mesiacov robiť to, čo vás živí a to, čo viete najlepšie. Obdivujem všetkých, ktorí dokážu prekonávať limity a rekordy. Tí, ktorí sa aj po sklamaní a prehre dokážu vzoprieť, znovu nabrať silu a bojovať za seba a svoj tím. Veľa športovcov začínalo v zlých sociálnych podmienkach a aj napriek tomu sa dokázali vypracovať na svetovú špičku. Dosahovať úspechy je krásne, ale tá cesta za nimi je často ťažká a plná prekážok. Až vtedy sa ukáže, akým ste človekom a aký ste odolný psychicky. Médiá robia obraz spoločnosti a aj pri športe často nedostávame úplne relevantné informácie, čo pôsobí negatívne na prejav niektorých fanúšikov. Obdivujem hráčov, ako dokážu niektoré veci odfiltrovať a počas zápasu sa plne fokusovať len na výkon a nie na to, čo niekedy negatívne kričí celá tribúna. Každý deň sa od nich učím a snažím sa byť aj ja človekom, ktorý inšpiruje, motivuje, s pokorou napĺňa nové ciele a prekračuje vlastné limity, lebo sami sebe sme si najlepšou motiváciou a keď sa naučíme ovládať svoju myseľ, zistíme, že máme silu šampióna.

Simona Leskovská

Čo pre teba znamená pohyb ako taký?

Niečo, bez čoho si neviem predstaviť život, je to radosť a vášeň. Keď sa raz začneš aktívne hýbať, nebudeš vedieť prestať. (úsmev)

Keď sa naučíme ovládať svoju myseľ, zistíme, že máme silu šampióna.

Otázka, ktorá zaujíma mnohé – ako sa dá tak spevniť a vyrysovať bruško?

Musím povedať, že brucho je silná stránka mojej postavy, aj keď – ako som spomínala, nepatrím medzi atletické typy. Brucho som mala vždy pekné, väčšinou mi stačí naozaj len jedálniček a pravidelný pohyb. Plank a brušáky zaraďujem do bežného tréning, takže rokmi sa vymakalo do formy, akú mám dnes, a tu sme opäť pri tej vytrvalosti. Každý má na svojej postave niečo krásne, ja napríklad na druhých babách obdivujem krásne dlhé štíhle nohy, ale nemôžeme mať všetko. Buďme najlepšou verziou samých seba.

Tvoj recept na krásne a zdravé telo? 

Veľa pohybu, vody, pravidelný minimálne osemhodinový spánok, obklopovanie sa inšpiratívnymi ľuďmi, trávenie času v prírode a veľa smiechu. Žime tu a teraz a vychutnávajme si každý okamžik.

Pravidelné cvičenie má mnoho benefitov, zlepšíte ním nielen svoju fyzickú, ale aj psychickú kondíciu! V rámci Supershape Premium členstva získate neobmedzený prístup k desiatkam hodín profesionálnych video tréningov, vedeným výzvam a jedálničkom od výživových špecialistov. Účinné tréningy na spaľovanie tuku a spevnenie tela, taktiež všetky programy na domáce cvičenie, máte k dispozícii v online fitku Supershape

premium-členstvo


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Športová moderátorka Simona Leskovská: Limity nášho tela sú často len v hlave

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.